REKLAMA

Sukces! Już co trzeci Polak zgodziłby się na maszt 5G obok swojego domu

Nowy raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej zdradza podejście Polaków do 5G, internetu stacjonarnego, telewizji czy opłat, jakie trzeba przeznaczyć na dostęp do sieci. Okazuje się m.in., że Polacy dostrzegają wzrosty cen.

05.03.2023 08.54
sieć 5g
REKLAMA

Dobrze wiemy, że temat 5G rozpala Polaków, o czym świadczą liczne protesty w miejscowościach, gdzie stawiane mają być kolejne maszty. Z najnowszego badania konsumenckiego klientów indywidualnych przeprowadzonego w 2022 roku wynika, że 14,1 proc. ankietowanych "zdecydowanie" nie zgodziłaby się na postawienie stacji bazowej blisko swojego domu, mimo że wiązałoby się to z poprawą jakości usług. "Raczej nie" odpowiedziało 18,1 proc. pytanych. "Raczej tak" przyznało 30,1 proc., a zdecydowanie tak – 14,2 proc. "Ani tak, ani nie" uznało 23,6 proc. badanych.

REKLAMA

Co ciekawe, prawie połowa – 45 proc. – odpowiedziała "raczej tak" na pytanie, czy jest zadowolona z parametrów obecnego dostępu do sieci. Niecałe 26 proc. "zdecydowanie tak", a tylko 10,6 proc. "raczej nie" i raptem 3,7 proc. – zdecydowanie nie.

Przeciwnicy 5G zwracają uwagę, że technologia negatywnie wpływa na zdrowie. Zgadza się z tym spora część ankietowanych: "raczej tak" przyznało 25 proc., a zdecydowanie tak: 17,2 proc. Przekonani o nieszkodliwości są mniejszością – "raczej" nie i "zdecydowanie nie" odpowiedziało odpowiednio 18,9 proc. i 8,5 proc.

Więcej płacimy za internet stacjonarny niż mobilny

REKLAMA

Raport pokazuje, że średnia cena rachunków za internet stacjonarny wynosi w Polsce 59,17 zł, a za mobilny: 46,45 zł. Polacy odnotowują jednak rosnące koszty. Około 16,1 proc. klientów wskazało negatywne zmiany funkcjonowaniu w rynku telekomunikacyjnego, a głównie wymienianym czynnikiem był wzrost cen (69 proc.). Pewnie w tym roku tak może odpowiedzieć więcej osób, bo podwyżki u operatorów stają się normą.

Inne ciekawe wnioski płynące z raportu to fakt, że tradycyjna telewizja faktycznie umiera ma się nieco gorzej. Z usług telewizyjnych korzystało wprawdzie 87,5 proc. badanych, ale najpopularniejszym rodzajem były streaming wideo (41,7 proc.), a dopiero po nim naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T2) (33,2 proc.). Spośród korzystających z usług DVB-T2 około 2/5 zauważyło korzyści ze zmiany standardu nadawania sygnału cyfrowego, z czego większość wskazało poprawę jakości sygnału wideo lub audio oraz większą stabilność połączenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA