REKLAMA

Android zacznie straszyć użytkowników. Będzie wiadomo, czy telefon zdąża w stronę wysypiska

Android 15 zyska funkcję, która uświadomi użytkownikowi, w jakim stanie jest jego telefon.

19.04.2024 06.05
Zużycie pamięci w Androidzie
REKLAMA

Nic nie trwa wiecznie, również podzespoły kiedyś muszą dobiec do mety swojej wytrzymałości. Przyzwyczailiśmy się, że baterie w smartfonach z czasem ulegają degradacji. Szczególnie mówią o tym osoby z iPhone'ami i innymi smartfonami, gdzie łatwo podejrzeć jej żywotność. Ale, czy panikowałbyś, gdybyś poznał stan pamięci wewnętrznej? Wszak i ta nie jest wieczna.

REKLAMA

Android 15 poza stan twojej pamięci (wewnętrznej)

Warto wiedzieć, czy twój telefon powinien już zmierzać w stronę wysypiska. Jak podaje Mishaal Rahman z Android Authority, niektórzy użytkownicy smartfonów z systemem Android wkrótce będą mogli sprawdzić, jak długo powinien działać chip pamięci masowej w ich telefonie.

Informacje te będą dostępne w nowej aplikacji „Diagnostyka urządzenia”, która jest opracowywana na Androida 15. Aplikacja będzie wykorzystywać nowe API żywotności pamięci, aby oszacować pozostały czas życia chipu pamięci masowej w procentach.

Żywotność baterii w Androidzie 15 (źródło: Mishaal Rahman / Android Authority)

Przeczytaj więcej o nowościach w Androidzie (i nie tylko):

Android już wykonuje czynności konserwacyjne w pamięci masowej, aby wydłużyć jej żywotność. Obecnie użytkownicy nie mają jednak możliwości sprawdzenia, ile czasu pozostało do jej całkowitego zużycia. Dokładność informacji o stanie pamięci będzie się różnić w zależności od urządzenia. Smartfony Google Pixel będą zgłaszać pozostały czas życia pamięci masowej z dokładnością do 1 proc., podczas gdy inne urządzenia mogą oferować dokładność 10 proc.

Minus? Nie każdy dostanie tę funkcję

REKLAMA

Nie wszystkie urządzenia będą obsługiwać funkcję żywotności pamięci. Urządzenia muszą gromadzić i udostępniać te informacje systemowi Android za pośrednictwem interfejsu Health HAL. Jeśli telefon tego nie obsługuje, interfejs zwróci wartość -1, co oznacza, że funkcja jest niedostępna. To, czy dane urządzenie obsługuje to tę funkcję, zależy od producenta lub dostawcy czipu pamięci

Kup smartfon
x-kom
Samsung Galaxy A15
x-kom
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA