REKLAMA

Straszą, że konto na Allegro jest zawieszone. Groźne oszustwo wróciło

Wiadomość wygląda jak komunikat Allegro, do tego dochodzi presja czasu – tak przestępcy chcą wyłudzić pieniądze. Uważajcie na fałszywe wiadomości.

08.04.2024 16.43
oszustwo
REKLAMA

„Chcielibyśmy poinformować cię o zawieszeniu twojego konta na Allegro” – brzmi wiadomość, która dociera do Polaków. Jej tytuł brzmi równie groźnie: „Zawieszenie konta, pilne działanie wymagane”.

REKLAMA

Dlaczego konto na Allegro jest rzekomo zablokowane?

Oszuści podszywający się pod Allegro tłumaczą, że do blokady miało dojść z powodu „problemów z danymi rozliczeniowymi”. Sprawę należy wyjaśnić w ciągu 12 godzin, aby „szybko przywrócić dostęp do konta”. To bardzo częsty sprytny ruch cyberprzestępców. Presja czasu powoduje, że ofiara nie ma chwili na zastanowienie – w końcu trzeba działać, bo inaczej będą problemy.

Po kliknięciu w baner „aktualizuj swoje dane” potencjalna ofiara trafia na stronę, która do złudzenia przypomina Allegro. Jej adres rzecz jasna jest inny. Na dodatek wyjątkowo podejrzany – w zrzucie ekranu udostępnionym przez CSIRT KNF nazwa to ciąg liter i cyfr. Przestraszeni pewnie nawet nie rzucą okiem, tylko skupią się próbie rozwiązania sytuacji i niedopuszczenia do tego, by konto zostało zawieszone.

W tym celu należy zweryfikować metodę płatności. Rzecz jasna podanie numeru karty, daty ważności i kodu CVV sprawi, że informacje trafią prosto do oszustów. I pomogą im wyczyścić konto.

Przed oszustwem ostrzega też CERT Polska

„Obserwujemy kolejną masową wysyłkę maili z kampanii wykorzystującej wizerunek Allegro” – zaznaczają eksperci ds. bezpieczeństwa przypominając, że podobną metodę wykorzystano rok temu. Wówczas oszuści zachęcali do kliknięcia w baner sugestią, że otrzymać można bonus w postaci premii lojalnościowej. Otrzymanie „prezentu” również wymagało podania numeru karty.

Niewykluczone, że przestępcy mogą teraz korzystać z dwóch sposobów: kija w postaci zawieszenia konta, jak i marchewki, czyli obietnicy zgarnięcia premii. Bądźcie czujni, sprawdzajcie kto do was pisze i jak wygląda nazwa strony, na której się znajdujecie.

Więcej na temat popularnych scenariuszy oszustw piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
IDŹ DO SKLEPU
RTV EURO AGD
Xiaomi Smart Band 8
RTV EURO AGD
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA