REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Klienci banku PKO w niebezpieczeństwie. Tak atakują ich oszuści

Najnowsze doniesienia potwierdzają, że klienci banku PKO mogą być w niebezpieczeństwie. Są bowiem na celowniku oszustów, którzy wysyłają fałszywe wiadomości SMS mające na celu wyczyszczenie konta ofiary.

11.12.2023
20:11
bank
REKLAMA

CSIRT KNF poinformowało o trwającej kampanii, w ramach której cyberprzestępcy wysyłają wiadomości z przypomnieniem o rzekomej konieczności wymiany punktów. Oczywiście jest to podpucha, która nieco różni się od typowych wiadomości. Niemniej jednak jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji.

REKLAMA

Klienci banku PKO na celowniku oszustów. Mówią o nagrodzie za punkty

Powinniśmy być już przyzwyczajeni do fałszywych wiadomości SMS rozsyłanych przez oszustów, natomiast tutaj ci zagrali możliwością odebrania rzekomej nagrody. Żadnych nagród oczywiście nie ma – jest to tylko pretekst, aby zachęcić nieświadomych do wprowadzenia danych ich karty płatniczej.

W wiadomości jest link, który prowadzi do fałszywej witryny banku PKO, chociaż - jak można zauważyć - przy adresie URL na pasku w przeglądarce widnieje czerwony trójkąt alarmujący o prawdopodobnym niebezpieczeństwie. Sam adres strony również odbiega od oryginału i ma dziwną końcówkę ".top".

Po wejściu na stronę czeka formularz umożliwiający rzekome zalogowanie się – wraz z podaniem imienia, nazwisku, adresu, maila - oraz przeprowadzenia płatności. Na końcu strona wyświetla bowiem informację o obowiązku zapłacenia drobnej kwoty 1,21 zł, przy czym wprowadzenie dany naszych kart da oszustom dostęp do środków i jest szansa, że w krótkim czasie pieniądze z rachunku podłączonego do tej karty zostaną wyczyszczone.

Samo kliknięcie w tego typu link nie sprawi, że stracimy środki, natomiast wpisanie danych w formularz już tak. Jeśli mamy w rodzinie posiadaczy kont w banku PKO, warto ich ostrzec przed taką możliwością.

REKLAMA

Więcej o oszustwach i przekrętach internetowych piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA