REKLAMA

Złodziej wyrywa ci telefon, a ten automatycznie reaguje. Google pokazał świetną nowość

System Android już wkrótce otrzyma garść nowości, które (przynajmniej w teorii) skutecznie zniechęcą złodziei do podbierania cudzych smartfonów. Google przygotował m.in. zabezpieczenie kluczowych ustawień biometrią, wykrywanie kradzieży czy zdalną blokadę telefonu. A co ważniejsze, nowości otrzymają także starsze wersje systemu Android.

16.05.2024 10.18
Złodziej wyrywa ci telefon, a ten automatycznie reaguje. Google pokazał świetną nowość
REKLAMA

Kradzieże telefonów kojarzymy z zachowaniami przebiegłymi i sprytnymi, aniżeli zuchwałymi. Bowiem znacznie częściej słyszymy o podebraniu telefonu z torebki, kieszeni, czy szeroko pojętym wykorzystaniu chwili nieuwagi, aniżeli wyrwaniu ofierze urządzenia z ręki.

Jednak i takie sytuacje się zdarzają, a Google chce im przeciwdziałać. A przynajmniej ich skutkom.

REKLAMA

Google chce uczynić kradzieże smartfonów mniej atrakcyjnymi. A to dzięki wykrywaniu kradzieży i zdalnej blokadzie telefonu

Minionej nocy Google na swoim blogu opublikował wpis dotyczący nowości zabezpieczających przed skutkami kradzieży urządzenia i potencjalnego zniechęcenia złodziei, jakie otrzyma system Android.

Pierwszą z nich jest aktualizacja zabezpieczeń dla funkcji przywracania ustawień fabrycznych. Aby zresetować telefon do stanu "z pudełka" urządzenia z Androidem będą wymagać zarówno logowania do konta Google, jak i potwierdzenia metodą odblokowywania telefonu - biometrią, hasłem lub PIN-em.

System Android otrzyma także Prywatną Przestrzeń, którą opisaliśmy szerzej przy okazji skrótu nowości w Androidzie 15 beta 2. Prywatna Przestrzeń pozwoli na przeniesienie wybranych przez użytkownika aplikacji do ukrytej szuflady, do której dostęp można uzyskać jedynie przy użyciu biometrii lub innego, wybranego przez użytkownika zabezpieczenia telefonu.

Choć obie te nowości zadebiutują dopiero w Androidzie 15, to "wybrane urządzenia" w "późniejszym okresie bieżącego roku" otrzymają ulepszenie uwierzytelnienia. Jak opisuje Google, po włączeniu, nowe ulepszone uwierzytelnianie będzie wymagało danych biometrycznych w celu uzyskania dostępu i zmiany kluczowych ustawień konta Google i urządzenia, takich jak zmiana kodu PIN, wyłączenie ochrony przed kradzieżą lub dostęp do Passkeys, z niezaufanej lokalizacji.

Garść nowości w Androidzie także dla starszych urządzeń

Najważniejszą i najbardziej dostępną nowością jest automatyczna ochrona urządzenia w momencie, gdy telefon wykryje bycie wyrwanym z ręki - Theft Detection Lock (Blokada antykradzieżowa). Sztuczna inteligencja Google na podstawie danych z różnych czujników będzie wykrywać, czy urządzenie właśnie zostało wyrwane z ręki i czy bezpośrednio po tym zdarzeniu urządzenie będzie szybko oddalać się od pierwotnej lokalizacji. W przypadku wykrycia "typowego ruchu związanego z kradzieżą" telefon po prostu się zablokuje.

W tandemie z blokadą antykradzieżową będzie działać Offline Device Lock.

Jeśli złodziej próbuje odłączyć telefon [od połączenia z siecią] na dłuższy czas, Offline Device Lock automatycznie blokuje ekran, aby pomóc chronić dane, nawet gdy urządzenie jest poza siecią. Android może również rozpoznawać inne wskazówki, że urządzenie może znajdować się w niepowołanych rękach. Na przykład zablokuje ekran urządzenia, gdy zostanie podjęta zbyt duża liczba nieudanych prób uwierzytelnienia.

Zarówno Theft Detection Lock, jak i Offline Device Lock zostaną udostępnione globalnie wszystkim urządzeniom działającym pod kontrolą Androida 10 i nowszych wersji systemu.

Ostatnia nowość dedykowana jest użytkownikom, których urządzenia zostały ukradzione lub wpadły w niepowołane ręce, a pozostałe metody zabezpieczeń nie dały efektów. Jest nią Zdalna blokada, dzięki której poprzez sieć Find My Device użytkownik będzie mógł zdalnie oznaczyć urządzenie jako zgubione i permanentnie je zablokować lub wyczyścić na nim wszystkie dane.

Zdalna blokada również zostanie udostępniona wszystkim urządzeniom pracującym pod kontrolą Androida 10 lub nowszego.

REKLAMA

Więcej na temat nowości w systemie Android:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA