REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt - Poradniki /

Jak sprawdzić podzespoły komputera bez jego rozkręcania? Zostaw ten śrubokręt

Identyfikacja komputerowych podzespołów nie wymaga rozkręcania laptopa, czy zaglądania do komputerowej obudowy. Wszystko szybko sprawdzisz za pomocą darmowego oprogramowania.

05.03.2023
6:58
Jak sprawdzić podzespoły komputera?
REKLAMA

Jak sprawdzić podzespoły komputera? Model płyty głównej, taktowanie pamięci RAM, czy rozmiar pamięci karty graficznej? Nie każdy jest technologicznym maniakiem, który nawet obudzony w środku nocy potrafi wyrecytować nazwy wszystkich używanych przez niego podzespołów komputerowych.

Czasem jednak nawet osoby mało obeznane z technologią (lub po prostu mające w poważaniu co siedzi wewnątrz komputera), muszą sprawdzić nazwy podzespołów czy też tryb ich pracy. Jak to zrobić?

REKLAMA

Jak sprawdzić podzespoły komputera?

Można oczywiście skorzystać z samego systemu Windows, ale informacje jakie tam uzyskamy będą szczątkowe, bądź nieprecyzyjnie. Tym niemniej na szybko można sprawdzić model procesora oraz karty graficznej. Procesor i rozmiar (ale nie konfiguracja, czy taktowanie) pamięci RAM możemy po prostu sprawdzić w ustawieniach Windows w zakładce System/Informacje.

Nieco więcej informacji da nam zakładka Wydajność w Menedżerze zadań - tam sprawdzimy nie tylko model, czy obciążenie procesora, ale i model (i obciążenie) karty graficznej.

Jest jeszcze parę sposobów, by szybko sprawdzić coś w Windows, ale o wiele lepiej sięgnąć po specjalistyczne aplikacje - są niewielkie, darmowe i dostarczą nam o wiele więcej niezbędnych danych.

Jak sprawdzić model procesora?

Najlepsza będzie aplikacja CPU-Z. Dostarczy nam wszystkie niezbędne (i zbędne) informacje o procesorze, ale także innych podzespołach - o czym za chwilę.

Jak sprawdzić model karty graficznej?

Do sprawdzenia modelu, taktowania, rodzaju pamięci, czy temperatur karty graficznej najlepiej wykorzystać GPU-Z.

Aplikacja ta również poda informację, czy w komputerze włączona jest technologia ResizableBAR - warto z niej korzystać, bo może przyśpieszyć działanie gier. GPU-Z rejestruje również w czasie rzeczywistym parametry działania karty, włącznie z mechanizmami oszczędzania energii. Nie zdziw się, że program pokaże ci, że aktualnie korzystasz z magistrali PCI Express v1.1, podczas gdy faktycznie używasz PCI Express v4.0 - przepustowość jest w ten sposób obniżana w trybie bezczynności.

Jak sprawdzić rozmiar i taktowanie pamięci RAM?

CPU-Z po raz drugi - wystarczy zajrzeć do zakładki Memory, by przekonać się, czy nasz zestaw pamięci RAM pracuje w trybie jedno, czy dwukanałowym oraz ile wynosi jego rzeczywiste taktowanie. Rzeczywiste taktowanie (DRAM Frequency) należy pomnożyć razy dwa, bowiem w komputerach wykorzystywane są układy DDR (Double Data Rate) - otrzymamy w ten sposób taktowanie efektywne, które jest podawane przez producentów, czy też w UEFI BIOS.

Dodatkowo w zakładce SPD znajdziemy informacje co optymalnych warunków pracy i gotowych ustawień pamięci RAM - może w przypadku twojego komputera nie działają z pełną efektywnością?

Jak sprawdzić model płyty głównej?

CPU-Z po raz trzeci - ta mała aplikacja jest naprawdę niezastąpiona. W tym przypadku kierujemy się do zakładki Mainboard, w której otrzymamy nie tylko pełną nazwę modelu naszej płyty głównej, ale również aktualnej wersji UEFI BIOS. Teraz możesz sprawdzić na stronie producenta, czy nie udostępnił już nowszej wersji.

Czytaj też:

REKLAMA

Do sprawdzenia najważniejszych podzespołów komputera wystarczą nam naprawdę dwie niewielkie aplikacje - CPU-Z oraz GPU-Z. Te niezastąpione pchełki od lat dostarczają nam niezbędnych informacji o sprzęcie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA