REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt - Poradniki

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Oto darmowe programy

Czy wiesz jak sprawdzić temperaturę procesora? Przegrzewanie się tego podzespołu może powodować problemy z wydajnością i działaniem komputera. Dowiedz się jak to zrobić.

05.02.2023
20:16
Jak sprawdzić temperaturę procesora?
REKLAMA

Co się dzieje z procesorem, kiedy zaczyna się on przegrzewać, czyli przekracza temperatury określone w specyfikacji? Dawne konstrukcje po prostu zawieszały komputer, ale nowoczesne CPU próbują ratować sytuację przez obniżenie taktowania i napięcia, co ma pomóc w obniżeniu temperatury. W efekcie spada wydajność całego komputera, często w drastyczny sposób.

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Wystarczy zainstalować jeden ze wspomnianych poniżej programów.

REKLAMA

Temperatura procesora - jak sprawdzić?

Najlepiej skorzystać z programów z trzech źródeł - producentów procesorów, producentów płyt głównych oraz specjalistycznych narzędzi monitorujących. Wszystkie wymienione w tym artykule programy są darmowe, za wyjątkiem HWInfo, który oprócz darmowej wersji oferuje również wersję komercyjną.

Temperatura CPU - programy producentów procesorów

To najbardziej oczywiste rozwiązanie. W przypadku procesorów AMD Ryzen należy sięgnąć po oprogramowanie Ryzen Master, który podaje nie tylko aktualną temperaturę CPU, ale również maksymalny limit termalny dla danego modelu.

 class="wp-image-3290823"
Ryzen Master to istny kombajn do obsługi procesorów AMD

W przypadku procesorów Intela analogiczną aplikacją jest Intel XTU (eXtreme Tuning Utility). Problem z tą aplikacją jest taki, że aktualna wersja działa wyłącznie na modelach serii K i X. Jeśli jesteśmy posiadaczami innego procesora Intela, musimy posiłkować się programami z alternatywnych źródeł.

Temperatura CPU - programy producentów płyt głównych

Każdy producent płyt głównych udostępnia dedykowaną aplikację do monitorowania i zarządzania sprzętem, w której można również znaleźć informację o temperaturach procesora oraz płyty głównej.

 class="wp-image-3290478"
ASUS AI Suite umożliwia między innymi monitorowanie temperatur

W przypadku płyt głównych ASUSa takim programem jest ASUS AI Suite. Wystarczy wejść na stronę producenta posiadanej płyty głównej, znaleźć dany model, a tam w sekcji oprogramowanie znajdziemy odpowiednią aplikację.

Inne programy do sprawdzania temperatury procesora

Godnym polecenia narzędziem firm trzecich jest HWInfo. Ten niewielki program pozwala na monitorowanie praktycznie każdego aspektu naszego komputera - znajdziemy tam również temperatury procesora (zarówno obudowy CPU, jak i samych rdzeni).

 class="wp-image-3284934"
HWMonitor to jeden z najpopularniejszych programów do monitorowania sprzętu

Czytaj też:

Czy temperatura mojego procesora jest prawidłowa?

Dobre pytanie. To zależy od modelu i nie ma tu jednej odpowiedzi. Dla jednych modeli 70 stopni do będzie za dużo, a dla innych 100 będzie normalną temperaturą pracy. Maksymalną temperaturę danego modelu procesora można sprawdzić na stronie producenta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA