Polska rakieta poleci z morskiej platformy. Pierwsza taka misja w historii
Polska rakieta Perun szykuje się do swojego pierwszego lotu z morskiej platformy startowej.

Gdyńska firma SpaceForest ogłosiła właśnie podpisanie przełomowego kontraktu z EuroSpaceport, europejskim, morskim portem kosmicznym nowej generacji, wspieranym przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Oznacza to, że w drugiej połowie 2026 r., z platformy na Morzu Północnym u wybrzeży Danii wystartuje pierwsza międzynarodowa misja suborbitalna polskiej rakiety Perun. To ogromny krok nie tylko dla polskiego sektora kosmicznego, ale i dla całej Europy.
Start z platformy morskiej? Ambitnie, ale wykonalne
Będzie to pierwsza w historii Polski próba rakietowa przeprowadzona z zagranicznego kosmodromu morskiego. Misja ma na celu weryfikację zgodności systemu rakietowego Perun z procedurami startowymi obowiązującymi w krajach europejskich oraz potwierdzenie jego gotowości do komercyjnych operacji kosmicznych
Misja rakiety Perun nie będzie jedynie pokazem możliwości. To przede wszystkim kluczowy test, mający na celu weryfikację procedur startowych w nominalnych parametrach misji suborbitalnej, zgodnie z międzynarodowymi standardami operacji kosmicznych.
Innymi słowy, chodzi o to, by potwierdzić, że wszystko działa jak w zegarku i przygotować rakietę do komercyjnego wykorzystania. Udany test i certyfikacja otworzą drzwi do zamówień dla firm, instytucji naukowych i wojska.
Polska siła napędowa w kosmosie
Sprawdzony zostanie cały system, od precyzyjnego systemu sterowania ciągiem, przez niezawodność napędu, łączność, aż po mechanizmy odzyskiwania rakiety i integrację ładunku oraz możliwości startu rakiety z wody, w tym przypadku z platformy morskiej zlokalizowanej na Morzu Północnym. Start odbędzie się ze zmodyfikowanej jednostki, zazwyczaj używanej do konserwacji morskich turbin wiatrowych.
Polska rakieta nie poleci "na pusto". Na pokładzie Peruna znajdzie się aż 50 kg ładunku w postaci eksperymentów naukowych i technologicznych. Te cenne badania, opracowane przez polskie i międzynarodowe uniwersytety, instytuty badawcze oraz partnerów komercyjnych, umożliwią prowadzenie badań w warunkach mikrograwitacji i testowanie nowych technologii w realnym środowisku lotu kosmicznego.
To szansa dla naukowców i firm na testowanie przełomowych rozwiązań, które mogą zmienić nasze codzienne życie.
Polska rakieta Perun podbija kosmos
Choć nazwa Perun wywodzi się od słowiańskiego boga burzy, sama rakieta to czysta inżynierska precyzja, a nie chaos żywiołów. Zaprojektowana i skonstruowana przez zespół z Gdyni, Perun to pierwsza tego typu suborbitalna rakieta w Polsce, która już teraz wyróżnia się w skali europejskiej.
Rakieta jest w 100 proc. odzyskiwalna, napędzana ekologicznymi paliwami i będzie mogła wynosić komercyjny ładunek o wadze 50 kg na wysokość do 150 km. Perun mierzy 11 m długości i waży 1,1 t. Przy budowie zastosowano lekką konstrukcję kompozytową, włókna węglowe i stopy aluminium.
SpaceForest, producent rakiety, jest jednym z pionierów na świecie wykorzystujących ekologiczne paliwa w swoich hybrydowych silnikach rakietowych. Rakieta Perun wykorzystuje silnik SF 1000, największy silnik SpaceForest. SF 1000 jako paliwo wykorzystuje modyfikowaną parafinę, której utleniaczem jest podtlenek azotu.
Ale ekologia to jedna korzyść. Równie ważne jest, że taki napęd powoduje, że brak jest prawnych ograniczeń dotyczących przenoszenia, przechowywania i transportu rakiety.
Więcej na Spider's Web:
Polska rakieta, europejski kosmodrom, globalne ambicje
Za wszystkim stoi wyjątkowa współpraca. EuroSpaceport to zupełnie nowa inicjatywa – europejski morski port kosmiczny, który ma umożliwić elastyczne starty z terytorium UE, bez potrzeby budowy kolejnych naziemnych kompleksów.
Wspiera go ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna, która nie tylko objęła projekt patronatem, ale i współfinansuje jego rozwój. Dla SpaceForest to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że technologia opracowana w Polsce ma realne znaczenie na arenie międzynarodowej.
To nie pierwszy sukces gdyńskiej firmy. SpaceForest zrealizował już wiele udanych startów testowych rakiety Perun z lądu, a ich technologia silników hybrydowych i systemów telemetrycznych zdobywa uznanie w branży.
SpaceForest jest jedną z naszych najważniejszych firm sektora kosmicznego. Firma z siedzibą w Gdyni, działa od 2004 r. i specjalizuje się w zaawansowanych technologiach - elektronice mikrofalowej, elektronice kosmicznej, systemach radarowych i technologiach rakietowych. Firma konsekwentnie inwestuje w rozwój własnego zaplecza testowego i inżynieryjnego.