Nagrody Futurist of The Year 2024 przyznane. Znamy laureatów

Patronat medialny

Największy w Europie futurologiczny kongres naukowy Futurist of The Year 2024 właśnie trwa. Pierwszego dnia odbyło się uroczyste otwarcie, a także ogłoszenie wyników plebiscytu Futurist of The Year i wręczenie nagród najbardziej zasłużonym, którzy wnieśli znaczący wkład w danej dyscyplinie. Zobaczcie laureatów pierwszego plebiscytu FOTY 2024 w 9 kategoriach.

10.04.2024 10.30
Nagrody Futurist of The Year 2024 przyznane. Znamy laureatów

Kongres naukowy Futurist of The Year 2024 to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Szkołę Główną im. Mikołaja Kopernia, które odbywa się w dniach 9-11 kwietnia w Warszawie. To trzydniowe wydarzenie "tworzy międzynarodowe i interdyscyplinarne miejsce debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji". Wśród prelegentów, którzy biorą udział w kongresie, znalazło się wielu wybitnych naukowców, futurologów oraz ekspertów z czołowych ośrodków naukowych na świecie. Uczestnicy, którym udało się zdobyć wejściówkę, mają okazję uczestniczyć w wykładach, warsztatach oraz panelach dyskusyjnych prowadzonych przez te wybitne grono. Harmonogram całego wydarzenia znajduje się na stronie futuristoftheyear.com.

Pierwszego dnia kongresu, oprócz uroczystego otwarcia, odbyła się również ceremonia wręczenia nagród Futurist of The Year. Laureaci zostali uhonorowani za swoje wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój poszczególnych dziedzin. Wytypowano najbardziej zasłużonych w dziewięciu kategoriach:  

  • Astronomia – laureatem został Dr. hab. Maciej Mikołajewski – polski astronom i popularyzator nauki, znany za swój znaczący wkład w badania gwiazd zmiennych i aktywności słonecznej.
  • Gospodarka – laureatem został Tomasz Biernacki – polski przedsiębiorca, menedżer, założyciel oraz współwłaściciel Dino Polska. Jest jednym z największych krajowych udziałowców firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (styczeń 2019 r.). W 2021 r. zajął drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków według magazynu Forbes.
  • Bankowość – laureatem został prof. Paul Krugman – ekonomista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii (2008), twórca nowej geografii ekonomicznej (teorii wyjaśniającej zjawiska związane z m. in. z procesem globalizacji) oraz nowej teorii handlu międzynarodowego.
  • Medycyna – laureatką została Beata Drzazga – to polska przedsiębiorczyni, założycielka i prezes BetaMed S.A., największej firmy medycznej w Polsce. Uważana za jedną z najbardziej wpływowych przedsiębiorczyń w Polsce.
  • TechnologiaMichał Świerczewski – przedsiębiorca, właściciel i prezes firmy X-kom – jednej z największych sieci sklepów komputerowych i elektronicznych w Polsce.
  • Filozofia/Psychologia – laureatem został Dr Jordan Peterson – psycholog kliniczny, profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto. Jest autorem książki "12 zasad życia: Antidotum na chaos", przetłumaczonej na dziesiątki języków, oraz "Poza porządkiem: 12 kolejnych zasad życia".
  • Cyberbezpieczeństwo – laureatem został Jarosław Królewski –  naukowiec, programista, przedsiębiorca, inwestor i aktywista sportowy. Prezes i współzałożyciel firmy IT Synerise – jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm na świecie w dziedzinie sztucznej inteligencji i big data.
  • Energia – laureatem został Wojciech Dąbrowski – były prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Polityk, samorządowiec i menedżer. Twórca nowej strategii PGE 2030 zakładającą uzyskanie neutralności klimatycznej przez PGE do 2050 r. W 2017 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności a w 2019 r., za wkład w rozwój ciepłownictwa w Polsce, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.
  • Charytatywność - Rafał Brzoska i Omenaa Mensah – w lutym 2022 r. zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy. Zorganizowali "Konwój Polskich Serc", prywatny transport pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej. W tym samym roku wspierali również kampanię Fundacji "Wolne Miejsce" pod hasłem "Wigilia dla Samotnych".

Przyznano również nagrody specjalne Futurist of The Year 2024. Wśród wyróżnionych osób znalazły się takie osobistości: Prof. Didier Queloz - światowej sławy astronom, profesor fizyki w Laboratorium Cavendisha na Uniwersytecie w Cambridge oraz na ETH w Zurychu; Jonathan Brill – futurolog, naukowiec i publicysta; Prof. John Tasioulas – naukowiec, profesor etyki i filozofii prawa.  Dr Michael L. Brodie - naukowiec z ponad 45-letnim doświadczeniem badawczym w dziedzinie nauk o danych, bazach danych, sztucznej inteligencji i multidyscyplinarnego rozwiązywania problemów; Dr Dorothea Baur – założycielka i szefowa firmy Baur Consulting; prof. Mark Coeckelbergh - profesor filozofii mediów i technologii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego, globalny ekspert i doradca ds. sztucznej inteligencji, robotyki i technologii; dr Ousmène Jacques Mandeng – założyciel i dyrektor Economics Advisory; Thomas Frey – futurolog ceniony na świecie, znany mówca i założyciel DaVinci Institute; Prof. Peter C Bishop –profesjonalny futurysta, emerytowany profesor współpracy strategicznej i były dyrektor programu studiów podyplomowych z zakresu Studiów Przyszłości na Uniwersytecie w Houston.

Nagrody Futurist of The Year wręczył dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika organizatora plebiscytu i kongresu Futurist of The Year.

Statuetkę Futurist of The Year stanowi astrolabium pierścieniowe – najbardziej skomplikowany instrument obserwacyjny Mikołaja Kopernika – symbolizuje dążenia ludzkości do poznania każdego obszaru wszechświata.
Patronat medialny
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze