T-Mobile kończy z 3G. Klientów czeka wymiana kart SIM i smartfonów
T-Mobile rozpoczął proces wyłączania 3G, a pierwsi klienci zostali już odcięci od sieci 3. generacji. Część abonentów będzie musiała w dodatku udać się teraz do salonu operatora i wymienić kartę SIM, a w niektórych przypadkach może być konieczna wymiana smartfona na nowszy model. W zamian za to operator będzie mógł usprawnić sieci LTE i 5G.
Pierwsze informacje o planowanym wyłączeniu 3G w T-Mobile Polska pojawiły się już w 2020 r. Operator od tego czasu co kilka miesięcy przypominał klientom o swojej decyzji i wyjaśniał, co to dokładnie oznacza dla abonentów. Teraz przyszedł czas na wdrożenie zapowiedzi w życie.
Operator poinformował dzisiaj, że już lada moment 56 stacji bazowych obejmujących swoim zasięgiem powiaty ostrowiecki, starachowicki i opatowski przestanie obsługiwać 3G. To pierwszy krok na drodze do całkowitego pozbycia się sieci 3. generacji na terenie kraju.
Wyłączenie sieci 3. generacji w tych lokalizacjach będzie najpewniej ostatnim testem na szeroką skalę. Po nim, wedle obecnych planów, nastąpi wygaszanie 3G od T-Mobile Polska na wszystkich stacjach bazowych T-Mobile. Nadal jednak nie wiemy, kiedy dokładnie to nastąpi.
Dlaczego znika 3G od T-Mobile Polska?
Pozbycie się 3G pozwoli operatorowi lepiej zagospodarować jego pasma. Na częstotliwości 900 MHz, które do tej pory wykorzystała 3. generacja łączności, będą mogły działać dzięki temu sieci LTE i 5G, co ma korzystnie wpłynąć na przepustowość i pojemność mobilnej sieci T-Mobile Polska.
Operator obiecuje, że prędkość internetu w lokalizacjach, w których zniknie 3G, może wzrosnąć nawet o 10 proc. Nie obejdzie się jednak bez pewnych komplikacji, a część klientów może nie być zadowolona ze zmiany. T-Mobile podaje, że 3 proc. transferu danych nadal wykorzystuje 3. generację sieci komórkowej.
Z drugiej strony już teraz LTE i 5G dzielą 97 proc. transferu danych, a ponad połowa rozmów telefonicznych realizowana jest z użyciem technologii VoLTE. Dzięki temu rozwiązaniu połączenie internetowe nie jest przełączane na 3G podczas nadejścia połączenia telefonicznego w ramach sieci LTE.
Wyłączenie sieci 3G może oznaczać konieczność wymiany kart SIM lub smartfona na nowszy model.
Operator informuje, że osoby, które w przypadku osób, które korzystają ze swoich SIM-ów od sześciu lat lub więcej i nie mają dostępu do LTE, może pojawić się konieczność stawienia się w salonie w celu wymiany tego kawałka plastiku z chipem. Taka wymiana karty będzie bezpłatna, a jeśli ktoś tego nie zrobi, to dalszy dostęp do usług może być utrudniony, niepełny lub wręcz niemożliwy.
T-Mobile zdaje sobie przy tym sprawę, że tak jak już od ponad roku wszystkie sprzedawane przez sieć telefony obsługują zarówno LTE, jak i VoLTE, tak w użyciu nadal pozostają urządzenia bez obsługi tych technologii. Podczas wizyty w salonie klienci, którzy nie wiedzą, czy ich telefon nadal będzie sprawnie działał, mogą uzyskać odpowiedź na to pytanie od konsultanta.
Telekom zaproponuje klientom, którzy przyjdą do jego salonu, zakup nowego urządzenia w pełni zgodnego z LTE i VoLTE. Warto jednak podkreślić, że urządzenia działające w sieci 3. generacji obsługują sieci 2G, a ta się nigdzie nie wybiera. Tak jak internet 3G nie będzie już na nich dostępny, to nadal będzie można z nich korzystać do wykonywania połączeń telefonicznych.