Polski operator wysyła SMS-y o konieczności wymiany telefonu. O co chodzi z wyłączeniem sieci 3G?
T-Mobile zaczął wysyłać do swoich klientów SMS-y informujące o wyłączeniu sieci 3G. Wyjaśniamy, co się dokładnie zmienia i które właściwie usługi oferowane przez tego operatora telefonii komórkowej przestaną być aktywne w najbliższym czasie.
Klienci polskich operatorów telefonii komórkowej mogą łączyć się obecnie ze stacjami bazowymi z wykorzystaniem aż czterech technologii. Jednocześnie w użyciu są 2G, 3G, LTE oraz raczkujące jeszcze 5G. Pasma częstotliwości nie są jednak z gumy i pojawiły się plany wyłączenia jednej z nich.
Czytaj też:
Padło przy tym na 3G, bo w obecnej sytuacji ta technologia jest najmniej istotna z perspektywy klientów i dostawców usług. Tak jak sieć 2. generacji zostaje po to, by realizować z jej pomocą połączenia głosowe z użyciem nawet tych najbardziej podstawowych komórek, tak smartfonom wystarczą LTE i 5G.
T-Mobile i koniec sieci 3G
O tym, że T-Mobile wyłączy swoje 3G, wiadomo już od dawna, a podobnego kroku spodziewamy się ze strony pozostałych polskich operatorów. Magentowy telekom informował o tym zresztą już wielokrotnie, ale teraz rozpoczął wysyłkę SMS-ów do osób, które nadal korzystają z bardzo starych urządzeń bez modemów LTE.
Z tego miejsca pragniemy jednak uspokoić osoby, które dostały takiego SMS-a: telefon z modemem 3G nie zostanie odcięty od wszystkich usług bo... takie urządzenia mają jeszcze modemy 2G. Operator na swojej stronie internetowej poświęconej temu zagadnieniu to zresztą nieco precyzuje.
Telefony z modemami 3G nadal będą mogły wykonywać połączenia z użyciem sieci 2G.
Jeśli w użyciu byłyby sprzęty z modemami 3G, ale bez modemów 2G, to wtedy faktycznie byłby z nimi problem - ale sprzęty obsługujące sieci 3. generacji są kompatybilne wstecznie z sieciami 2. generacji, a te nigdzie się nie wybierają. SMS od T-Mobile dotyczy zaś głównie internetu mobilnego i jego prędkości.
Tak jak sprzęty z modemami 3G mogą łączyć się z internetem z przepustowością rzędu nawet kilkudziesięciu Mb/s, tak po wyłączeniu dostępu do sieci 3. generacji klientom pozostaną do dyspozycji jedynie technologie GPRS (2.5G) i Edge (2.75G) w ramach sieci 2G. Tutaj prędkości liczone są zaś w kilobajtach.
Czy warto wymieniać telefon z modemem 3G na nowy z LTE lub 5G?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: "to zależy". Osoby, które wykorzystują telefon wyłącznie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów nadal będą mogły to robić. Jeśli jednak ktoś wykorzystuje również internet mobilny w ramach sieci 3G, to wymiana sprzętu na taki z modemem LTE albo 5G może być już konieczna.
Nie jest też oczywiście wykluczone, że w przyszłości polskie sieci telefonii komórkowej zdecydują się na wyłączenie również sieci 2G, co w niektórych państwach na świecie już się dzieje, ale w naszym kraju to ciągle pieśń przyszłości. Najpierw nasz rząd musi uruchomić wreszcie odwołaną aukcję 5G...