Rząd będzie walczył z fake-newsami. Oto plan
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował nowe podejście do walki z dezinformacją w Polsce, która ma nas obronić przed fałszywymi informacjami. W czasach wszechobecnego internetu i fake newsów może być to niezwykle trudne zadanie.
Przybywa zagrożeń związanych z dezinformacją w sieci, również w związku z nadchodzącymi wyborami do europarlamentu. Ministerstwo Cyfryzacji razem z Naukową i Akademicką Siecią i Komputerową przedstawiły nowe rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego w Polsce. Zaprezentowano również podstawy nowej "Strategii obrony polskiej przestrzeni informacyjnej".
Więcej o zagrożeniach związanych z fake newsami przeczytasz na Spider`s Web:
Polska przestrzeń informacyjna jest polem nieustannych, wzmożonych ataków realizowanych przez służby obcych państw, takich jak Rosja czy Chiny. Dlatego walka z dezinformacją w polskiej cyberprzestrzeni będzie bazować na nowej strategii obrony.
Internet infekowany jest przekazami inspirowanymi zwłaszcza przez służby rosyjskie. Ostatnia kampania wyborcza pokazała też, że nastąpiło przeniesienie tych narracji na rynek krajowy – to autorzy wewnętrzni powielali te przekazy. Rozpoczęliśmy badanie nie tylko fałszywych narracji, ale i środowisk, które je rozpowszechniają. Opracowaliśmy również procesy weryfikowania informacji (fact-checking), które dotyczą procesu wyborczego
- mówi Magdalena Wilczyńska, szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.
Minister cyfryzacji zapowiedział powstanie zespołu ekspertów, w którego wejdą: fact checkerzy, eksperci w dziedzinie geopolityki, eksperci w dziedzinie nauk politycznych i społecznych, eksperci OSINT, analitycy danych, lingwiści.
Ich pogłębione analizy dotyczące dezinformacji pochodzenia zewnętrznego oraz tego, w jaki sposób przenika do polskiej infosfery pomogą walczyć z zagrożeniem. Analiza obejmie 8 filarów mechanizmu dezinformacji rosyjskiej, w tym: analizę komunikatów instytucji rządowych, instytucji finansowanych przez rząd, ich proxy oraz szkodliwe wykorzystywanie mediów społecznościowych;
Konkrety w walce z dezinformacją
Magdalena Wilczyńska przedstawiła z kolei jedenaście konkretów w walce z dezinformacją. Mają być one fundamentem transparentnych, niezależnych i skutecznych działań NASK.
Są to:
- Niezależność polityczna
- Interdyscyplinarny zespół ekspertów
- Analiza wzorców zachowań
- Stosowanie technik białego wywiadu
- Utrzymanie Rapid Alert System
- Dokładna analiza dezinformacji zewnętrznej
- Lepsza analiza dezinformacji wewnętrznej
- Szybka i dobrowolna wymiana informacji
- Weryfikacja treści multimedialnych
- Edukacja, zwłaszcza szczególnie narażonych grup społecznych
- Szybka ścieżka kontaktu z platformami
Mamy być odporniejsi
Szefowa pionu ochrony informacyjnej cyberprzestrzeni w NASK przedstawiła również plan działań związany z cyberbezpieczeństwem wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu. Wśród nich są szkolenia dotyczące dezinformacji wyborczej adresowane do kandydatów, jak i szkolenia dla urzędników, także samorządowych.
W weekendy wyborcze działać ma system szybkiego wykrywania i reagowania na dezinformację (Rapid Alert), który zakłada również współpracę z platformami społecznościowymi. Wymagać to będzie usprawnienia współpracy z przedstawicielami serwisów Meta, Google, TikTok.
Zmiany mają sprawić, że polska przestrzeń informacyjna przed kolejnymi wyborami – zwłaszcza prezydenckimi – okaże się odporniejsza na wpływy fałszywych narracji inspirowanych przed obce państwa. Żeby tak się stało, należy zacząć już dziś – od skutecznej strategii obronnej i dobrej współpracy podmiotów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo tego kluczowego obszaru.