REKLAMA

Polski satelita przesłał zdjęcie Ziemi. Jest wyjątkowe

Satelita Intuition-1, opracowany przez polską firmę KP Labs, przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcie przetworzone na orbicie przez sztuczną inteligencję.

22.04.2024 12.00
Polski satelita przesłał zdjęcie Ziemi. Jest wyjątkowe
REKLAMA

Piękne zdjęcia obszaru równikowego, które zobaczyć możecie niżej w tekście, zostały wykonane przez polskiego satelitę Intuition-1. Opublikowała je właśnie firma KP Labs. Satelita Intuition-1 wystrzelony został w listopadzie 2023 r. na pokładzie SpaceX Falcon 9. Satelita ma masę 12 kg i wymiary 30x20x10 cm.

REKLAMA

Wyjątkowe obrazy z orbity

Obrazowanie hiperspektralne to zaawansowana technika robienia zdjęć, która przechwytuje szeroką gamę światła w setkach pasm, znacznie przekraczając możliwości tradycyjnych systemów obrazowania.

Burkina Faso, zdjęcie zrobione i przetworzone przez polskiego satelitę Intuition-1. Fot. KP Labs

W przeciwieństwie do standardowych obrazów RGB, które wykorzystują trzy szerokie pasma (czerwony, zielony i niebieski), obrazowanie hiperspektralne gromadzi informacje w całym widmie elektromagnetycznym (czujnik Intuition-1 obejmuje 192 pasma), w tym długości fal niewidzialnych dla ludzkiego oka.

Ten bogaty zbiór danych zapewnia szczegółową "sygnaturę widmową" materiałów na zdjęciu, umożliwiając precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi. 

Poland can into space, więcej o tym jak Polska bada kosmos przeczytasz na Spider`s Web:

Do czego to może się przydać?

Zastosowanie obrazowania hiperspektralnego obejmuje wiele dziedzin, oferując znaczące korzyści między innymi naukom o środowisku, rolnictwu, leśnictwie, górnictwu i oceanografii. Na przykład w rolnictwie obrazy hiperspektralne mogą pomóc w identyfikacji stresu upraw, optymalizacji zużycia wody i poprawie zarządzania glebą.

W monitorowaniu środowiska technologia ta może wykrywać zmiany w ekosystemie, śledzić zanieczyszczenia i pomagać w zarządzaniu katastrofami. Kompleksowe dane zebrane za pomocą obrazowania hiperspektralnego mogą również odegrać kluczową rolę w eksploracji minerałów poprzez identyfikację określonego składu minerałów na dużych obszarach, pomagając w ten sposób w zarządzaniu zasobami. 

Algieria, zdjęcie zrobione i przetworzone przez polskiego satelitę Intuition-1. Fot. KP Labs

Sztuczna inteligencja w satelicie

Przetwarzanie ogromnych ilości danych hiperspektralnych na Ziemi wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dlatego Intuition-1 wyposażono w Leopard Data Processing Unit (DPU), wyspecjalizowany procesor AI, który umożliwia analizę danych bezpośrednio na orbicie.

Wbudowany w Intuition-1 algorytm przetwarzania danych znacznie skraca czas i zasoby potrzebne do analizy zdjęć satelitarnych. Filtruje i przetwarza dane już na orbicie, wysyłając na Ziemię jedynie niezbędne informacje, usprawniając w ten sposób wykorzystanie przepustowości i przyspieszając dostarczanie danych.

Satelita Intuition-1

Dzięki temu satelita może wyselekcjonować i przesłać na Ziemię tylko najbardziej istotne informacje, redukując ilość danych o nawet 100 razy.

Wykorzystując moduł przetwarzania danych Leopard (DPU) i algorytmy uczenia maszynowego, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska. Ten najnowocześniejszy system, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i przydatności gromadzonych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji. Zdolność Leoparda do niezależnego przeglądania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji ma daleko idące konsekwencje dla zarządzania zasobami, badań nad klimatem i wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju 

- wyjaśnia Michał Zachara z KP Labs.  
Arabia Saudyjska, zdjęcie zrobione i przetworzone przez polskiego satelitę Intuition-1. Fot. KP Labs

Sukces Intuition-1

REKLAMA

Założona w 2016 r. firma KP Labs zajmuje się współpracą przy eksploracji kosmosu. Działa jako dostawca sprzętu, oprogramowania i algorytmów do przetwarzania danych. Obecnie KP Labs realizuje ponad 25 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych. Firma zatrudnia około 80 specjalistów.   

Sukces Intuition-1 stanowi inspirację dla kolejnych misji kosmicznych wykorzystujących sztuczną inteligencję do analizy danych z orbity. Możemy oczekiwać, że w nadchodzących latach technologia ta będzie się dynamicznie rozwijać, otwierając nowe możliwości obserwacji Ziemi i rozwiązywania globalnych problemów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA