REKLAMA

Polacy włamali się do satelity wojskowego. I jeszcze dostali za to nagrodę

Włamanie się do satelity to marzenie wielu hakerów, ale też koszmar dla rządów i wojsk, które używają ich do celów strategicznych. Tymczasem rząd USA postanowił pozwolić hakerom na próbę włamania się do jednego z jego satelitów wojskowych, krążącego po orbicie Ziemi. 

14.08.2023 07.42
Polacy włamali się do satelity. I jeszcze dostali za to nagrodę
REKLAMA

Odbyła się czwarta edycja konkursu Hack-A-Sat, w którym uczestnicy próbowali zdobyć dostęp do danych z prawdziwego satelity wojskowego, krążącego po orbicie Ziemi. Siły Kosmiczne USA mają nadzieję, że ta pierwsza w historii próba wykorzystania hakerów do włamania się do orbitującego satelity, pomoże im zbudować bezpieczniejsze systemy kosmiczne i zidentyfikować luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez Chiny lub innych przeciwników.

REKLAMA

Pięć drużyn hakerów rywalizowało na poświęconej cyberbezpieczeństwu konferencji DEF CON w Las Vegas o zdalne przejęcie kontroli nad satelitą Sił Kosmicznych Moonlighter, który obecnie krąży na niskiej orbicie Ziemi. Satelita okrąża Ziemię z prędkością około 10 km/s. Oprócz próby włamania się i zbudowania łącza danych do satelity, hakerzy próbowali również trzymać wrogie drużyny z dala od ich własnego podatnego na ataki systemu, używając szyfrowania i zabezpieczeń firewall. 

Brawa dla Poland Can Into Space

Konkurs polegał na tym, że zespoły hakerów musiały przejść przez kilka etapów kwalifikacyjnych, a następnie zmierzyć się w finale z zadaniem włamania się do satelity Moonlighter. Podczas konkursu hakerzy pracowali gorączkowo nad tym, by złamać zabezpieczenia satelity i nawiązać z nim łączność, jednocześnie broniąc się przed atakami innych drużyn.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział pięć zespołów, w tym Poland Can Into Space, ubiegłoroczny zwycięzca (nie włamywano się wówczas do satelity). Nasz drużyna radziła sobie świetnie i w ten weekend, wygrywając pierwszy dzień zawodów, jednak ostatecznie zajęła drugie miejsce. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. dol., drugie miejsce - 30 tys., a trzecie - 20 tys. 

Zdjęcie wykonane przez satelitę przejętego przez polską grupę Poland Can Into Space

Satelity są celem hakerów

REKLAMA

Dlaczego rząd USA organizuje taki konkurs? Okazuje się, że zagrożenie cybernetyczne dla satelitów jest coraz większe i coraz bardziej realne. Chiny rozwijają zdolności do wykorzystywania lub przejmowania obcych satelitów. Wojsko USA używa danych z satelitów do kierowania większości swoich pocisków, przenoszenia wojsk na pozycje, komunikacji i zbierania informacji.

Zaraz po tym, jak Kreml rozpoczął pełną inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r., Rosjanie włamali się do sieci satelitarnej amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej Viasat. Hakerom zajęło około 45 minut, aby wdrożyć złośliwe oprogramowanie, które wyłączyło do 45 tys. modemów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA