REKLAMA

Rząd będzie walczył z fake-newsami. Oto plan

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował nowe podejście do walki z dezinformacją w Polsce, która ma nas obronić przed fałszywymi informacjami. W czasach wszechobecnego internetu i fake newsów może być to niezwykle trudne zadanie.

07.04.2024 19.00
Fake news
REKLAMA

Przybywa zagrożeń związanych z dezinformacją w sieci, również w związku z nadchodzącymi wyborami do europarlamentu. Ministerstwo Cyfryzacji razem z Naukową i Akademicką Siecią i Komputerową przedstawiły nowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego w Polsce. Zaprezentowano również podstawy nowej "Strategii obrony polskiej przestrzeni informacyjnej".

REKLAMA

Więcej o zagrożeniach związanych z fake newsami przeczytasz na Spider`s Web:

Polska przestrzeń informacyjna jest polem nieustannych, wzmożonych ataków realizowanych przez służby obcych państw, takich jak Rosja czy Chiny. Dlatego walka z dezinformacją w polskiej cyberprzestrzeni będzie bazować na nowej strategii obrony.

Internet infekowany jest przekazami inspirowanymi zwłaszcza przez służby rosyjskie. Ostatnia kampania wyborcza pokazała też, że nastąpiło przeniesienie tych narracji na rynek krajowy – to autorzy wewnętrzni powielali te przekazy. Rozpoczęliśmy badanie nie tylko fałszywych narracji, ale i środowisk, które je rozpowszechniają. Opracowaliśmy również procesy weryfikowania informacji (fact-checking), które dotyczą procesu wyborczego

- mówi Magdalena Wilczyńska, szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.

Minister cyfryzacji zapowiedział powstanie zespołu ekspertów, w którego wejdą: fact checkerzy, eksperci w dziedzinie geopolityki, eksperci w dziedzinie nauk politycznych i społecznych, eksperci OSINT, analitycy danych, lingwiści.

Ich pogłębione analizy dotyczące dezinformacji pochodzenia zewnętrznego oraz tego, w jaki sposób przenika do polskiej infosfery pomogą walczyć z zagrożeniem. Analiza obejmie 8 filarów mechanizmu dezinformacji rosyjskiej, w tym: analizę komunikatów instytucji rządowych, instytucji finansowanych przez rząd, ich proxy oraz szkodliwe wykorzystywanie mediów społecznościowych; 

Konkrety w walce z dezinformacją

Magdalena Wilczyńska przedstawiła z kolei jedenaście konkretów w walce z dezinformacją. Mają być one fundamentem transparentnych, niezależnych i skutecznych działań NASK.

Są to:

 1. Niezależność polityczna
 2. Interdyscyplinarny zespół ekspertów
 3. Analiza wzorców zachowań
 4. Stosowanie technik białego wywiadu
 5. Utrzymanie Rapid Alert System
 6. Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej
 7. Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej
 8. Szybka i dobrowolna wymiana informacji
 9. Weryfikacja treści multimedialnych
 10. Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych
 11. Szybka ścieżka kontaktu z platformami

Mamy być odporniejsi

Szefowa pionu ochrony informacyjnej cyberprzestrzeni w NASK przedstawiła również plan działań związany z cyberbezpieczeństwem wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu. Wśród nich są szkolenia dotyczące dezinformacji wyborczej adresowane do kandydatów, jak i szkolenia dla urzędników, także samorządowych.

REKLAMA

W weekendy wyborcze działać ma system szybkiego wykrywania i reagowania na dezinformację (Rapid Alert), który zakłada również współpracę z platformami społecznościowymi. Wymagać to będzie usprawnienia współpracy z przedstawicielami serwisów Meta, Google, TikTok.

Zmiany mają sprawić, że polska przestrzeń informacyjna przed kolejnymi wyborami – zwłaszcza prezydenckimi – okaże się odporniejsza na wpływy fałszywych narracji inspirowanych przed obce państwa. Żeby tak się stało, należy zacząć już dziś – od skutecznej strategii obronnej i dobrej współpracy podmiotów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo tego kluczowego obszaru.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA