REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G od Plusa mocno przyspiesza. Teraz wyciągniesz 1 Gb/s w smartfonie

Plus poprawi parametry swojej sieci 5. generacji. Skorzystają na tym użytkownicy smartfonów i routerów z modemami 5G i kartami SIM zielonego operatora. Prędkości transferu danych wzrosną nawet do 1 GB/s, chociaż na aukcję pasm częstotliwości cały czas czekamy.

15.05.2023
15:52
plus-5g-polska-2100-mhz-zasieg-2023
REKLAMA

Co prawda nadal czekamy na rozstrzygnięcie aukcji 5G w Polsce (której zasady niedawno zmieniono), dzięki której telekomy będą mogły udostępniać łączność 5. generacji na pasmach częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, ale to wcale nie oznacza, że operatorzy próżnują. Plus właśnie ogłosił, że poprawi parametry swojej sieci.

Czytaj też: Rząd miał budować nadajniki, ale się rozmyślił. Co dalej z siecią 5G w Polsce?

REKLAMA

Plus obiecuje 1 Gb/s w smartfonie

Zielony telekom, który jako pierwszy wdrożył komercyjne 5G w naszym kraju, od samego początku podszedł do tej kwestii inaczej niż jego konkurenci. Na potrzeby sieci 5. generacji wydzielono dedykowane pasmo 2600 MHz TDD, a zasięgiem objęta jest już ponad połowa populacji Polski. W wybranych lokalizacjach można liczyć na transfery rzędu 600 Mb/s.

Plus, wykorzystując aktualnie posiadane zasoby radiowe, włączy sieć 5. generacji również w paśmie 2100 MHz oraz użyje technologii agregacji pasm częstotliwości w celu poprawienia parametrów łącza. Teraz prędkości osiągane przez sprzęty z modemami 5G, w tym takie urządzenia jak smartfony i routery korzystające z kart SIM od Plusa, wzrosną nawet do 1 Gb/s.

Dzięki temu abonenci Plusa będą mogli korzystać z 5G w pasmach 2100 MHz i 2600 MHz TDD jednocześnie.

Operator podaje, że testowane przez niego rozwiązanie jest unikalne w skali naszego kraju. W jego ramach agregowane będą aż trzy pasma, w tym dwa pasma działające w technologii 5G (dotychczasowe 2600 MHz i nowe 2100 MHz) oraz jedno pasmo obsługujące 4G LTE (1800 MHz).

Taki ruch pozwoli na zmianę „maksymalnej szybkości technologicznej” sieci z 600 Mb/s do 1 Gb/s. Dzięki temu Plus, który i tak wygrywał w niezależnych rankingach przepustowości 5G, jeszcze bardziej ucieknie konkurencji. Wdrożenie nowej technologii powinno odbyć się w ciągu najbliższych tygodni.

Warto oczywiście pamiętać, że w codziennym użytkowaniu taka przepustowość może nie być osiągalna dla osób, które zdecydują się skorzystać z oferty Plusa. Prędkość transferu zależy od wielu czynników, w tym odległości od stacji bazowej, jej obciążenia, zakłóceń, parametrów urządzenia z modemem 5G itp.

A co dalej z 5G w Polsce?

REKLAMA

Jak na razie operatorzy muszą nieźle kombinować, aby w ramach posiadanych pasm częstotliwości obsłużyć klientów korzystających ze sprzętów wykorzystujących różne generacje łączności bezprzewodowej jednocześnie. Lata mijają, a pasma dedykowane 5G z zakresu 3,4-3,8 GHz nadal nie są wykorzystywane.

Na tym etapie pozostaje jedynie mieć nadzieję, że rząd doprowadzi aukcję 5G do końca jeszcze w tym roku. Dzięki temu zwiększy się pojemność sieci mobilnych, co przełoży się zarówno na zwiększenie przepustowości łącz, jak i większą stabilność połączenia pomiędzy modemem w urządzeniu, a stacją bazową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA