Asus chce posprzątać w twoim komputerze. Tak wygląda jego pomysł
Asus pokazał światu swoją najnowszą kartę graficzną GeForce RTX 4070 BTF, która ma pomóc pozbyć się bałaganu w twoim komputerze. Do jej zasilania nie potrzebujemy żadnego dodatkowego kabla.
W dzisiejszych peryferiach i sprzętach komputerowych uwagę skupia się także na kwestii wyglądu - możliwość wyeliminowania kabla w klawiaturze bądź myszce na biurku prezentuje się po prostu świetnie. Podobnie jest w środku komputerów, gdzie im mniej kabli, tym po prostu całość wygląda schludniej. Obecne standardy i technologie jednak nie pozwalają do końca pozbyć się kabli, ale można je w wielu przypadkach ukryć. W nowej karcie graficznej Asus BTF nie trzeba ich nawet chować, bo ich nie ma.
Asus GeForce RTX 4070 BTF. Karta graficzna, która nie potrzebuje kabli
Na oficjalnym profilu Facebooka Asus poinformował o debiucie GeForce RTX 4070 BTF. Jest to trzywentylatorowa konstrukcja zajmująca 2,7-slota w obudowie, której najciekawszą funkcją jest fakt wyeliminowania tradycyjnego złącza 8 pin lub wprowadzonej w RTX 4000 16-pinowej jednostki. Zamiast tego karta obok standardowego złącza PCIe 4.0 x16 ma dodatkowe złącze rozszerzenia PCIe 5.0, który dostarcza prąd do układu.
Oczywiście do obsługi tego złącza potrzebny jest odpowiedni, kompatybilny slot rozszerzenia zamontowany na płycie głównej. Taki oferuje m.in. ASUS TUF Gaming Z790 Concept - obok wzmocnionego PCIe 5.0 x16 ma do dyspozycji dodatkowy slot rozszerzenia, który jest kompatybilny z RTX-em 4070 BTF od Asusa.
Czytaj również:
Warto zaznaczyć, że w regularnej sprzedaży możemy już kupić sprzęty z serii BTF - m.in. Asus TUF Gaming B760M-BTF WiFi, która została pozbawiona portów na przodzie - wszystko ma z tyłu. Ta jednak nie należy do serii Advanced BTF, która w pełni usuwa potrzebę instalowania kabli. Ponadto Asus rozpoczął już tworzenie ekosystemu BTF z innymi producentami takimi jak Thermaltake, czy SilverStone, co w przypadku takiego sprzętu wydaje się niezwykle ważne.
Ukryte złącza wymagają odpowiedniej obudowy, a karta wymaga dedykowanej płyty głównej, więc miejmy nadzieję, że ekosystem BTF Asusa będzie się tylko powiększał. Nie wiemy jednak, czy Asus GeForce RTX 4070 BTF kiedy trafi do regularnej sprzedaży, podobnie jak płyta Z790 wyposażona w odpowiednie złącze. Sprzęt ma jednak ogromny potencjał szczególnie w oczach osób, które chcą się całkowicie pozbyć z widoku kabli w swoich komputerach.