1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Zagraj zdalnie w Jengę! Hi5 to ramię robota sterowane na odległość dzięki 5G

Lokowanie produktu: T-Mobile

Do czego można wykorzystać 5G? Szybszy Internet i mniejsze opóźnienia transmisji danych w smartfonie to dopiero początek. Przywitajcie Hi5, czyli ramię robota, którym można sterować na odległość. Jest tak precyzyjne, że można nim grać w Jengę.

29.04.2022
13:01
5g-hi5-robot-ramie-hubraum-t-mobile 0

Łączność komórkowa 5. generacji przynosi nie tylko szybsze transfery danych, ale również mniejsze opóźnienia. Dzięki temu można skonstruować zupełnie nowe typy urządzeń. Wśród nich są zdalnie sterowane roboty i nie chodzi wcale o zabawki. To potężne i zaawansowane maszyny, które można wykorzystać w biznesie.

5g-hi5-robot-ramie-hubraum-t-mobile class="wp-image-2147412"
Ramię robota pozwala zdalnie dostać się do zamkniętych przestrzeni 

Hi5, czyli ramię robota sterowane przez 5G

Jednym z przykładów urządzenia, które wykorzystuje 5G do pracy, jest Hi5. To system z robotycznym ramieniem stworzonym przez Marcina Kordasa oraz krakowski zespół hubraum – inkubatora technologicznego Deutsche Telekom. Hi5 pozwala dosłownie "dotknąć" możliwości, jakie daje sieć 5. generacji.

Haptyczne ramię podpięte do 5G pozwala ludziom sterować nim zdalnie niemalże bez opóźnień i "czuć" to, co maszyna znajdująca się gdzieś indziej. Robot może zaś naśladować ruchy człowieka, który może przebywać w innym pomieszczeniu za ścianą lub wiele kilometrów dalej, nawet w innym mieście oraz kraju.

Do czego można wykorzystać robota Hi5?

Jednym z przykładów zastosowania robota Hi5 jest praca w niebezpiecznych warunkach, nawet gdy te wymagają niesamowitej precyzji. Zamiast człowieka w miejsce, które zostało np. skażone, można wysłać takiego zdalnie sterowanego robota, aby naprawić rurę, z której kapie groźna substancja.

Hi5 teleportuje rękę operatora, a dzięki 5G jesteśmy w stanie wykonywać bardzo precyzyjne czynności w czasie rzeczywistym - mówi Jerzy Grzesiak, szef krakowskiego zespołu hubraum

Taki robot to również szansa na to, by specjaliści byli niemalże w kilku miejscach naraz. Ta sama osoba zajmująca się konserwacją maszyn w fabryce nie będzie musiała już przemieszczać z jednego miasta do drugiego, by wykonać zaplanowane prace, jeśli na miejscu będzie robot taki jak Hi5.

5g-hi5-robot-ramie-hubraum-t-mobile class="wp-image-2147409"
Zdalna wymiana wadliwych komponentów w maszynie? Żaden problem!

Roboty sterowane przez 5G to taka namiastka teleportacji.

Dzięki wykorzystaniu robotów w biznesie firmy będą mogły korzystać z pomocy najlepszych specjalistów z całego świata bez konieczności martwienia się o logistykę związaną z transportem. Kluczowy jest też tutaj czas reakcji - dzięki 5G można się podłączyć zdalnie do robota w kilka chwil, a ruch specjalisty odzwierciedla się na ramieniu natychmiast.

Nikt też nie mówił, że Hi5 musi działać samotnie. Można sobie wyobrazić scenariusz, w którym w jednym miejscu "spotyka się" wielu ekspertów nie po to, by akademicko dywagować nad usunięciem usterki, tylko po to, by wspólnie pracować, chociaż fizycznie przebywają w innych zakątkach świata.

5g-hi5-robot-ramie-hubraum-t-mobile class="wp-image-2147406"
Tak wygląda modem 5G używany przez robota Hi5

Do czego będzie można wykorzystać roboty w przyszłości?

Hi5 już teraz działa i można go używać, ale to dopiero początek, a nie koniec innowacji. Gdy jego twórcy popuszczają wodze wyobraźni, snują wizję zdalnego kierowania klasycznym samochodem dzięki tym samym mechanizmom, które wykorzystuje Hi5. Pracownik na infolinii mógłby dostarczać w ten sposób wynajęte przez klientów auta prosto pod drzwi.

Oczywiście, aby realizować tego typu zadania, należy korzystać z łączności niemalże bez opóźnień. Gdy mówimy o przesyłanie instrukcji, to łącze nie musi bić rekordów szybkości transferu, ale musi za to cechować się minimalnym ryzykiem wystąpienia awarii - a te warunki spełnia właśnie sieć 5. generacji.

W dodatku deweloperzy mogą tak konfigurować łączność 5G, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.

Innowatorzy z całego świata, którzy pracują w ramach takich akceleratorów jak wspomniany hubraum, wpadają dzień w dzień na nowe i szalone pomysły, które mogą zmienić świat. Wśród nich są najróżniejsi specjaliści, w tym programiści i inżynierowie.

Sporym ułatwieniem dla twórców takich rozwiązań jak robotyczne ramię Hi5, są skalowalność oraz możliwość wykorzystania Interfejsu Programowania Aplikacji (Application Programming Interfaces, w skrócie API). Pozwala to zmienić parametry połączenia 5G.

5g-hi5-robot-ramie-hubraum-t-mobile class="wp-image-2147403"
A co po pracy? Zagraj z robotem w Jengę!

Co istotne, nie chodzi tu wyłącznie o biznes. Zespół hubraum widzi zastosowanie dla łączności 5G i technologii napędzającej Hi5 również w świecie rozrywki. Jednym z fajniejszych przykładów jest możliwość... zdalnego grania z robotem w Jengę! To nieźle pokazuje, z jakim poziomem precyzji mamy tu do czynienia.

Lokowanie produktu: T-Mobile
Najnowsze
Zobacz komentarze