REKLAMA

Google nieźle ściemnia. Zainstalujesz Androida 15 i ekran będzie czarny jak smoła

Minimalnie to wciąż za jasno? Google chce wyjść naprzeciw wszystkim użytkownikom, których nocą minimalna jasność wyświetlacza wciąż razi w oczy. Jeżeli plotki się potwierdzą, do systemu Android 15 trafi opcja przyciemniania ekranu "poniżej tradycyjnego zakresu".

23.04.2024 09.58
Google nieźle ściemnia. Zainstalujesz Androida 15 i ekran będzie czarny jak smoła
REKLAMA

Każdy, kto korzystał z telefonu nocną porą - w łóżku i nie tylko - wie, że ciężko jest stosować te same ustawienia wyświetlacza w dzień, jak i w nocy. Z pomocą nocnym markom przychodzi jasność adaptacyjna, ale i ta jest ograniczona minimalną jasnością wyświetlacza (zależną od producenta i modelu urządzenia), która dla części użytkowników może być wciąż zbyt jasna.

Jak się okazuje, tę kwestię można rozwiązać nie tylko jeszcze bardziej zaawansowanym technologicznie wyświetlaczem, ale i oprogramowaniem. Co ma udowodnić Android 15.

REKLAMA

Ekran ciemniejszy niż minimalna jasność? Tego możemy spodziewać się w Androidzie 15

Google już wcześniej podchodziło do rozwiązania kwestii "zbyt jasnej minimalnej jasności". W 2021 r. opcjach ułatwień dostępu dostępnych w Androidzie 12 dodano opcję dodatkowego przyciemnienia, która "przyciemnia ekran poniżej minimalnej jasności ekranu". Opcja ta zmienia sposób, w jaki system renderuje kolory, redukując ich intensywność.

Jak informuje Mishaal Rahman, dziennikarz zajmujący się Androidem i co jakiś czas odnajdujący nowe funkcje i opcje w najnowszych wydaniach systemu Android, Android 15 ma otrzymać "jeszcze większe przyciemnienie" jako opcję.

W kodzie wersji beta systemu Android 15 Rahman odkrył istnienie przełącznika nazwanego po prostu "Jeszcze ciemniej" z opisem "Zezwól urządzeniu na większe niż zazwyczaj przyciemnianie ekranu". Docelowo ma się ono znaleźć w ustawieniach wyświetlacza, w sekcji poświęconej jasności adaptacyjnej (a nie jak dotychczas, w ustawieniach ułatwień dostępu).

Natomiast w AOSP (Android Open Source Project), otwartym repozytorium kodu systemu Android, opcja opisana jest jako umożliwiająca "rozszerzenie jasności poniżej tradycyjnego zakresu".

W domyśle "Jeszcze ciemniej" będzie umożliwiać jasności adaptacyjnej obniżenie jasności ekranu poniżej minimalnego zakresu poprzez zmianę renderowania kolorów. Zmiana będzie widoczna przede wszystkim w komforcie użytkownika, ponieważ przyciemnianie z poziomu ułatwień użytkownika nie odbywa się automatycznie i musi on samodzielnie włączać i wyłączać funkcje. "Jeszcze ciemniej" jako część jasności adaptacyjnej będzie włączać się automatycznie, gdy czujnik światła urządzenia wykryje obecność w szczególnie ciemnym pomieszczeniu.

Choć nowa opcja wygląda obiecująco, to nie wiemy o niej nic poza fragmentami kodu odnalezionego w becie Androida 15. Odpowiednie ustawienie nie jest widoczne w systemie, a jak w przypadku wielu innych funkcji dotychczas odnalezionych w becie, Google nie wypowiada się na temat ich dostępności w oficjalnym wydaniu Androida.

REKLAMA

Co jeszcze odnaleziono w becie Androida 15:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA