REKLAMA

Czas budować nad Wisłą kosmodrom. ESA właśnie sypnęła kasą na polską rakietę

SpaceForest, polska firma technologiczna, otrzymała od Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 2,4 mln euro na rozwój polskich rakiet. Dzięki temu nasz kraj zbliża się do stworzenia własnego, zaawansowanego systemu kosmicznego.

Czas budować nad Wisłą kosmodrom. ESA właśnie sypnęła kasą na polską rakietę
REKLAMA

SpaceForest, polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Gdyni, specjalizujące się w technologiach rakietowych, mikrofalowych i sztucznej inteligencji, podpisało właśnie umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Agencja, w ramach programu „Boost!”, przekaże 2,4 mln euro, które będą przeznaczone na lepsze silniki dla polskiej rakiety Perun. ESA podzieli się także swoją wiedzą przy projektowaniu systemów tankowania.

Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach programu „Boost!” to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim ogromna szansa na przyspieszenie rozwoju polskiej technologii kosmicznej.

REKLAMA

Europejska rakieta z Polski

SpaceForest opracowuje nową komercyjną jednostopniową europejską rakietę testową, która oferować będzie prawie cztery minuty eksperymentów w warunkach mikrograwitacji. Mierząca blisko 12 m rakieta nosi nazwę Perun. Dzięki swojej konstrukcji i możliwościom będzie w stanie przenosić ładunek o masie do 50 kg na wysokość 150 km.

 class="wp-image-4935080"
SpaceForest Perun

Jest zaprojektowana jako rakieta wielokrotnego użytku, umożliwiająca odzyskanie ładunku, części napędowej i całego korpusu.

System rakietowy Perun zapewni ekonomiczną platformę do badań w warunkach pozaziemskich, która będzie w finansowym zasięgu mniejszych firm, startupów, instytutów czy uczelni. Oferta będzie dawać możliwość prowadzenia badań naukowych, testowania technologii kosmicznych, projektów edukacyjnych, obserwacji Ziemi i kosmosu, rozwijania komercyjnych usług kosmicznych, szybkiego transportu i usług marketingowych.

 class="wp-image-4935065"
Silniki rakietowe Space Forest SF1000.

Perun to ekologiczna rakieta z silnikiem SF1000 wykorzystującym paliwo na bazie modyfikowanej parafiny, dzięki czemu napęd jest nietoksyczny. Cały system startowy jest mobilny, co pozwala na łatwe rozmieszczenie w ośrodkach startowych w całej Europie.

W 2023 r. przeprowadzono dwa pełnoskalowe testy rakiety Perun, która osiągnęła wysokości 22 km i 13 km, startując z Ustki nad Morzem Bałtyckim.

Więcej o tym jak polska technologia podbija kosmos, przeczytasz na Spider's Web:

Kosmiczne plany SpaceForest

Dzięki współpracy z ESA firma SpaceForest otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 2,4 mln euro na kolejne kluczowe działania.

Polska firma planuje udoskonalić komorę spalania, którą zaprojektuje, wyprodukuje i przetestuje w locie. W ramach tego procesu przeprowadzi również loty demonstracyjne na wysokościach 50 km, 80 km, 100 km i 150 km, aby dokładnie zweryfikować system i parametry mikrograwitacji.

ESA pomoże również w zaprojektowaniu mobilnej stacji tankowania, stacji wsparcia naziemnego oraz systemów śledzenia i komunikacji. Rozwiązania te będą mogły być transportowane standardowymi pojazdami na zwykłych drogach, w tym transportem morskim i lotniczym.

Poprzez program "Boost!" ESA wspiera firmy świadczące usługi transportowe w kosmos i powroty na Ziemię. Program ten umożliwia również państwom członkowskim osiągnięcie celów, takich jak rozwój portów kosmicznych i obiektów testowych.

REKLAMA

I to chyba jest również niezwykle ważne w tej wiadomości. Polska ma coraz większe ambicje związane z kosmosem, wielu wykształconych inżynierów i naukowców i coraz więcej liczących się na kosmicznym rynku firm.

Choć Perun jest pomyślany tak, aby zapewnić mu mobilność, to czas chyba pomyśleć o czymś więcej. Jeśli będziemy mieli własne rakiety, to powinniśmy mieć także własny kosmodrom i poligon rakietowy (póki co SpaceForest korzysta z poligonu wojskowego w Ustce). Czy to marzenie może stać się kiedyś faktem?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA