REKLAMA

Możesz wyrzucić swoje hasło. Jest coś lepszego

X (wcześniej Twitter) wprowadził do aplikacji mobilnej obsługę kluczy dostępu (Passkeys). Dzięki czemu będziesz mógł wyrzucić swoje hasło do popularnej platformy Elona Muska.

09.04.2024 18.21
Możesz wyrzucić swoje hasło. Jest coś lepszego
REKLAMA

Klucze dostępu powoli zyskują na popularności, chociaż w dalszym ciągu hasła są zdecydowanie najpopularniejszą metodą logowania. Mimo tego platforma X daje do dyspozycji użytkownikom na całym świecie – także w Polsce skorzystania z tej bezhasłowej metody logowania. Pokażemy jak to zrobić.

REKLAMA

Możesz zrezygnować z hasła na X (Twitterze). Klucze dostępu wlatują do aplikacji

Dotychczas klucze dostępu w aplikacji były dostępne wyłącznie dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, teraz natomiast ta funkcja została udostępniona na cały świat. Każdy użytkownik serwisu może z niej skorzystać. No prawie każdy, ponieważ do wykorzystania kluczy dostępu potrzebny jest smartfon Apple iPhone. Jak na razie Android nie wspiera takiej metody.

Ta stosunkowo nowa metoda pozwala na logowanie bez hasła, a do procesu będzie potrzebna biometria – skan twarzy Face ID lub odcisk palca Touch ID, czyli tak naprawdę sposoby, które na co dzień wykorzystujemy do logowania się do urządzeń. Klucze dostępu mają kluczową przewagę nad hasłami – metoda logowania ta zabezpiecza przed atakami phishingowymi, gdzie cyberoszuści tworzą bardzo podobne strony do oryginalnych wraz z formularzami do wypełniania jednorazowych kodów SMS. Do użycia kluczy dostępu jest potrzebna biometria, a czasem nawet moduł Bluetooth (jeśli logujemy się na inne urządzenie np. komputer, a klucze przechowujemy na smartfonie).

Rozwiązanie jest dostępne w wielu popularnych platformach – Google, Amazon, Microsoft, TikTok, Uber, WhatsApp, PlayStation, PayPal i wielu innych.

Jak pozbyć się haseł w serwisie X? To bardzo proste – musimy kliknąć nasze zdjęcie profilowe w lewym górnym rogu, rozszerzyć zakładkę "Ustawienia i pomoc" > Ustawienia i prywatność. Tam znajdziemy "Bezpieczeństwo i  dostęp do konta" > "Bezpieczeństwo i tam w sekcji "Dodatkowa ochrona hasłem" mamy "Klucz dostępu".

Będziemy musieli kliknąć przełącznik i wtedy pojawi nam się formularz do wprowadzenia hasła do konta – po jego wpisaniu wyświetli nam się okno uruchamiające funkcję kluczy dostępu z zapytaniem, czy aby na pewno użyć Face ID (lub Face ID) do zalogowania się – możemy przejść dalej lub zachować klucz na innym urządzeniu.

Jeśli przejdziemy dalej, to będziemy musieli zeskanować twarz (lub palec) i gotowe. Przy następnym logowaniu nie będzie potrzeby korzystania z hasła, wystarczy zaznaczyć metodę logowania za pomocą kluczy dostępu i gotowe.

Proste, bezbolesne i bez obowiązku zapamiętywania hasła. To przyszłość logowania się do kont w internecie, która niestety zbyt powoli zyskuje na popularności. Klucze dostępu mogłyby uratować wiele osób przed potencjalnymi oszustami internetowymi.

Kup iPhone'a
RTV EURO AGD
iPhone 14
RTV EURO AGD
REKLAMA

Więcej o bezpieczeństwie w sieci piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA