REKLAMA

Wiemy już, która sieć 5G jest najszybsza, ale częściej korzystacie z innej

Sieć 5G zmienia świat. Najnowsze wyniki pomiarów prędkości przynoszą odpowiedź na pytanie, który polski operator oferuje najszybszą sieć 5G. Wyniki zaskakują, ale to nie jest tak, jak myślicie.

09.03.2023 19.36
Sieć 5G w Polsce
REKLAMA

Sieć 5G powszednieje w zastraszającym tempie. Jestem na tyle stary, że pamiętam napięcie towarzyszące oczekiwaniu na uruchomienie pierwszych nadajników. Na początku sieć 5G była ograniczona do największych miast, ale dzięki wysiłkom i inwestycjom operatorów coraz większa część Polski znajduje się w jej zasięgu. Zwykli użytkownicy musieli również poczekać na możliwość zakupu urządzenia obsługującego taką sieć w przystępnych cenach.

Dzisiaj 5G jest na tyle powszechne, że nawet telefony za 1000 zł obsługują takie połączenie. Najnowszy raport firmy RFBENCHMARK pokazuje, że Polacy coraz chętniej z niej korzystają. Nie będę dłużej trzymał czytelników w niepewności.

REKLAMA

Sieć 5G Plusa jest najszybsza spośród wszystkich polskich operatorów

W lutym za pomocą aplikacji RFBENCHMARK dokonano ponad 420 tysięcy pomiarów prędkości internetu. Udział sieci 5G w pomiarach wyniósł 10,54 proc., podczas gdy w styczniu było to 9,6 proc. Jest to zauważalny wzrost w skali miesiąca, jednak nadal 84 proc. badanych Polaków korzysta z połączeń LTE, a 5 proc. testujących korzysta ze starszej technologi WCDMA.

Tytuł najpopularniejszego operatora należy do Orange, ale przewaga nad drugim Play jest malutka (0,5 punktu procentowego). Sieć Plus ma 18,2 proc. użytkowników, a T-Mobile 17,1 proc.

A jakie prędkości osiąga najszybsza sieć 5G w Polsce?

151 Mb/s pozwoliły osiągnąć Plusowi fotel lidera. Można powiedzieć, że jest to druzgocząca różnica, bo drugi w kolejce T-Mobile miał wynik 56,7 Mb/s, za nim uplasowało się Orange z prędkością 54 Mb/s. Ostatni Play może się pochwalić transferem na poziomie 52,8 Mb/s.

Źródło: RFDBENCHMARK

Gdy przychodzi do prędkości wysyłania to tabela staje na głowie. Najszybszy jest T-Mobile z wynikiem 38,4 Mb/s, drugie miejsce należy do Orange z 36 Mb/s, o włos wyprzedzając Play z wynikiem 35,6 Mb/s. Plus uplasował się na ostatnim miejscu z prędkością 25,4 Mb/s.

Jeżeli chodzi o ping to znów mamy roszady. Play ma opóźnienie 29,2 ms, T-Mobile ma 30,9 ms, Orange 32,8 a Plus 35 ms. Przypominam, że im niższy ping, tym lepiej. Nie są to kolosalne różnice, śmiem twierdzić, że większość użytkowników nawet ich nie dostrzega w codziennym użytkowaniu.

Wyniki pomiarów pokazują, że operatorzy stale zwiększają prędkości transferów, a będzie jeszcze lepiej dzięki wielomilionowym inwestycjom w infrastrukturę.

Sieć 4G ma się dobrze

Średnia prędkość wysyłania dla sieci T-Mobile wynosi 43,9 Mb/s, co powoziło uzyskać pierwsze miejsce. Na drugim jest Orange z transferem 42,1 Mb/s, trzeci Play z wynikiem 39,5 Mb/s, a czwarty Plus z 32,8 Mb/s. Jeżeli chodzi o prędkość wysyłania danych to wygrywa Play z wynikiem 22,8 Mb/s, za nim jest Orange z prędkością 20,6 Mb/s, a trzeci T-Mobile ma 20,2 Mb/s. Plus uzyskał wynik 18,4 s.

Źródło: RFDBENCHMARK

Najniższy ping jest w sieci Play - 31,7 ms, za nim jest Orange z wynikiem 33,3 ms, później T-Mobile (34,1 ms), a ostatni Plus 38,7 ms.

A tak przedstawiają się wyniki dla sieci 3G:

Źródło: RFDBENCHMARK
REKLAMA

Jaki wniosek płynie z tych badań?

Z sieci 5G korzysta coraz więcej użytkowników w Polsce. To zasługa coraz przystępniejszych ofert operatorów oraz popularyzacji obsługi tej sieci w smartfonach ze średniej półki. Oswajamy się z tą technologią, co potwierdzają wyniki badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej, według których już co trzeci Polak nie ma nic przeciwko masztowi 5G w jego bezpośredniej okolicy.

Nadchodzące wyłączenia sieci 3G może przynieś kolejne kilka procent zadowolonych użytkowników korzystających z najnowszej dostępnej technologii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA