REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Koniec sieci 3G od T-Mobile w paśmie 2100 MHz. Operator stawia na 5G

Zła wiadomość dla klientów T-Mobile polegających na sieci 3. generacji i świetna dla wszystkich innych. Operator poinformował, że proces wyłączania 3G w paśmie 2100 MHz został właśnie zakończony. Ma to się przełożyć na wyższą przepustowość LTE oraz raczkującego 5G.

01.10.2021
16:37
t-mobile 3g 2100 MHz 5G
REKLAMA

T-Mobile zakończył właśnie modernizację swojej sieci telefonii komórkowej. Na wykorzystywanej przez niego częstotliwości w paśmie 2100 MHz do tej pory działała sieć 3. generacji, ale telekom zdecydował się zmienić strategię. Oznacza to, że posiadacze urządzeń z modemami 3G wspierającymi właśnie to pasmo, które nie mają dostępu do LTE, o 5G nie wspominając, stracą zasięg.

REKLAMA

Nie jest to jednak zaskoczeniem i ma związek z tym, że wyłącznie z sieci 3G korzystają już jedynie te leciwe sprzęty. Od lat wszystkie nowe smartfony i routery wprowadzane do sprzedaży mają wbudowane, niezależnie od zajmowanej przez siebie półki cenowej, modemy pozwalające się łączyć z LTE. Od niedawna część modeli może łączyć się z kolei dodatkowo z 5G.

Pasma częstotliwości nie są z gumy, a LTE się powoli zapycha, bo rośnie nasze zapotrzebowanie na usługi, w tym na transfer danych. Operatorzy oczywiście dwoją się o troją, aby w ramach udostępnionych im częstotliwości obsłużyć jak najwięcej klientów i wyeliminować problemy z zasięgiem, ale na gwałt potrzebują nowych częstotliwości — albo tzw. refarmingu tych już dostępnych.

Ponieważ aukcja 5G została odwołana i nie wiadomo, kiedy nowe częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz na potrzeby sieci 5G zostaną udostępnione polskim telekomom, operatorzy muszą korzystać z tych pasm, które mają teraz. Przeznaczenie na potrzeby LTE i 5G pasma z zakresu 2100 MHz wykorzystywanego uprzednio w ramach sieci 3G pozwoli zwiększyć przepustowość.

REKLAMA

Nie ma przy tym jednak wątpliwości, że przyszłością jest 5G, z czego T-Mobile zdaje sobie sprawę. Już teraz operator chwali się, że obsługuje 3122 stacje bazowe w ramach sieci 5. generacji, a „tygodniowo ma powstawać 120-140” kolejnych.

Jeśli chodzi z kolei o przyszłoś 3G, to T-Mobile nie rezygnuje z tej sieci całkowicie — a przynajmniej jeszcze nie teraz. Cały czas dostępne jest 3G w paśmie 900 MHz, które jest wystarczające do tego, by obsłużyć klientów, którzy nie korzystają jeszcze z VoLTE, czyli transmisji głosowej przez LTE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA