REKLAMA

Nie wiesz, kto cię śledzi? Google pokaże ci to w jednym miejscu

Zastanawiasz się, kto ma dostęp do twojej lokalizacji? Może udostępniłeś ją w Google Maps? Albo w innej aplikacji, np. Uberze? Android wkrótce otrzyma funkcję, która ułatwi sprawdzenie, kto wie, gdzie jesteś.

16.04.2024 03.11
Nie wiesz, kto cię śledzi? Google pokaże ci to w jednym miejscu
REKLAMA

Kiedyś wiele osób obawiało się, że firmy będą mogły nas nieustannie śledzić za pomocą smartfonów i sprzedawać nasze dane innym korporacjom. Teraz większym zmartwieniem jest dla nas to, że śledzenie lokalizacji przez telefon zużywa naszą cenną baterię.

REKLAMA

Apple już od dawna oferuje funkcję, która w jednym miejscu (Ustawienia > Prywatność i ochrona > Śledzenie) wyświetla wszystkie aplikacje, które nas śledzą. Oczywiście dzieje się to za naszą zgodą. Teraz Google zainspirował się tym rozwiązaniem z iPhone'a i wprowadził podobną funkcję, która pokazuje, kto (a nie co) śledzi użytkownika.

Wszystkie aplikacje śledzące w jednym miejscu

Serwis Piunikaweb donosi, że Google opracowuje nową, centralną platformę do zarządzania udostępnianiem lokalizacji na urządzeniach z Androidem. Platforma ta umożliwi użytkownikom zobaczenie w jednym miejscu wszystkich aktywnych udostępnień lokalizacji w różnych aplikacjach firmy (i może nie tylko w nich).

Obecnie zarządzanie udostępnianiem lokalizacji jest rozproszone po różnych aplikacjach i stronie internetowej. Nowa platforma połączy wszystko w jednym dedykowanym miejscu - w menu Ustawienia, Google Location Sharing:

 class="wp-image-4558350"
Udostępnianie lokalizacji na Androidzie (źródło: Piunikaweb)

Przeczytaj więcej o nowościach od Google'a:

Użytkownicy będą mogli zobaczyć tam, z kim udostępniają swoją lokalizację, na jak długo, a prawdopodobnie także łatwo cofną te uprawnienia.

Ta aktualizacja jest szczególnie przydatna dla osób, które często korzystają z funkcji udostępniania lokalizacji. Centralna platforma ułatwi im śledzenie, kto ma dostęp do ich lokalizacji, i umożliwi im wyłączenie jej udostępniania, gdy zajdzie taka potrzeba. Dowiedzieliśmy się również, że obecnie apka pobiera dane lokalizacji z poniższych aplikacji:

REKLAMA
  • Mapy Google
  • Zlokalizuj moje urządzenie
  • Bezpieczeństwo osobiste

Obecnie, jak zauważa serwis, aby zarządzać udostępnianiem lokalizacji w Google, trzeba przejść przez stronę internetową. Nowa dedykowana funkcja w ustawieniach prawdopodobnie ją zastąpi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA