REKLAMA

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Oto darmowe programy

Czy wiesz jak sprawdzić temperaturę procesora? Przegrzewanie się tego podzespołu może powodować problemy z wydajnością i działaniem komputera. Dowiedz się jak to zrobić.

Jak sprawdzić temperaturę procesora?
REKLAMA

Co się dzieje z procesorem, kiedy zaczyna się on przegrzewać, czyli przekracza temperatury określone w specyfikacji? Dawne konstrukcje po prostu zawieszały komputer, ale nowoczesne CPU próbują ratować sytuację przez obniżenie taktowania i napięcia, co ma pomóc w obniżeniu temperatury. W efekcie spada wydajność całego komputera, często w drastyczny sposób.

Jak sprawdzić temperaturę procesora? Wystarczy zainstalować jeden ze wspomnianych poniżej programów.

REKLAMA

Temperatura procesora - jak sprawdzić?

Najlepiej skorzystać z programów z trzech źródeł - producentów procesorów, producentów płyt głównych oraz specjalistycznych narzędzi monitorujących. Wszystkie wymienione w tym artykule programy są darmowe, za wyjątkiem HWInfo, który oprócz darmowej wersji oferuje również wersję komercyjną.

Temperatura CPU - programy producentów procesorów

To najbardziej oczywiste rozwiązanie. W przypadku procesorów AMD Ryzen należy sięgnąć po oprogramowanie Ryzen Master, który podaje nie tylko aktualną temperaturę CPU, ale również maksymalny limit termalny dla danego modelu.

Ryzen Master to istny kombajn do obsługi procesorów AMD

W przypadku procesorów Intela analogiczną aplikacją jest Intel XTU (eXtreme Tuning Utility). Problem z tą aplikacją jest taki, że aktualna wersja działa wyłącznie na modelach serii K i X. Jeśli jesteśmy posiadaczami innego procesora Intela, musimy posiłkować się programami z alternatywnych źródeł.

Temperatura CPU - programy producentów płyt głównych

Każdy producent płyt głównych udostępnia dedykowaną aplikację do monitorowania i zarządzania sprzętem, w której można również znaleźć informację o temperaturach procesora oraz płyty głównej.

ASUS AI Suite umożliwia między innymi monitorowanie temperatur

W przypadku płyt głównych ASUSa takim programem jest ASUS AI Suite. Wystarczy wejść na stronę producenta posiadanej płyty głównej, znaleźć dany model, a tam w sekcji oprogramowanie znajdziemy odpowiednią aplikację.

Inne programy do sprawdzania temperatury procesora

Godnym polecenia narzędziem firm trzecich jest HWInfo. Ten niewielki program pozwala na monitorowanie praktycznie każdego aspektu naszego komputera - znajdziemy tam również temperatury procesora (zarówno obudowy CPU, jak i samych rdzeni).

HWMonitor to jeden z najpopularniejszych programów do monitorowania sprzętu

Czytaj też:

Czy temperatura mojego procesora jest prawidłowa?

Dobre pytanie. To zależy od modelu i nie ma tu jednej odpowiedzi. Dla jednych modeli 70 stopni do będzie za dużo, a dla innych 100 będzie normalną temperaturą pracy. Maksymalną temperaturę danego modelu procesora można sprawdzić na stronie producenta.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA