ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Używasz telefonu poziomo? Android 15 ułatwi ci życie

W obecnym świecie (i naszych dłoniach) nie ma miejsca na obracanie telefonu, jednak w Androidzie 15 jest miejsce na zmiany. Zwłaszcza te dotyczące orientacji poziomej, bo obsługa telefonu w takim układzie stanie się znacznie łatwiejsza dzięki kilku usprawnieniom, jakie wprowadziło Google.

02.05.2024 17.23
Używasz telefonu poziomo? Android 15 ułatwi ci życie
REKLAMA

Choć smartfony od zawsze były projektowane z myślą o używaniu w pozycji pionowej, około dekadę temu całkiem normalnym było przejść na ulicy obok kogoś, kto smartfon trzymał poziomo - do robienia zdjęć, oglądania filmów i wideo, wpisywania tekstu czy grania w gry. Jednak wraz ze zwiększeniem się rozmiaru ekranów oraz zmianami nawyków użytkowników, używanie telefonu w poziomie to jedynie domena graczy i osób, które mogą się wygodnie rozsiąść na kanapie z YouTube'em na telefonie.

Do używania telefonów poziomo prawdopodobnie już nie wrócimy na stałe. Jednak ci, którzy wciąż korzystają w ten sposób ze smartfonów, będą mieli całkiem ważny powód, by zaktualizować swoje urządzenie do Androida 15.

REKLAMA

Używasz telefonu poziomo? Android 15 z przydatną nowością

W wersji beta Androida 15 pojawiła się mała aktualizacja interfejsu, która poprawia korzystanie ze smartfona w trybie poziomym. Mowa tu konkretnie o ekranie blokady i obszarze powiadomień, które pokazał Mishaal Rahman, dziennikarz i twórca internetowy zajmujący się systemem Android.

Obecnie w podstawowej wersji Androida 14 (bez nakładek takich jak np. One UI) po rozwinięciu belki powiadomień, przy górnej krawędzi ekranu pokazują się cztery przyciski szybkich ustawień, a cała przestrzeń pod nimi zarezerwowana jest na powiadomienia. Po ponownym przesunięciu palcem użytkownikowi wyświetlą się kolejne ustawienia, w tym ustawienia jasności czy skrót do wyłączania telefonu.

Wygląd obszaru powiadomień w orientacji poziomej w Androidzie 14 / Mishaal Rahman / Android Authority

W Androidzie 15 szybkie ustawienia przerzucono na lewą stronę ekranu, by po prawej stronie stworzyć osobną strefę dla powiadomień z aplikacji. Dzięki temu podejściu dostęp do suwaka jasności czy pozostałych kafelków szybkich ustawień nie wymaga ponownego przesunięcia palcem z góry do dołu ekranu.

Wygląd obszaru powiadomień w orientacji poziomej w Androidzie 15 / Mishaal Rahman / Android Authority

Android 15 zyskał też coś, czego nie mieli jego poprzednicy - ekran blokady w orientacji poziomej, który wyraźnie inspirowany jest interfejsem tabletów.

Wygląd ekranu blokady w orientacji poziomej w Androidzie 15 / Mishaal Rahman / Android Authority

Jak przekazuje Rahman, usprawnione interfejsy dla orientacji poziomej były obecne jeszcze w wersji testowej Androida 14 (QPR1 Beta 1 i QPR2 Beta 2) jednak były naszpikowane błędami. W Androidzie 15 nowe interfejsy orientacji poziomej nie są ukończone, dostęp do nich domyślnie jest ukryty dla użytkownika.

Niemniej jednak istnieje spora szansa, że Google dopieści interfejs i w finalnej wersji Androida 15 zobaczymy bardziej przyjazne użytkownikom orientacji poziomej ekran powiadomień i ekran blokady. Warto także zaznaczyć, że są to zmiany w podstawowej wersji Androida 15 i finalnie mogą się one różnić w zależności od zastosowanej przez producenta smartfona nakładki systemowej.

REKLAMA

Więcej nowości odnalezionych w wersji beta systemu Android 15:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA