REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jaki energooszczędny zasilacz do komputera? Certyfikaty sprawności a cena

Jak sprawić by twój komputer pobierał mniej prądu? Postawić na odpowiedni zasilacz. Na zasilaczu do komputera nie warto oszczędzać. To od niego zależy czy wszystkie podzespoły będą działać prawidłowo i czy w razie awarii sieci elektrycznej uchroni je przed uszkodzeniem. Ma też znaczący wpływ na to, ile energii będzie zużywać nasz komputer.

09.10.2022
7:07
Jaki zasilacz do komputera?
REKLAMA

Jak dobrać zasilacz do komputera? Lista istotnych punktów do odhaczenia przy wyborze zasilacza jest całkiem spora. Dziś jednak skupimy się na energooszczędności. Jaki zasilacz sprawi, że twój komputer będzie pobierał mniej prądu?

REKLAMA

Jaki zasilacz do komputera? Dobierz moc do wymagań sprzętu

Warto brać pod uwagę to, by zasilacz do komputera stacjonarnego nie pracował przez większość czasu z maksymalnym obciążeniem, jak i przyszłą rozbudowę sprzętu - a więc wybrać moc zasilacza z "zapasem" - ale nie warto przesadzać. Skoro twój sprzęt w porywach będzie pobierał 300-watów, to zakup zasilacza 700-watowego mija się z celem - chyba, że planujesz do niego dokupić potężną i prądożerną kartę graficzną. No dobra, ale jak ocenić zapotrzebowanie konkretnej konfiguracji na moc? Z pomocą przyjdą nam kalkulatory PSU, dostępne choćby na stronach producentów zasilaczy jak be quiet!

Producenci kart graficznych często nieco przesadzają z rekomendacją mocy zasilacza, asekurując się w ten sposób przed ewentualnymi awariami - nie wiedzą przecież ile energii będą zużywać pozostałe podzespoły w komputerze. I tak do karty graficznej której w zupełności wystarczyłby zasilacz 750 W rekomenduje się np. zasilacz 900 watów.

Czytaj też:

Faktem jest, że nawet super komputer dla gracza wyposażony w kartę GeForce RTX 3090 Ti i topowy procesor Intela 12-tej generacji i tak nie pobierze z gniazdka więcej niż 700-800 watów. Trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na ogólną moc zasilacza, ale na możliwość linii 12V, która jest przecież najmocniej obciążana, a stanowi tylko część ogólnej mocy PSU. Takie informacje znajdziemy w specyfikacji zasilacza, bądź po prostu na tabliczce znamionowej umieszczonej na urządzeniu.

Moc to nie wszystko - zwróć szczególną uwagę na sprawność zasilacza

Certyfikaty sprawnosci PSU
Źródło: Xkom

Upraszczając maksymalnie kwestię sprawności - wartość 85% przy certyfikacie 80+ pozwala na dostarczenie komputerowi 85 W mocy przy poborze 100 watów z gniazdka. W przypadku zasilaczy Titanium wartość ta rośnie do 96%.

Reasumując - im wyższa sprawność zasilacza tym mniejsze straty podczas przesyłu energii i w efekcie mniejszy pobór mocy.

Cena zasilacza, a sprawność

Jaka jest relacja między ceną i sprawnością zasilacza? Naturalnie każdy z nas chciałby zasilacz o jak największej sprawności, tak by komputer pobierał jak najmniej prądu w każdym scenariuszu użytkowania. Sprawdźmy relację ceny na przykładzie zasilaczy o mocy 650 W i różnej sprawności.

Porównanie cen zasilaczy 650 W o różnej sprawności

  • Klasa Bronze (np. EVGA BR 650W 80 Plus Bronze) - koszt około 250 zł
  • Klasa Gold (np. SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold) - koszt około 400 zł
  • Klasa Platinum (np. be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Platinum) - koszt około 650 zł
  • Klasa Titanium (np. Seasonic Prime TX 650W 80 Plus Titanium) - zasilacz z topowym certyfikatem tej mocy to koszt około 900 zł

Naturalnie należy wziąć pod uwagę, że na cenę tych modeli nie wpływa tylko i wyłącznie sama sprawność, ale i jakość użytych komponentów czy też wyposażenie. Tym niemniej różnice w cenie są bardzo duże i mogą skutecznie zniechęcić do wyboru bardziej energooszczędnego modelu.

REKLAMA

Najbardziej optymalnym wyborem wydają się być zasilacze poniżej klasy Platinum, chociaż modele Bronze mogą kusić bardzo atrakcyjnymi cenami. Ciężko powiedzieć w jakim scenariuszu zasilacze klasy Titanium w ogóle by się nam zwróciły. Wersje zasilaczy w ogóle bez certyfikatów sprawności lepiej omijać szerokim łukiem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA