REKLAMA

T-Mobile wyłączy sieć 3G - to kwestia miesięcy. Co musisz wiedzieć?

Niedawno Orange informował, że technologia 3G zostanie wyłączona w 2024 roku. Jeszcze szybciej ten proces przeprowadzi T-Mobile. Co ciekawe, miało dojść do tego nieco później.

23.02.2023 11.39
t-mobile
REKLAMA

3G oczywiście było prawdziwą rewolucją, ale obecnie to kula u nogi. Operatorzy działający w Polsce wciąż nie otrzymali dedykowanych pasm dla najnowszej sieci 5G. Muszą więc wygospodarować miejsce z tego, czym dysponują. By uwolnić 5G, trzeba przesunąć obciążone 4G. Do tego zaś potrzebna jest rezygnacja z 3G.

REKLAMA

T-Mobile szybciej rozstanie się z 3G

Jak czytamy w raporcie podsumowującym 2022 rok, spółka kontynuowała proces wyłączania sieci 3G w celu przeznaczenia pasma 900MHz na budowę sieci nowszych generacji. Misja rozpoczęła się jeszcze w 2021, ale w ubiegłym roku wygaszanie szło operatorowi bardzo sprawnie.

W obliczu bardzo dobrych efektów [spółka] podjęła decyzję o przyspieszeniu harmonogramu realizacji projektu. Obecnie wyłączenie 3G planowane jest na kwiecień 2023 r. – informuje operator.

Stanie się to więc znacznie szybciej niż w przypadku Orange, które 3G wyłączy w 2024 i 2025 roku. Czy to oznacza konieczność wymiany telefonu, jeśli korzystacie z usług tych operatorów? Raczej nie, o ile nie macie bardzo, bardzo starego modelu. Nawet telefony z modemami 3G nadal będą mogły wykonywać połączenia z użyciem sieci 2G. To brak modemu 2G byłby ewentualnie problemem.

Na szczęście urządzenia działające w sieci 4G LTE to rynkowy standard od wielu lat, podobnie jak wydawane do nich karty SIM, więc większość Polaków raczej nie odczuje zmiany. Choć jak zauważył Szymon, po wyłączeniu 3G niektórzy mogą zauważyć gorszą jakość prowadzonych połączeń. Warto wtedy sprawdzić, czy wykorzystywany telefon posiada wsparcie dla standardu VoLTE — to on pozwala prowadzić rozmowy w lepszej jakości, z wykorzystaniem sieci 4G LTE.

Teraz operatorzy skupiają się na 5G

W celu poprawienia jakości 5G T-Mobile prowadził w 2022 inwestycje związane z rozbudową sieci oferowanej na obecnie posiadanych częstotliwościach oraz przygotowywał infrastrukturę pod rollout sieci piątej generacji na częstotliwościach 3,5GHz. Obecnie sygnał 5G dostępny jest na niemal połowie stacji bazowych tworzących zasięg sieci T-Mobile.

REKLAMA

Z raportu dowiadujemy się jeszcze, że w 2022 r. T-Mobile pozyskał 970 tysięcy klientów, co pozwoliło przekroczyć liczbę 12,5 miliona aktywnych kart SIM na koniec czwartego kwartału roku. W segmencie kontraktowym współczynnik przyłączeń netto (contract net additions) w skali roku wyniósł 225 tysięcy, a więc o 11 proc. więcej w porównaniu do poprzedzającego roku. T-Mobile jako jedyny z czterech największych operatorów w Polsce zakończył rok z pozytywnym bilansem przenośności numerów, osiągając wynik 64 tysięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA