Ten karabin wychowa nowe pokolenie polskich snajperów
Na scenę wkracza nowy, samopowtarzalny karabin Grot, a wraz z nim nowa generacja strzelców wyborowych.

W lipcu, na poligonie w Nowej Dębie, 6. Brygada Powietrznodesantowa, znana z innowacyjnego podejścia i doświadczenia z misji zagranicznych, zorganizowała pierwszy w historii Wojska Polskiego kurs dla specjalistów uzbrojonych w nowoczesny karabin Grot. Chodzi nie tylko o broń, ale kompleksowe przeszkolenie, które ma dać polskim żołnierzom zupełnie nowe, śmiercionośne możliwości.
Karabin Grot w wersji SpKW/D (Samopowtarzalny Karabin Wyborowy/D) to konstrukcja, która od jakiegoś czasu wzbudza spore emocje. W zamyśle ma zastąpić wysłużone SWD i SWD-M, które od dziesięcioleci służyły polskim strzelcom wyborowym. Nowy Grot to broń nowocześniejsza, bardziej ergonomiczna i co najważniejsze, produkowana w Polsce, w Fabryce Broni "Łucznik" w Radomiu.
Agencja Uzbrojenia już w lutym 2023 r. podpisała umowę na dostawę 250 kompletów tych karabinów za łączną kwotę ok. 11 mln zł brutto. To oznacza, że jeden zestaw, czyli karabin z osprzętem, kosztuje ponad 44 tys. zł. Ale nie chodzi tylko o samą broń. Prawdziwa rewolucja zaczyna się od tego, jak się jej używa.
W lipcu, na poligonie w Nowej Dębie, odbył się pierwszy w Wojsku Polskim kurs dla strzelców wyborowych, którzy ćwiczyli z nowymi samopowtarzalnymi karabinami Grot w kalibrze 7,62×51 mm NATO. Wzięli w nim udział żołnierze elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa - podaje serwis Milmag. I jak sami mówią, było to szkolenie, które zmienia sposób myślenia o tej specjalizacji.
Więcej na Spider's Web:
Dziesięć dni intensywnej nauki. Nowy program, nowe podejście
Szkolenie, nazwane oficjalnie Kursem Użytkowników Samopowtarzalnych Karabinów Wyborowych 7,62×51 SpKW/D Grot, trwało 10 dni i było podzielone na dwa główne moduły: teoretyczno-praktyczny oraz ogniowy.
W praktyce oznaczało to m.in. taktykę działania snajpera na współczesnym polu walki, z uwzględnieniem doświadczeń z Ukrainy czy Bliskiego Wschodu. Ale też maskowanie, budowanie pozycji ogniowych, działanie w warunkach desantowania oraz samodzielną konserwację broni.

Uczestnicy kursu uczyli się również, jak zakładać lunety celownicze, obliczać poprawki balistyczne, mierzyć odległość do celu i przygotowywać broń do działania w ekstremalnych warunkach. Praktyka? Owszem i to bardzo konkretna. Żołnierze mierzyli się z tarczami na dystansie do 500 m, a także ćwiczyli precyzyjne strzelanie z wymuszonych postaw do celów umieszczonych nawet 600 m dalej.
Strzelcy z 6. Brygady Powietrznodesantowej na wyposażeniu mają krótszą wersją karabinu wyborowego Grot. Ten model karabinu został specjalnie zaprojektowany do desantowania razem ze skoczkiem. Jego charakterystyczne cechy to skrócona lufa oraz praktyczna, składana kolba.
Doppler, kalkulator i mentoring. Tak wygląda nowoczesne szkolenie snajperów
W XXI wieku snajper to nie tylko ktoś, kto dobrze widzi i ma stalowe nerwy. To także specjalista, który rozumie fizykę strzału, balistykę i technologię. Podczas kursu żołnierze korzystali z radarów dopplerowskich do pomiaru prędkości pocisków, a także z kalkulatorów balistycznych, dokładnie takich samych, jakie stosują zawodowi strzelcy precyzyjni na całym świecie. To nie jest już tylko kwestia "czucia" broni, tu wszystko można wyliczyć i zoptymalizować.
Ale najciekawszy był sposób prowadzenia zajęć. Każdy uczestnik miał swojego mentora, opiekuna, który nie tylko uczył techniki, ale też wspierał w rozumieniu teorii i przyswajaniu materiału. To podejście, które znamy raczej z akademii wojskowych lub zachodnich sił specjalnych. W Polsce to wciąż nowość, ale jak się okazuje bardzo skuteczna.

Dzięki temu Grot w wersji dla strzelców wyborowych to nie tylko nowa broń, to nowa filozofia działania na poziomie plutonu szturmowego. To broń dla nowoczesnego pola walki: dynamicznego, mobilnego, zmiennego.
Grot dla strzelców wyborowych w Wojsku Polskim
SpKW/D Grot to rozwinięcie słynnego już polskiego karabinka Grot, który doskonale sprawdza się w Ukrainie. Samopowtarzalne karabiny wyborowe umożliwiają skuteczne rażenie celów na odległościach przekraczających 800 m. Trwałość karabinów pozwoli na oddanie co najmniej 30 tys. strzałów.
Samopowtarzalny karabin wyborowy Grot kalibru 7,62 mm to nowoczesna, oryginalna, polska konstrukcja, zasilana amunicją karabinową 7,62×51 mm NATO (.308 Win.), opracowana w dwóch wersjach z lufami długości 406 mm (16”) oraz 508 mm (20”).
Jest efektem współpracy Fabryki Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o. i Wojskowej Akademii Technicznej.
Karabin bazuje na ogólnym schemacie konstrukcyjnym karabinka standardowego (podstawowego) Grot C16 FB – A2 kalibru 5,56 mm i zawiera wszystkie jego najlepsze cechy.: bezpieczeństwo i niezawodność działania oraz wysoką modułowość, ergonomię i estetykę techniczną.
Rozmieszczenie manipulatorów w karabinie, przełącznika rodzaju ognia-bezpiecznika, zaczepu suwadła, zatrzasku magazynka i rękojeści napinacza, jest podobne jak w karabinku GROT C16 FB – A2, co stanowi dodatkowy atut broni, pozytywnie wpływając na szybki proces wyszkolenia żołnierzy.
Zachowano również możliwość wymiany zespołu lufy na poziomie samego użytkownika, przekonfigurowania broni dla strzelców prawo- i leworęcznych (odwracalny system wyrzucania łusek na prawą i lewą stronę) oraz zamienność modułów (kolby, łoża itp.).