ASUS TUF Gaming: dwa laptopy do nauki, które sprawdzą się w grach
Szykujesz się na nowy rok szkolny lub akademicki, więc szukasz laptopa dla swojej pociechy? A może sam jesteś studentem i zastanawiasz się, jaki sprzęt sobie sprawić? Upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu i postaw sprzęt, który sprawdzi się zarówno przy nauce, jak i podczas odpalania nowych gier.
Laptopy to sprzęty niezbędne do nauki zarówno u dzieci w wieku szkolnym, jak i u młodych żaków. Jednocześnie to bardzo wszechstronne urządzenia, bo notebooki można wykorzystać nie tylko jako pomoc edukacyjną, czyli podczas robienia notatek na zajęciach, odrabiania prac domowych, uczenia się do kolokwiów i przygotowywania projektów na zaliczenie, ale również w celach rozrywkowych.
Młodzi ludzie uwielbiają oglądać filmy i seriale oraz grać, bo to pozwala im się zrelaksować po ciężkim dniu. Szkopuł w tym, że tak jak serwis VOD można odpalić na niemal dowolnym sprzęcie, tak już gry wideo wymagają potężnej maszyny. Nie ma jednak potrzeby, by inwestować w dwa urządzenia, czyli notebooka do szkoły lub na studia oraz osobny gamingowy komputer.
ASUS TUF Gaming: dwa laptopy do nauki i gier
Zamiast kupować osobny laptop do nauki i komputer do gier, warto przemyśleć zakup laptopa gamingowego. Takie maszyny można oczywiście wykorzystać w edukacji - mają mocarne podzespoły, które radzą sobie nie tylko z oprogramowaniem biurowym, ale również z zaawansowanymi narzędziami do obróbki grafiki (Photoshop), montażu filmów (Premiere), projektowania (AutoCAD) itd.
A jaki laptop gamingowy kupić? Warto przyjrzeć się ofercie ASUS. Na nadchodzący rok szkolny i akademicki firma proponuje dwa notebooki z serii TUF Gaming. Tymi modelami są ASUS TUF Gaming A15 2023 (FA507) i ASUS TUF Gaming F17 2023 (FX707), które różnią się przede wszystkim wielkością i długością przekątnej ekranu. Przyjrzeliśmy się bliżej ich specyfikacji i temu, co oferują.
ASUS TUF Gaming A15 2023 (FA507) - specyfikacja
Drugi z polecanych laptopów, czyli ASUS TUF Gaming A15 2023 (FA507), ma ten sam elegancki szary kolor, ale jest nieco mniejszy i lżejszy, gdyż mierzy 35,4 x 25,1 x 2,22-2,49 cm przy masie 2,2 kg. To świetny wynik jak na maszynę z 15,6-calowym wyświetlaczem, którego rozdzielczość to 1920 na 1080 pikseli. Do tego panel projektowany był z myślą o graczach, dlatego odświeżany jest w 144 Hz.
Nie ma też co narzekać na moduły łączności i porty. Mamy tu Bluetooth 5.3, a z internetem można łączyć się za pośrednictwem Wi-Fi 6 lub portu Ethernet. Do tego dochodzą dwa porty USB-A do podłączania akcesoriów oraz trzy złącza, do których można podpiąć monitor: HDMI 2.1 (z obsługą FRL) oraz dwa USB-C obsługujące interfejs DisplayPort (jedno w standardzie USB 4, drugie USB 3.2 Gen 2).
Polecana konfiguracja wyposażona jest w nowoczesną kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 4050 z 6 GB pamięci GDDR6, procesor AMD Ryzen 7 7735HS (8 rdzeni, do 4.7 GHz, 16MB L3 cache) i 16 GB RAM-u (DDR5, z opcją rozbudowy do 32 GB). Specyfikację modelu ASUS TUF Gaming A15 2023 (FA507) z systemem Windows 11 Home uzupełnia dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB.
Obecność GeForce’a z serii RTX 40 opartego o architekturę Ada Lovelace jest jedną z największych zalet tego laptopa z perspektywy graczy, a także uczniów i studentów - zwłaszcza kierunków technicznych i z uczelni artystycznych. Układy z tej linii wyposażono w dodatkowe rdzenie SI, które pozwalają na szybkie realizowanie obliczeń.
Zadaniem tych rdzeni jest między innymi poprawiania jakość i płynności w grach, w tym za sprawą technologii RayTracingu (śledzenie promieni) i DLSS (poprawa wydajność i/lub jakości grafiki z użyciem upscalingu i sztucznej inteligencji). Układy firmy Nvidia pomagają też w twórczym rozwoju użytkownika, a także w poszerzaniu jego kompetencji w obszarze nauk ścisłych.
Takie karty jak GeForce RTX 4050 sprawdzą się w takich aplikacjach jak AutoDesk, Blender, Matlab, Simulink, Creo czy LabVIEW. Przyspieszają działanie aplikacji STEM i zapewniają dostęp do narzędzi i sterowników NVIDIA Studio. Przyspieszają też pracę z wykorzystaniem takich programów jak Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, Autodesk Maya, DaVinci Resolve, Unity, Unreal Engine czy OBS Studio.
GeForce RTX kojarzy się z grami, zresztą całkiem słusznie. Na tym jednak nie koniec.
Laptop z układem graficznym GeForce RTX może być bardzo przydatny na kierunkach STEM i kreatywnych, ponieważ za sprawą tego GPU pozwala na szybkie i wydajne przetwarzanie danych, uczenie maszynowe, grafikę komputerową i inne zastosowania sztucznej inteligencji. GeForce RTX wykorzystuje technologię śledzenia promieni (ray tracing) do tworzenia realistycznych efektów świetlnych i cieni w grach i aplikacjach wizualnych. Obsługuje również platformę CUDA, która umożliwia programistom wykorzystywanie mocy obliczeniowej GPU do rozwiązywania złożonych problemów naukowych i inżynieryjnych.
Przykłady korzyści płynących z używania GeForce RTX na kierunkach STEM i kreatywnych, to:
- Studenci mogą uczyć się sztucznej inteligencji i nauki o danych na GeForce RTX, korzystając z oprogramowania RAPIDS, które umożliwia analizę danych, uczenie maszynowe i inne techniki związane z AI/ML.
- Studenci mogą projektować, rozwijać i oceniać modele i aplikacje do głębokiego uczenia, uczenia maszynowego, analizy danych i analizy grafowej, przyspieszane przez potężne GPU.
- Studenci mogą korzystać z GPU do przyspieszania dziesiątek narzędzi i aplikacji STEM, takich jak MATLAB, TensorFlow, PyTorch, OpenCV i wiele innych.
- Studenci mogą tworzyć niesamowite projekty kreatywne, takie jak animacje 3D, edycja wideo, projektowanie gier i sztuka cyfrowa, wykorzystując zaawansowane funkcje graficzne GeForce RTX, takie jak DLSS, NVIDIA Broadcast i Studio Drivers.
ASUS TUF Gaming F17 2023 (FX707) - specyfikacja
Drugi z laptopów wyposażony jest w ogromny, bo aż 17,3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli (Full HD). Odświeżany jest on w 144 Hz, co docenią gracze lubujący się w tytułach wymagających szybkiego czasu rekacji. Jednocześnie laptop nie ani ogromny, ani ciężki. Mocarne podzespoły udało się zmieścić w eleganckiej, szarej obudowie mierzącej 39,5 x 26,4 x 2,29-2,54 cm, a ASUS TUF Gaming F17 2023 (FX707) waży jedynie nieco ponad 2,5 kg.
W polecanej przez nas wersji za obliczenia graficzne odpowiada karta Nvidia GeForce RTX 3050 z 4 GB pamięci GDDR6, a jednostką centralną PC jest 12-rdzeniowy układ Intel Core i5-12500H (do 4.5 GHz, 18M Cache). System operacyjny Windows 11 Home ma do dyspozycji również 16 GB RAM-u (w standardzie DDR4; z opcją rozbudowy do 32 GB). Do przechowywania danych służy dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB.
W specyfikacji laptopa ASUS TUF Gaming F17 2023 (FX707) nie zabrakło też wszystkich niezbędnych modułów łączności i portów, takich jak Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 oraz wejście Ethernet do łączenia się przewodowo z routerem. Do tego mamy złącze USB-A (USB 3.2 Gen 1) do podpinania peryferiów, w tym np. dysków zewnętrznych. Na pokładzie są też HDMI 2.0b, Thunderbolt 4 z obsługą DisplayPort i USB-C (USB 3.2 Gen 2), a do każdego z tych trzech można podpiąć monitor.
Co jeszcze warto wiedzieć o komputerach ASUS TUF Gaming?
Obie maszyny sprawdzą się świetnie zarówno podczas pracy biurowej, jak i przy graniu. ASUS TUF Gaming A15 2023 (FA507) mniej dociąży plecak albo torbę i poręczniejszy, ale ASUS TUF Gaming F17 2023 (FX707) jest od niego tylko niewiele większy i cięższy, a daje do dyspozycji większy obszar roboczy. W obu z nich można dołożyć pamięci oraz wstawić dodatkowy dysk; dostępne są też konfiguracje z mocniejszymi podzespołami.
W obu polecanych notebookach marki ASUS nie zabrakło też oczywiście wbudowanych mikrofonów, głośników i gniazd minijack do podpinania sprzętów audio, a także kamerek do wideorozmów, które przydadzą się podczas wideokonferencji i nauki zdalnej. ASUS TUF Gaming A15 2023 (FA507) i ASUS TUF Gaming F17 2023 (FX707) otrzymały też certyfikat Dolby Atmos, a algorytmy sztucznej inteligencji pomagają w wygłuszaniu hałasu.
Graczom z kolei spodoba się obsługa technologii G-Sync w 17-calowym modelu i Adaptive-Sync w 15-calowym, a także fakt, że w obu laptopach mamy klawiaturę z podświetleniem RGB. Do tego naładowanie od zera do połowy tych notebooków zajmuje jedynie 30 minut, a na start mamy w obu dostęp do usługi Xbox Game Pass Ultimate na kwartał. Zaraz po wyjęciu laptopów z pudła można uzyskać dostęp do wielu tytułów AAA.