REKLAMA

Matryce RAID - jak działają, co dają i jak je zrobić?

Co to jest RAID? Matryce RAID to możliwość łączenia dysków fizycznych w dyski logiczne, celem uzyskania większej wydajności, bądź bezpieczeństwa danych. Albo jednego i drugiego. Zobacz, jak zrobić matrycę RAID.

Matryce RAID
REKLAMA

Jak w prosty sposób zrobić RAID? Nie będziemy się tu zagłębiać w skomplikowane kwestie, a pokażemy jak najprościej połączyć dyski w matryce RAID0 (wydajność) i RAID1 (bezpieczeństwo).

Jak to działa? Przykładowo - masz dwa identyczne, niewielkie SSD SATA. Połącz je w jeden dysk za pomocą RAID0 - będzie dwukrotnie większy i dwukrotnie szybszy. Inny przykład - masz dwa dyski HDD na których chcesz przechowywać dane - połącz je w matryce RAID1, a na drugim dysku przechowywana będzie ich lustrzana kopia. Gdy jeden dysk ulegnie awarii, na drugim wciąż będzie ta sama zawartość. Istnieją inne wersje RAID, które łączą możliwości 0 i 1, ale wymagają one większej ilości dysków.

REKLAMA

Swego czasu była to bardzo popularna opcja, a dziś duża dostępność szybkich SSD NVMe sprawia, że matryce RAID są znacznie rzadziej stosowane - jeśli już, to w serwerach NAS. Tymczasem za ich pomocą można dać nowe życie nieco starszym SSD, czy HDD.

Jak stworzyć matrycę RAID?

Główną zasadą w przypadku RAID (zwłaszcza 0) jest to, by łączyć dwa jednakowe dyski, bo przyniesie to najlepsze efekty. Inne konfiguracje oczywiście są możliwe, ale efekt nie zawsze będzie zgodny z oczekiwaniami. Gdy zastosujemy dwa różne dyski, to zawsze szybszy dysk będzie równał do wolniejszego. Jakie mamy możliwości?

RAID0 (strip / rozłożenie) w przypadku SSD SATA i HDD da nam w praktyce dwukrotnie wyższe osiągi, a RAID1 (mirror / dublowanie) przyniesie zwiększone bezpieczeństwo danych. Matryce RAID mają i wady - RAID0 zwiększa ryzyko utraty danych w wypadku awarii, a RAID1 nie daje wzrostu osiągów i zabiera dodatkową przestrzeń dyskową. Coś za coś.

Na jaki wzrost osiągów w przypadków dysków SATA można liczyć? Jeśli połączymy dwa SSD SATA o maksymalnym odczycie 500 MB/s w matrycę RAID0, to będzie ona działać z maksymalnym odczytem 1000 MB/s.

Czy SSD NVMe również można łączyć w RAID0? Jak najbardziej, ale w przypadku domowych konfiguracji nie uzyskamy tak spektakularnego przyśpieszenia, jak w przypadku nośników SATA. Spowodowane jest to ograniczeniami przepustowości magistrali w cywilnych komputerach. Tym niemniej można liczyć na pewien wzrost wydajności.

RAID sprzętowy

Jeśli tylko mamy taką możliwość należy korzystać ze sprzętowej matrycy RAID - przyniesie nam ona największą wydajność. Możemy założyć je w UEFI BIOS, bądź za pomocą specjalizowanego oprogramowania. W przypadku płyt głównych AMD będzie do RAIDXpert2, a Intel - Rapid Storage.

Obsługa tych aplikacji nie jest skomplikowana - zwykle ogranicza się do wskazania dysków jakie chcemy połączyć oraz wyboru matrycy RAID.

 class="wp-image-3745838"

Czy twój komputer obsługuje sprzętowy RAID? To trzeba sprawdzić na stronie producenta twojej płyty głównej. Większość płyt głównych jest wyposażona w taką opcję, ale w najtańszych modelach może jej brakować. Co w takim przypadku?

RAID programowy

Jeśli nie mamy innej możliwości, korzystamy z RAID programowego. Osiągi nie będą tak spektakularne jak w przypadku RAID sprzętowego, ale i takie rozwiązanie będzie działać bardzo dobrze.

Jak zrobić programową matrycę RAID w systemie Windows? Takie matryce zbudujemy w prosty sposób za pomocą odpowiednich opcji zarządzania dyskami w systemie Windows.

 class="wp-image-3746801"

Jeśli z dysku usunięte są partycje możemy nim zarządzać klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią opcję. Którą? Konfiguracje RAID0 i RAID1 kryją się właśnie tutaj.

 class="wp-image-3746804"
  • Nowy wolumin prosty - zwykły dysk
  • Nowy wolumin łączony - łączenie dowolnych dysków (bądź matryc) celem uzyskania jednej, jak największej przestrzeni dyskowej
  • Nowy wolumin rozłożony (RAID0 - stripped)
  • Nowy wolumin dublowany (RAID1 - mirrored)

Ustawienia RAID w UEFI BIOS

Należy również (zwłaszcza jeśli zamierzasz bootować komputer z RAID) przełączyć kontrolery dysków w odpowiedni tryb pracy. W UEFI BIOS często można również znaleźć opcję budowania matryc - tym niemniej wykorzystanie aplikacji oddaje nam do dyspozycji więcej opcji.

 class="wp-image-3746873"

Nie lękaj się - przełączenie SATA w tryb RAID nie sprawi, że pozostałe dyski SATA AHCI (które nie są połączone w matryce RAID) przestaną działać.

 class="wp-image-3746888"

Po przestawieniu kontrolerów w tryb RAID, po zapisaniu ustawień i ponownym uruchomieniu matryce powinny być widoczne i gotowe do pracy.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA