REKLAMA

Jak odblokować komputer nie znając hasła? Nie panikuj, jest na to sposób

Zapomniałeś hasła do komputera i nie możesz go odblokować? Nie martw się, na szczęście ktoś pomyślał, że taka sytuacja może się zdarzyć. A może się zdarzyć każdemu.

05.08.2023 18.06
Jak odblokować komputer nie znając hasła?
REKLAMA

Zaaferowany siadasz do komputera, bo masz pilną pracę. Wpisujesz hasło i... jest nieprawidłowe. No tak, wczoraj zmieniałeś hasło dostępu do systemu. Zaraz... jak to szło?

Brzmi znajomo? Każdy z nas - może oprócz osób obdarzonych pamięcią eidetyczną - zmagał się z takim problemem. Niezależnie czy chodzi o hasło dostępu do systemu, usług Google'a, czy poczty e-mail.

REKLAMA

W przypadku usług do których mamy dostęp za pomocą przeglądarki można po prostu zapisać hasło, by nie musieć ich pamiętać, choćby za pomocą mechanizmu Google Smart Lock. W przypadku hasła do Windows nie ma takiej możliwości.

Oczywiście można korzystać z logowania biometrycznego (za pomocą Windows Hello), ale nie każdy ma taką możliwość, bo wymagany jest albo czytnik linii papilarnych, albo kamerka zgodna z tą technologią (zwykle z obsługą podczerwieni). Nie przedłużając - jak radzić sobie gdy zapomnieliśmy hasła i nie możemy odblokować komputera?

Jak odblokować komputer nie znając hasła?

Większość z nas używa systemu Windows i na tym się skupimy. Nowe wersje Windows praktycznie wymuszają na nas podawania dodatkowych adresów e-mail, dzięki którym możemy odzyskać (lub ustawić nowe) hasło w razie jego zapomnienia, bądź też korzystania z aplikacji Microsoft Authenticator na smartfonie. Authenticator tworzy kopię zapasową w chmurze poświadczeń konta i powiązanych ustawień aplikacji - ale co najważniejsze potrzebujesz osobistego konta Microsoft jako konta odzyskiwania.

Z tego też powodu nie ma większego sensu korzystania z aplikacji firm trzecich, które np. usuwają hasło do Windows (bądź próbują to zrobić). Jeśli masz konto Microsoft (a praktycznie rzecz biorąc obecnie musisz je mieć) to z całą pewnością masz możliwość odzyskania hasła, nawet jeśli zapomniałeś o takiej opcji - Microsoft pomyślał za ciebie i przewidział taką ewentualność. Oczywiście bywają sytuacje, gdy chcemy odblokować obcy komputer nie znając do niego hasła, ale nie będziemy się zajmować takimi przypadkami.

Jeśli już z irytacją patrzymy na ekran logowania Windows i nie pamiętamy hasła, to po prostu klikamy na opcję Nie pamiętam hasła/PIN (w zależności od tego co mieliśmy ustawione).

Zostaniemy przeniesieni do innego okna logowania gdzie możemy kliknąć opcję Inne sposoby logowania się (bądź po prostu kliknąć Wyślij powiadomienie, jeśli mamy skonfigurowany Authenticator na telefonie)

 class="wp-image-3957167"

W przypadku wyboru innych sposobów logowania możemy wybrać ten, który mamy skonfigurowany.

 class="wp-image-3957170"

W przypadku wyboru powiadomienia na telefon (żądanie w aplikacji Microsoft Authenticator), zobaczymy odpowiedni ekran.

 class="wp-image-3957173"

Jeśli korzystamy z aplikacji Authenticator na telefonie, po chwili powinno się tam pojawić powiadomienie.

 class="wp-image-3957134"

Authenticator może po prostu poprosić cię o kliknięcie opcji Zatwierdź, bądź wybrać ten sam numer który widnieje na ekranie logowania komputera.

Gdzie skonfigurować wszystkie opcje dotyczące między sposobów potwierdzania tożsamości? Wystarczy udać się do ustawień bezpieczeństwa konta Microsoft.

 class="wp-image-3957146"

Najlepszy sposób na odblokowanie komputera z Windows

Najbardziej oczywistym sposobem ochrony w przypadku zapomnienia hasła do Windows jest wykorzystanie aplikacji Microsoft Authenticator. W razie potrzeby wysyła ona po prostu powiadomienie na twój smartfon i jedyne co musisz zrobić, to potwierdzić, że to właśnie ty próbujesz się zalogować.

Rozwiązanie idealne? Pod warunkiem, że... nie zgubisz, albo nie stracisz dostępu do swojego smartfona. Dlatego też dobrym pomysłem wydaje się skonfigurowanie innych kanałów do odblokowywania konta, choćby przez alternatywne adresy e-mail, na które możemy zalogować się z innego urządzenia.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA