REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Polskie urządzenie bada astronautów na orbicie Ziemi. Pomoże w kolonizacji kosmosu

Kosmos to nie tylko nieskończona przestrzeń, ale także niezwykłe wyzwanie dla ludzkiego umysłu zamkniętego w ciasnych przestrzeniach. Czy architektura stacji kosmicznej ma znaczenie dla samopoczucia astronautów? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć szwedzki astronauta Marcus Wandt, który wziął udział w badaniu przeprowadzonym przy użyciu polskiego urządzenia monitorującego pracę mózgu.

12.02.2024
21:21
Polskie urządzenie bada astronautów na orbicie Ziemi. Pomoże w kolonizacji kosmosu
REKLAMA

IKEA nie powstała w Szwecji przez przypadek. Kraj ten jest synonimem pięknych wnętrz, które budzą w nas błogie uczucie spokoju i bezpieczeństwa. A gdyby tak wnętrza stacji kosmicznych i baz na innych planetach były, choć w części równie przytulne? - pomyśleli Szwedzi. Ich zdaniem mogłoby to zmniejszyć poziom stresu u astronautów.

REKLAMA

Sprawa może budzić rozbawienie, ale potraktowano ją bardzo poważnie, a Europejska Agencja Kosmiczna ESA postanowiła sprawdzić to bezpośrednio na orbicie, w trakcie zakończonej niedawno misji Axiom 3. Była to pierwsza całkowicie europejska komercyjna misja astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czteroosobowa załoga po kilkunastodniowej misji szczęśliwie wylądowała u wybrzeży Florydy.

Poland can into space. Więcej o polskim wkładzie w podbój kosmosu przeczytasz na Spider's Web:

Astronauci przebywający na niskiej orbicie okołoziemskiej przeprowadzili szereg eksperymentów. Wśród nich nie zabrakło również polskiego akcentu. Szwedzki astronauta Marcus Wandt poddał się badaniu przeprowadzonemu przy użyciu urządzenia monitorującego prace mózgu autorstwa lubelskiej firmy Cortivision.

Badanie odbyło się w ramach eksperymentu Orbital Architecture, który opracowany został przez KTH Royal Institute of Technology ze Sztokholmu. Urządzenie bada wpływ architektury kosmicznej na percepcję i poziom stresu u astronautów. Wyniki pomogą w zrozumieniu nie tylko ludzkiej fizjologii, ale także przyczynią się do rozwoju rozwiązań wspierających astronautów podczas długich misji kosmicznych.

Polski spektroskop na ISS

Polski spektroskop to urządzenie, które umożliwia badanie aktywności mózgu w sposób nieinwazyjny. Wykorzystuje on technologię bliskiej podczerwieni, która pozwala na pomiar relatywnych zmian stężenia tlenu we krwi, która przepływa przez różne obszary mózgu. Dzięki temu można określić, które obszary są odpowiedzialne za jakie funkcje - np. poznawcze, motoryczne czy pamięciowe.

Spektroskop firmy Cortivision. Fot. IG @esaastro_marcus

Spektroskop został zaprojektowany i wyprodukowany przez polską firmę Cortivision, która specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań do badań mózgu. Urządzenie jest mobilne, niewielkie i łatwe w obsłudze, co sprawia, że nadaje się do zastosowania w kosmosie. Spektroskop jest już na ISS od maja 2023 r., kiedy to został wykorzystany po raz pierwszy w misji Ax-2. Od tego czasu jest częścią stałego wyposażenia stacji i służy do przeprowadzania różnych eksperymentów naukowych.

Eksperyment Orbital Architecture

Badanie, w którym uczestniczył Marcus Wandt, to część projektu Orbital Architecture, opracowanego przez KTH Royal Institute of Technology ze Sztokholmu. Projekt ten ma na celu zbadanie wpływu architektury kosmicznej na percepcję i poziom stresu u astronautów.

Marcus Wandt. Fot. ESA A. Conig

Badanie polega na tym, że astronauci są poddawani różnym scenariuszom wirtualnej rzeczywistości, które symulują różne typy stacji kosmicznych, od klasycznej modułowej konstrukcji po bardziej organiczne i biomimikryczne formy. Następnie mierzy się ich reakcje fizjologiczne i emocjonalne, takie jak tętno, ciśnienie krwi, potliwość, mimika twarzy i aktywność mózgu. Wandt poddał się badaniu trzy razy: przed startem, w trakcie misji i po powrocie na Ziemię.

REKLAMA

Badanie Orbital Architecture jest nadal w toku i ma na celu zgromadzić dane od większej liczby astronautów, którzy będą uczestniczyć w kolejnych misjach Axiom Space. Projekt ten ma potencjał, aby pomóc w projektowaniu lepszych i bardziej przyjaznych stacji kosmicznych, które będą służyć nie tylko do badań naukowych, ale także do turystyki i kolonizacji kosmosu.

Polska firma Cortivision ma nadzieję, że jej urządzenie będzie używane nie tylko w kosmosie, ale także na Ziemi, do poprawy jakości życia i zdrowia psychicznego ludzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA