Polski astronauta poleci w kosmos. Historyczny moment
Polski lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest już pewny. Nasz astronauta będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców i przeprowadzał eksperymenty. Na orbicie spędzi około 14 dni. Niestety, nie poznaliśmy jeszcze nazwiska polskiego astronauty.
ISS to największy i najdroższy projekt naukowy ludzkości. To laboratorium orbitujące na wysokości około 400 km nad Ziemią, gdzie pracują astronauci z różnych krajów. Na ISS prowadzone są eksperymenty z zakresu biologii, fizyki, medycyny, chemii, astronomii i innych dziedzin. ISS to także baza do eksploracji dalszych obszarów kosmosu, takich jak Księżyc czy Mars.
Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 2012 r. ESA to organizacja, która koordynuje współpracę europejskich krajów w dziedzinie badań i rozwoju kosmicznego. ESA ma swój udział w ISS i wysyła tam swoich astronautów. Aby polski kandydat mógł polecieć na ISS, Polska musiała zwiększyć swoją składkę do ESA o ponad miliard złotych. Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2024 lub 2025 r.
Przeczytaj także:
- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spłonie w ziemskiej atmosferze. Trzeba tylko ustalić, kto i kiedy ją tam zepchnie
- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma już 20 lat. By powstać, wymagała dziesiątków lotów w kosmos
- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uniknęła zderzenia. Rosyjskie śmieci kosmiczne wciąż niebezpieczne
Kto poleci w kosmos?
Kim jest polski kandydat? Na razie nie znamy jego nazwiska, ale wiemy, że musi spełniać szereg wymagań. Musi być zdrowy, wykształcony, biegły w językach obcych, umieć pracować w zespole i pod presją. Musi też przejść intensywne szkolenie fizyczne i teoretyczne, które przygotuje go do lotu i pobytu na ISS. Musi być gotowy na ryzyko i nieprzewidziane sytuacje.
Jednym z potencjalnych kandydatów jest Sławosz Uznański, który został wybrany przez ESA jako rezerwowy astronauta w 2022 r. Uznański ma 36 lat i jest doktorem nauk technicznych. Zajmuje się robotyką i sztuczną inteligencją. Jest też pilotem samolotowym i szybowcowym oraz nurkiem. Uznański ma duże szanse na zostanie drugim polskim astronautą po Mirosławie Hermaszewskim, który poleciał w kosmos w 1978 r.
Polskie eksperymenty na orbicie
Co będzie robił polski astronauta na ISS? Jego głównym zadaniem będzie przeprowadzanie eksperymentów z wykorzystaniem polskich technologii. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nabór na propozycje takich eksperymentów, które mają być związane z sektorem kosmicznym lub mieć potencjał komercyjny albo społeczny. Polskie firmy i ośrodki naukowe mogą zgłaszać swoje pomysły do 8 września.
Jakie mogą być przykłady takich eksperymentów? Możliwości są bardzo szerokie. Może to być np. testowanie nowych materiałów, sensorów, systemów komunikacyjnych czy energetycznych. Może to być też badanie wpływu mikrograwitacji na organizmy żywe, rośliny czy leki. Może to być również obserwacja Ziemi lub innych ciał niebieskich z perspektywy kosmosu.
Polak w kosmosie przez dwa tygodnie
Polski astronauta będzie przebywał na ISS przez około dwa tygodnie. W tym czasie będzie miał okazję zobaczyć Ziemię z orbity, poczuć nieważkość, porozumiewać się z innymi astronautami i kontrolą naziemną. Będzie też mógł zrobić pamiątkowe zdjęcia i filmy, które będą dokumentować jego niezwykłą podróż.
Polski lot na ISS to historyczne wydarzenie dla naszego kraju. To dowód na to, że Polska ma ambitne cele i możliwości w dziedzinie kosmicznej. To także szansa na rozwój nauki i technologii, które mogą przynieść korzyści dla całej ludzkości. To wreszcie inspiracja dla młodych ludzi, którzy marzą o karierze w kosmosie. Polska w kosmosie! Trzymamy kciuki za naszego astronautę!
Polak poleci w kosmos z Axiom Space
Lot Polaka w kosmos to efekt porozumienia podpisanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Umowa negocjowana była przez kilka miesięcy w ścisłej współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA). Polaka na ISS dostarczy Axiom Space – amerykańska firma obsługująca Stację Kosmiczną na zlecenia NASA. Umowę w tej sprawie podpisały ESA i Axiom Space.
ESA we współpracy z Axiom Space będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji.