Największy kongres naukowy w Polsce dobiegł końca. Oto podsumowanie

Patronat medialny

Pierwsza edycja międzynarodowego, interdyscyplinarnego kongresu naukowego Futurist of The Year 2024 z sukcesem dobiegła końca. Trzydniowe święto nauki, zorganizowane przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, przy wsparciu partnerów i patronów odbyło się w Warszawie w dniach 9-11 kwietnia. Nadszedł czas, aby podsumować to wyjątkowe wydarzenie.

15.04.2024 15.54
kongres Futurist of The Year 2024

Kongres Futurist of The Year 2024 wraz z wydarzeniami towarzyszącymi – to największy w Europie Środkowej kongres naukowy skupiony na przyszłości. To inicjatywa tworząca międzynarodowe i interdyscyplinarne miejsce debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji. W wydarzeniu brało udział wielu wybitnych naukowców, futurologów oraz ekspertów z najlepszych ośrodków naukowych i badawczych na świecie. Łącznie wystąpiło 29 prelegentów, w tym laureat nagrody Nobla prof. Didier Queloz, którego wykład pod tytułem "Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika" zainaugurował kongres.

Trzy dni wyjątkowych wykładów i spotkań

Kongres naukowy Futurist of The Year 2024 zgromadził ponad 600 uczestników. Była to wyjątkowa okazja, aby spotkać wielu wybitnych naukowców oraz mówców, posłuchać ich wykładów, a także wziąć udział w panelach dyskusyjnych czy warsztatach. Łącznie odbyło się ponad 25 godzin transmisji na żywo, 100 godzin rozmów, paneli i dyskusji, 45 różnych sesji tematycznych, 15 paneli dyskusyjnych, 10 wykładów specjalnych dla studentów i doktorantów SGMK, a także 5 kluczowych warsztatów.

Pierwszego dnia kongresu debata dotyczyła przyszłości technologii, w szczególności sztucznej inteligencji i jej wpływu na naszą przyszłość oraz funkcjonowanie w obszarach biznesu, uniwersytetu czy całego państwa. Dyskutowano i polemizowano o tym, jak przygotować się na erę automatyzacji opartej o AI, o etyce sztucznej inteligencji w obronności, o filozofii, sile i ograniczeniach nauki o danych, czy o tym czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna.

Wśród prelegentów, którzy wystąpili ze swoimi przemówieniami pierwszego dnia, znaleźli się wybitni naukowcy i eksperci w swoich dziedzinach, m.in.: prof. Didier Queloz (astronom, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, profesor Uniwersytetu w Cambridge), Jonathan Brill (Futurolog), prof. John Tasioulas (szef Instytutu Etyki Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Oksfordzkiego), prof. Michael l. Brodie (naukowiec z ponad 45-letnim doświadczeniem badawczym w dziedzinie nauk o danych, bazach danych, sztucznej inteligencji i multidyscyplinarnego rozwiązywania problemów; prof. Mariarosaria Taddeo (profesor etyki cyfrowej i technologii obronnych w Oxford Internet Institute), dr Dorothea Baur (założycielka Baur Consulting), prof. Mark Coeckelbergh (naukowiec, wybitny specjalista i ekspert w dziedzinie etyki sztucznej inteligencji, robotyki i technologii przyszłości) oraz prof. Nick Bostrom (szwedzki filozof z wykształceniem w dziedzinie fizyki teoretycznej, neuroinformatyki, logiki i sztucznej inteligencji, a także filozofii).

Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu była ceremonia wręczenia nagród w plebiscycie Futurist of The Year 2024. Wybitne osobowości, osoby zasłużone dla przyszłości zostały nagrodzone za znaczący wkład i działalność w danej dyscyplinie w dziewięciu kategoriach: Wolontariat, Energia, Astronomia, Filozofia/Psychologia, Technologia, Cyberbezpieczeństwo, Bankowość, Medycyna, Ekonomia. O laureatach oraz nagrodach specjalnych pisaliśmy w poniższym artykule:

Kolejnego dnia kongresu naukowego tematyka koncentrowała się na finansach bankowości, procesie cyfryzacji tych obszarów oraz ich wpływie na przyszłość finansów w kontekście nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Omawiano i dyskutowano o tym, jak nowe technologie i zmieniające się oczekiwania klientów kształtują innowacyjne produkty i usługi oferowane przez banki komercyjne, o tym czy większość pieniędzy jest już cyfrowa, czym jest platforma rozwiązywania problemów oparta na sztucznej inteligencji, jak powinniśmy tworzyć trajektorię przyszłości nadchodzących epokowych zmian, o tym czy wojna niemilitarna jest przyszłością, czy może już teraźniejszością, a także o predykcjach w bankowości centralnej i jaka będzie wspólna przyszłość finansów i nauki.

Wśród ekspertów, którzy wypowiadali się na powyższe tematy znaleźli się: dr Mark Esposito (profesor ekonomii i polityki publicznej, związanym z Uniwersytetem Harvarda oraz Hult International Business School), prof. Michael l. Brodie, dr Ousmène Jacques Mandeng (założyciel i dyrektor Economics Advisory), dr Tadeusz Białek (Prezes Związku Banków Polskich), Agnieszka Bochacka (ekspertka z obszaru transformacji cyfrowej), prof. Konrad Raczkowski (ekonomista i menedżer, profesor nauk ekonomicznych), Gary A. Bolles (wykładowca, autor prac i doradca z zakresu przyszłości kształcenia, pracy i organizacji), gen. Cezary Janowski ( Szef Zarządu Planowania Operacyjnego i Szkolenia w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego), dr Tomasz Pawlonka (Doradca Zarządu Związku Banków Polskich).

Ostatniego dnia tematyka skupiła się wokół przyszłości edukacji i nauki. Dyskutowano i polemizowano o tym, jak nowe technologie wpłyną na przyszłość edukacji i nauki, jaki wpływ wywrze sztuczna inteligencja i inne technologie eksponencjalne na edukację, pracę i społeczeństwa w najbliższym dziesięcioleciu. Czy czeka nas nowa koncepcja edukacji i prawdziwy skok w przyszłość, o możliwościach finansowania nauki, wsparcia publicznego i prywatnego budowy kapitału żelaznego uczelni i przyszłości szkolnictwa wyższego w świecie gwałtownej digitalizacji, o tym co łączy futurologię i edukację i w końcu o tym, czy ostatecznie AI nas zje?

Tego dnia na scenie wystąpili: Gerd Leonhard (futurolog, jeden z najlepszych mówców świata), Thomas Frey (futurolog, w rankingu Google najlepszy futurolog na świecie), prof. dr hab. Krzysztof M. Górski (Sekretarz Generalny Akademii Kopernikańskiej i polski astronom), prof. Andrzej Dragan (fizyk Uniwersytetu Warszawskiego, znakomity mówca i popularyzator nauki, artysta), dr Jakub Morze (najmłodszy profesor SGMK, Uniwersytet Technologiczny w Chalmers), dr Saša Horvat (filozof), prof. Wesley Rosslyn-Smith (profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Pretorii, gdzie specjalizuje się w strategii korporacyjnej, zarządzaniu zmianami i analizie biznesowej.), Karolina Wilamowska (członkini Instytutu Legal Tech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej), prof. Grzegorz Górski (nauczyciel akademicki, adwokat, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny i do 2023 r. Rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu), Nikola Bukowiecka (prowadzi przewód doktorski na University of Rhode Island (USA) w dziedzinie astrofizyki teoretycznej i kosmologii), prof. Peter C. Bishop (futurolog, profesor ds. przewidywania strategicznego na Uniwersytecie w Houston).

Gala wręczenia nagród finału konkursu Dom Kopernika

Podsumowaniem trzeciego dnia kongresu Futurist of The Year 2024 była uroczysta gala wręczenia nagród konkursu Dom Kopernika. To właśnie wzięcie udziału w tym projekcie umożliwiało zdobycie karty dostępu na wydarzenie - nagrodzonych zostało 30 osób (w tym maturzyści, studenci i absolwenci). W finale konkursu "Dom Kopernika" wzięło udział 5 uczestników, a spośród nich komisja wyłoniła dwóch zwycięzców.

Wydarzenia towarzyszące kongresowi Futurist of The Year 2024

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała także dodatkowe wydarzenia towarzyszące kongresowi FOTY2024, równolegle prowadząc konferencję naukową "Debata Kolegiów SGMK" w czterech obszarach kopernikańskich: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii oraz Kolegium Nauk Prawnych.

Materiały konferencyjne znajdują się na stronie www.futuristoftheyear.com, a relacja wideo dostępna jest pod tym linkiem.

Źródło: sgmk.edu.pl

Patronat medialny
Najnowsze
Zobacz komentarze