Ceniony astronom i noblista wygłosi wykład w Warszawie. To kolejny wybitny gość Futurist of The Year 2024

Patronat medialny

Poznaliśmy właśnie nazwisko kolejnego prelegenta, który wygłosi wykład na kongresie naukowym Futurist of The Year 2024 w Warszawie. Zobaczcie, z kim będziecie mieli okazje spotkać się osobiście.

12.03.2024 14.43
Ceniony astronom i noblista wygłosi wykład w Warszawie. To kolejny wybitny gość Futurist of The Year 2024

Futurist of the Year 2024 to trzydniowy kongres naukowy organizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach 9-11 kwietnia i będzie okazją do spotkania wielu wybitnych postaci ze świata nauki, finansów i nowoczesnych technologii. Poznaliśmy już sporą część prelegentów, którzy wystąpią na kongresie - grono stale się powiększa, a nazwiska odsłaniane są stopniowo, co wzbudza jeszcze większe zaciekawienie. Dowiedzieliśmy się właśnie, kto jeszcze zagości w Polsce i wygłosi wykład podczas wydarzenia. Oto kolejny wybitny gość.

Prof. Didier Queloz - astronom, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, profesor Uniwersytetu w Cambridge

Profesor Didier Queloz jest wybitnym astrofizykiem i astronomem. Uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Genwie i obecnie pełni funkcje profesora fizyki w Cambridge Cavendish Laboratory oraz astronomii na Uniwersytecie Genewskim.

Zdobył ogólnoświatowe uznanie za swoje znaczące osiągnięcia w dziedzinie astronomii. W 1995 r., wraz z prof. Michelem Mayorem, dokonali przełomowego odkrycia gigantycznej planety krążącej wokół innej gwiazdy spoza Układu Słonecznego. To wydarzenie zapoczątkowało rewolucję w dziedzinie astronomii, otwierając drogę do badań egzoplanet ("rewolucja egoplanet"). W 2019 r. otrzymali za to odkrycie Nagrodę Nobla.

Przez kolejne lata profesor Didier Queloz kontynuował swoje badania w zakresie możliwości wykrywania i pomiarów układów egzoplanet. Jego prace miały kluczowe znaczenie dla zrozumienia struktury fizycznej tych planet oraz ich powstawania i ewolucji, w porównaniu z naszym Układem Słonecznym. W ostatnim czasie kieruje swoją działalność w kierunku wykrywania planet podobnych do Ziemi i życia we wszechświecie.

Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych (w tym wspomnianej Nagrody Nobla) i wyróżnień oraz członkiem członkiem wielu międzynarodowych zespołów badawczych. W 2011 r. otrzymał nagrodę BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award za opracowanie nowych instrumentów astronomicznych i technik eksperymentalnych, które umożliwiły pierwsze obserwacje planet pozasłonecznych. W 2017 roku został uhonorowany Nagrodą Wolfa w dziedzinie fizyki za swoje osiągnięcia.

Podczas pierwszego dnia kongresu naukowego Futurist of The Year 2024 profesor Didier Queloz podzieli się swoimi unikalnymi spostrzeżeniami na temat rozwoju badań kosmicznych oraz wpływu odkryć astronomicznych na nasze zrozumienie wszechświata. Wygłosi wykład pt.: "Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika".

Szczegółowe informacje na temat kongresu znajdują się na stronie www.futuristoftheyear.com

Jeśli jesteście ciekawi, kto jeszcze pojawi się na kongresie FOTY 2024, zajrzyjcie do tekstów poniżej:

Patronat medialny
Najnowsze
Zobacz komentarze