REKLAMA

Wybitny specjalista od etyki AI zawita do Polski. Potężny lineup prelegentów na Futurist of the Year 2024

Kongres naukowy Futurist of The Year 2024 organizowany przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika coraz bliżej. Tym samym, grono prelegentów zaproszonych na to wydarzenie stopniowo się powiększa. Ogłoszono właśnie nazwiska kolejnych wybitnych gości.

29.02.2024 20.06
Wybitny specjalista od etyki AI zawita do Polski. Potężny lineup prelegentów na Futurist of the Year 2024
REKLAMA

To wyjątkowe wydarzenie rozpocznie się już 9 kwietnia i potrwa 3 dni. W tym czasie uczestnicy międzynarodowego kongresu będą mieli okazje posłuchać wielu interesujących wykładów i spotkać wybitne osobistości, w tym znanych naukowców, futurologów czy mówców ze światowych uczelni. Poznaliśmy już sporą część prelegentów, o których przeczytasz więcej w poniższym materiale:

REKLAMA

To jednak nie koniec ogłoszeń. Przedstawiamy nazwiska kolejnych gościa, którzy wystąpią podczas kongresu naukowego Futurist of The Year 2024 w Warszawie.

Prof. John Tasioulas - szef Instytutu Etyki Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Oksfordzkiego

Prof. John Tasioula

To profesor etyki i filozofii prawa oraz pierwszy dyrektor Instytutu Etyki w Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest także pracownikiem naukowym w Balliol College w Oksfordzie. Na swoim koncie ma szereg prac naukowych w dziedzinach filozofii moralnej, filozofii prawa, filozofii politycznej i filozofii technologii. Wykładał dla słuchaczy na najlepszych uniwersytetach na świecie m. in. na All Souls College w Oksfordzie, Australian National University, Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Chicagowskigo, Uniwersytetu w Melbourne i Uniwersytetu Notre Dame i innych. 

Profesor Tasioulas jest także członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej, Komitetu ds. Przyszłości Nauki i Technologii (STOA) Parlamentu Europejskiego, Senior Fellow w programie AI2050 Schmidt Future oraz członkiem Wysokiego Komitetu Doradczego ds. Sztucznej Inteligencji Premiera Grecji. Przedtem pełnił funkcję konsultanta ds. praw człowieka w Banku Światowym. 

Podczas kongresu naukowego Futurist of The Year 2024 wygłosi wykład pt. "O Regulacji Sztucznej Inteligencji: Pluralizm, Demokracja i Uniwersytety".

W tym wystąpieniu poruszę trzy tematy związane z regulacją Sztucznej Inteligencji (SI). Po pierwsze, pluralizm wartości, który musi leżeć u podstaw schematów regulacyjnych dla SI. Po drugie, ważność uczestnictwa demokratycznego w przekształcaniu tych wartości w standardy regulacyjne. I wreszcie, pozytywna rola, jaką mogą odegrać uniwersytety w tym obszarze jako strażnicy pluralizmu wartości i wspieracze świadomej i cywilnej publicznej debaty nad kluczowymi pytaniami, które wynikają z rewolucji SI

- zapowiedział prof. Tasioulas.

Dr Dorothea Baur - założycielka Baur Consulting

Dr Dorothea Baur

Specjalizuje się w odpowiedzialności, zrównoważonym rozwoju i etyce w biznesie, ze szczególnym naciskiem na branżę technologiczną i finansową. Oferuje eksperckie porady dla decydentów, pomagając im integrować wartości etyczne w swoje strategie korporacyjne. Dr Dorothea jako ceniona prelegentka i wykładowczyni dzieli się spostrzeżeniami na te istotne kwestie z różnorodnymi publicznościami na całym świecie. Jej unikalne połączenie akademickiej rygorystyki i praktycznego doświadczenia umieszcza ją na czele etyki w technologii i finansach.

Dorothea Baur ukończyła doktorat na Uniwersytecie St. Gallen w Instytucie Etyki Biznesu. Ta akademicka podróż usytuowała ją na stanowiskach dydaktycznych i badawczych w czołowych uczelniach biznesu w Europie, takich jak ESADE w Barcelonie i Nottingham University Business School. W zakresie prac badawczych opublikowała artykuły naukowe w czołowych światowych czasopismach z zakresu etyki biznesu.

Jako praktyk, Dorothea Baur aktywnie uczestniczy w dialogu dotyczącym etyki technologii. Jest popularnym gościem w podcastach i programach telewizyjnych na całym świecie. Jej wystąpienia obejmują dyskusje na temat sztucznej inteligencji i etyki w branży ubezpieczeniowej, wpływu technologii na inkluzję osób z niepełnosprawnościami oraz etyki w edukacji związanej z technologią blockchain.

Podczas kongresu wygłosi wykład na temat sztucznej inteligencji a etyki.

Prof. Peter C. Bishop - zawodowy futurolog

Prof. Peter C. Bishop

Jest zawodowym futurologiem, emerytowanym profesorem nadzwyczajnym ds. przewidywania strategicznego i byłym dyrektorem programu studiów podyplomowych Futures Studies na Uniwersytecie w Houston. Jest także założycielem i dyrektorem wykonawczym organizacji Teach the Future, której misją jest zachęcanie i wspieranie edukatorów, którzy chcą uwzględniać myślenie przyszłościowe w swoich klasach i szkołach. 

Napisał dwie książki : Thinking about the Future: Guidelines for Strategic Foresight and Teaching about the Future: The Basics of Foresight Education obie wspólnie z Andy'm Hinesem.

Jak zostać uczestnikiem kongresu?

Mamy dwie istotne wiadomości: jedna jest taka, że udział w kongresie jest bezpłatny. Druga - aby otrzymać kartę wstępu, musisz wziąć udział w konkursie realizowanym w ramach projektu Dom Kopernika. Głównym zadaniem jest przygotowanie artykułu pod tytułem "Mikołaj Kopernik – Futurist of the Year" o objętości minimum 5 stron formatu A4. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie domkopernika.pl.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA