REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sprzedaż PC pikuje, ale jedna firma rośnie. Zgadniesz, która?

Sytuację na rynku komputerów osobistych można określić mianem stabilnej, ale to wcale nie są dobre wieści dla producentów. Od końca ostatniego globalnego kryzysu kwartał w kwartał globalne dostawy PC lecą w dół i nie inaczej było w 3. kwartale 2022 r. Jest tylko jedna firma produkująca notebooki i pecety stacjonarne, której kryzys w tej branży się nie ima. Zgadniesz, o której mowa?

11.10.2022
9:24
Sprzedaż PC pikuje, ale jedna firma rośnie. Zgadniesz, która?
REKLAMA
REKLAMA

Rynek komputerów osobistych pikuje. Najwyraźniej kto miał kupić stacjonarnego peceta albo notebooka do pracy zdalnej, to już to zrobił podczas pandemii, a galopująca dziś inflacja zapewne zniechęca zarówno przedsiębiorstwa, jak i użytkowników prywatnych, do kolejnych zakupów stacjonarek i notebooków.

Na rynek mają przy tym negatywny wpływ problemy z logistyką, przestoje w fabrykach i zerwane łańcuchami dostaw, wywołane trwającą wojną. Jest jednak jeden wyjątek: chodzi o sprzęty Apple'a, czyli komputery z linii Mac, do których należą MacBooki, iMaki, Maki mini itp. Jabłka jako jedyne sprzedają się jak świeże bułeczki.

Kto traci, a kto zyskuje na rynku komputerów osobistych?

Z najnowszych danych IDC (International Data Corporation) wynika, że globalny rynek komputerów osobistych znowu się skurczył. Powtarza się sytuacja, z którą mamy do czynienia już od kilku kwartałów. Z danych udostępnionych 10 października 2022 r. wynika, że w ujęciu rok do roku zanotowano o 15 proc. mniejsze dostawy komputerów osobistych.

Łącznie w 3. kwartale 2022 r. producenci dostarczyli na rynek 74,252 mln maszyn, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej było to aż 87,319 mln sztuk. Spadki zaliczyli wszyscy najwięksi producenci komputerów z Windowsem, aczkolwiek utrzymali oni swoje dotychczasowe pozycje w rankingu. Nie powinni się jednak do nich zbytnio przywiązywać.

Czytaj też:

Na podium dostaw PC są niezmiennie Lenovo, HP i Dell

Na pierwszym miejscu w danych IDC jest chińskie Lenovo, które zanotowało 16,880 mln dostarczonych sztuk, co zapewnia firmie 22,7 proc. udział w rynku (spadek 16,1 proc. r./r.). Dla porównania rok wcześniej firma dostarczyła 20,129 mln maszyn, co dawało jej 23,1 proc. udziałów w rynku.

Podobnie wygląda to u HP, gdzie dostawy spadły r./r. jeszcze bardziej, czyli z 17,603 mln sztuk do 12,706 mln sztuk (27,8 proc.). Mimo to firmie udało się utrzymać drugą lokatę, aczkolwiek jej udziały skurczyły się z 20,2 proc. do 17,1 proc. Zmniejszył się też dystans, jaki dzieli ją od konkurenta, Della.

W przypadku wspomnianego Della dostawy spadły z 15,184 mln sztuk (3. kwartał 2021 r.) do 11,963 mln sztuk (3. kwartał 2022 r.), czyli o 21,2 proc. Firma zmniejszyła też nieco swoje udziały rynkowe z 17,4 proc. do 16,1 proc., ale zachowała miejsce na podium. Nie powinna się jednak czuć na nim bezpiecznie.

Apple wielkim wygranym na rynku PC

Firma z Cupertino jako jedna z całej piątki największych producentów PC zaliczyła wzrosty - i to imponujące. Firma zwiększyła dostawy komputerów Mac z 7,174 mln sztuk w 3. kwartale 2021 r. do 10,060 mln sztuk w 3. kwartale 2022 r. Oznacza to 40,2-procentowy wzrost w ujęciu r./r.

Oprócz tego Apple niemalże podwoił swoje udziały rynkowe. Było to możliwe dzięki temu, że cały rynek się skurczył. Podczas gdy w ubiegłym roku w 3. kwartale firma Tima Cooka odpowiadała za 8,2 proc. globalnych dostaw pecetów, tak w analogicznym kwartale tego roku ten odsetek wzrósł do 13,5 proc.

Jeśli dotychczasowy trend się utrzyma, to niewykluczone, że za jakiś czas Apple przebije zarówno Della, jak i HP i zawalczy o pierwsze miejsce z Lenovo. Mielibyśmy tutaj wtedy podobną sytuację, jak na rynku smartfonów, gdzie Tim Cook ze swoimi iPhone'ami z półki premium goni Samsunga.

A co z pozostałymi producentami PC, w tym Asusem?

REKLAMA

Asus zamyka listę przygotowaną przez IDC. W jego przypadku sytuacja jest ciekawa, bo firma zaliczyła w 3. kwartale 2022 r. spadek w ujęciu ilościowym (5,540 mln dostarczonych sztuk względem 6,011 mln z analogicznego okresu rok temu; 7,8 proc.), ale ze względu na to, że skurczył się cały rynek, zwiększyła swoje udziały w nim z 6,9 proc. do 7,5 proc. Tak jak jednak jeszcze rok temu Asus doganiał Apple'a, tak teraz Tim Cook zostawił tę firmę daleko w tyle.

Wszyscy pozostali producenci komputerów, których IDC nie wyszczególnił w swojej tabeli, również zaliczyli kolektywnie spadek. Firmy zajmujące się produkcją PC poza Lenovo, HP, Dellem, Apple'em i Asusem, jeśli zsumować ich wyniki, dostarczyli na rynek o 19,4 proc. mniej maszyn niż rok wcześniej (17,103 mln zamiast 21,218 mln). Oznacza to, że te firmy kontrolują łącznie dzisiaj 23 proc. rynku, a nie 24,3 proc. jak rok temu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA