Jak wyciszyć komputer i obudowę? Oto co trzeba zrobić
Głośno pracujący komputer może być naprawdę irytującym problemem. Co trzeba zrobić aby wyciszyć komputer?
Gdy tylko zaczynasz grę lub pracę wymagającą poważniejszych obliczeń, to twój komputer zaczyna tak szumieć wentylatorami, jakby zaraz miał zamiar odlecieć? Głośno pracujące wentylatory to nie wszystko, przecież źródeł hałasu jest jeszcze sporo - dyski HDD do cichych nie należą, a wibracje i drgania również dokładają swoje.
Na całe szczęście sposobów na cichy komputer jest dużo i co najmniej kilka z nich na pewno ci się przyda. Niektóre ze sposobów na wyciszenie sprzętu wymagają nakładów finansowych, ale inne można zastosować całkowicie za darmo.
Zanim więc zainwestujesz w stopery do uszu, czy słuchawki z ANC, sprawdź w praktyce nasze porady. Zobaczysz, że twój komputer może pracować naprawdę bezgłośnie.
Jak wyciszyć komputer? Szumiące wentylatory
Zanim zaczniesz stosować wymyślne metody wyciszania obudowy, zacznij od usprawnienia systemów chłodzenia w komputerze. Niższe temperatury podzespołów sprawią, że wentylatory nie będę musiały się tak mocno rozkręcać.
- Użyj oprogramowanie do kontroli wentylatorów lub w rodzaju OCCT i sprawdź, który z wentylatorów pracuje najgłośniej - weź pod uwagę jego wymianę na model pracujący ciszej.
- Ustaw kartę graficzną w tryb Silent/Quiet - stracisz nieco wydajności, ale karta graficzna będzie pobierać mniej prądu, a jej wentylatory pracować ciszej. Niektóre karty oferują fizyczne przełączniki trybów, a w innych można tego dokonać za pomocą oprogramowania producenta.
- Gdy wykonasz wszystkie powyższe punkty, pobaw się ustawieniami wentylatorów (zarówno na procesorze, w obudowie i w karcie graficznej) i spróbuj ustawić je na nieco niższe obroty, po czym sprawdź, czy przy wysokim obciążeniu komputer się nie przegrzewa. Możesz zrobisz również tak, by przy niskich temperaturach część wentylatorów wyłączała się całkowicie. Tryb półpasywny posiadają niektóre karty graficzne i zasilacze (tzw. 0db mode).
- Jeśli twoja obudowa to umożliwia, wymień mniejsze wentylatory na większe - na przykład modele 90mm, czy nawet 120mm, na 140mm. Większe wentylatory będą obracać się wolniej, ale i tak będą zagarniać więcej powietrza. Równocześnie pozbądź się zbędnych wentylatorów z obudowy - jeśli nie pomagają w chłodzeniu to generują tylko hałas.
- Zastosuj pasywne (czyli pozbawione wentylatorów) chłodzenie na procesor. Przy takich konstrukcjach warto jednak zadbać o odpowiednie chłodzenie obudowy. W razie potrzeby można na nich zainstalować opcjonalny (i cichy) wentylator.
- Zestawy chłodzenia wodnego wydają się być dobrym pomysłem, ale jest to wyobrażenie złudne - wyposażone są one zwykle w więcej wentylatorów niż klasyczne coolery, a działająca pompka rzadko kiedy jest bezgłośna
Jak wyciszyć komputer? Drgania i wibracje
- Wyciszanie drgań i wibracji komputera zacznij od przyklejenia gumowych bądź filcowych podkładek pod nóżki obudowy - pod warunkiem, że stoi na twardym podłożu, a nie np. na wykładzinie
- Wentylatory zamiast na śrubkach zainstaluj na gumowych kółkach - takie zestawy znajdziesz w każdym popularnym sklepie z elektroniką
- Drgania i wibracje powodują nie tylko nie wentylatory, ale dyski HDD - zastąp śrubki gumowymi mocowaniami i zastosuj paski antywibracyjne
Jak wyciszyć komputer? Głośne dyski HDD
Gdy uporamy się z innymi kwestiami to może się okazać, że szum i stukanie głowic dysków HDD to kolejny punkt na liście (zakładam, że z wibracjami poradziliście sobie już przy poprzednim punkcie). I to wcale nie najłatwiejszy do odhaczenia.
- Swego czasu dostępne były kieszenie wyciszające dla dysków HDD, ale ich skuteczność była dyskusyjna, a obecnie są trudne do dostania. Można spróbować przenieść dyski do kieszeni montowanych w zatokach 5,25 cala i spróbować samodzielnie je wyciszyć, np. za pomocą mat bitumicznych. Efekt może jednak nie być zadowalający.
- Zamień 3,5 calowe dyski na modele 2,5 cala - pracują one znacznie ciszej. Dostępne są modele nawet o pojemności 3, 4 i 5 TB - są one grubsze od standardowych (15 mm), ale w przypadków desktopów to żaden problem. Niestety, są znacznie droższe od modeli 3,5 cala o tej samej pojemności. Zwykle nie są również tytanami wydajności, ale zawsze możemy połączyć dwa takie dyski w matrycę RAID0
- Przenieś dyski HDD do urządzenia NAS, które umieść w innym pomieszczeniu
- Rozwiązanie ostateczne - sprzedaj HDD i tak zdobyte pieniądze zainwestuj w bezgłośne SSD
Jak wyciszyć obudowę?
- Jeśli jesteś na etapie kompletowania sprzętu - po prostu kup obudowę fabrycznie wyciszoną. Taki model to np. be quiet! Silent Base.
- Obudowę można wyciszyć samodzielnie za pomocą mat bitumicznych (izolacyjnych) - spodziewaj się jednak podwyższonych temperatur wewnątrz
Nie zapomnij przede wszystkich o innych naszych poradnikach, których problematyka zbliża nas do bardziej cichego komputera - a mowa o oszczędzaniu energii (mniej energii - mniej ciepła), jak i ulepszaniu systemu chłodzenia (lepsze odprowadzanie ciepła to niższa temperatura i bardziej cicha praca wentylatorów).
Czytaj też: