REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jak zmniejszyć zużycie gazu? Sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków

Ceny gazu mogą wielu osobom spędzić sen z powiek. Choć nie mamy wpływu na ceny tego paliwa, realnie możemy obniżyć zużycie gazu, a tym samym wpłynąć na koszty. A sposoby na to ukryte są wszędzie - od elewacji, aż po kuchnię.

09.10.2022
19:44
Jak zmniejszyć zużycie gazu?
REKLAMA

Ogrzewanie jest jedną z tych kwestii, na których ciężko oszczędzać. Bo o ile oszczędzanie na własnym komforcie i pomniejszych przyjemnościach robimy tu i ówdzie, to przesadne oszczędności na ogrzewaniu mogą przełożyć się na pogorszenie stanu zdrowia.

REKLAMA

Gaz jest jednym z tych paliw, które najbardziej uderzyły Polaków po kieszeniach. Choć nie jesteśmy w stanie przyczynić się do zmian cen gazu, drobnymi wysiłkami wkładanymi codziennie jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie gazu. A oszczędności znajdziemy nawet w oknach.

Jak zmniejszyć zużycie gazu? Na dobry początek temperatura kotła

Najprostszym sposobem na zmniejszenie zużycia gazu jest zmniejszenie temperatury pieca gazowego o kilka stopni. Już jeden stopień Celsjusza jest w stanie zapewnić oszczędność na poziomie od 4 do nawet 7 procent. Szczególnie regulacją temperatury powinny zainteresować się domostwa, w których wszyscy domownicy opuszczają dom na kilka godzin dziennie.

Jednocześnie, podczas nieobecności całkowite wyłączenie pieca jest - wbrew pozorom - nieekonomiczne, gdyż więcej gazu potrzeba na ponowne rozgrzanie budynku niż na dogrzanie budynku o lekko obniżonej temperaturze. W tym celu warto zaopatrzyć się w termostat, który ułatwi to zadanie i będzie zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Ciepło ucieka oknem

Niezależnie czy ogrzewamy węglem, gazem czy innym źródłem, szczególną uwagę należy poświęcić oknom, bo to właśnie one są głównym źródłem wymiany ciepła pomiędzy domem a środowiskiem zewnętrznym. Poprawnie wyregulowane okno na zimę stanowi niezbędną izolację, która nie pozwala utracić ciepła, a jednocześnie nie pozwala zimnemu powietrzu wejść do budynku.

Podobnie sprawa ma się z wietrzeniem, które optymalnie powinno być robione nie więcej niż dwa razy dziennie. Okna najlepiej otwierać rano i wieczorem, na nie dłużej niż 5 do 10 minut. Choć otwieranie okna prowadzi do strat ciepła, jest ono niezbędne dla naszego zdrowia i dobrostanu.

Inwestycja w oszczędności

Oszczędności paradoksalnie wiążą się z inwestycjami, bowiem dużo strat ciepła jest bezpośrednio powiązanych z używaniem starej instalacji grzewczej. Stare instalacje nierzadko nie tylko nie są tak efektywne jak nowsze, ale mogą również nie być szczelne lub od wewnątrz pokryte nalotem będącym pozostałością spalania. Dlatego ważnym jest, aby robić regularne przeglądy tak kotła oraz instalacji, które pomogą zidentyfikować problemy z ogrzewaniem lub z nadmiernym zużyciem gazu. Regularny przegląd, choć z reguły kosztuje od stu do kilkuset złotych, długofalowo może przynieść oszczędności.

Podobnie w przypadku wymiany kotła czy nawet całej instalacji gazowej, której koszt można liczyć w tysiącach złotych, lecz w przypadku niezwykle starych urządzeń może zwrócić się w postaci długoterminowego, zmniejszonego zużycia gazu.

Inną, kosztowną inwestycją, która pomoże obniżyć rachunki za gaz oraz inne źródła energii jest ocieplenie budynku, które przynosi korzyści tak zimą jak i latem. Zimą warstwa izolacyjna pozwala utrzymać ciepło wewnątrz budynku, z kolei latem ta sama warstwa utrzymuje w domu chłód, ograniczając przepływ ciepła z zewnątrz.

Obniżanie rachunków od kuchni

Sercem domu jest kuchnia i nie inaczej jest w domach, w których gaz stanowi nie tylko paliwo dla instalacji grzewczej, ale i źródło energii dla kuchenki gazowej. W takim przypadku oszczędności będą zaczynać się dosłownie od kuchni.

Chcąc oszczędzić gaz, pamiętaj o gotowaniu wody lub odgrzewaniu jedzenia tylko w takiej ilości, jakiej potrzebujesz. Większe ilości będą generować niepotrzebne zużycie gazu, z kolei niewystarczająca ilość wody lub jedzenia sprawi, że gotowanie będzie potrzebne ponownie, zużywając więcej gazu.

Ważne jest, aby garnki i inne większe naczynia stawiać na odpowiednim dla ich rozmiaru palniku, co pozwoli na szybsze ogrzanie naczyń i ich zawartości. Podczas dłuższego gotowania warto także dostosować temperaturę w kuchni, bowiem gotowanie samo w sobie jest źródłem ciepła.

REKLAMA

Najciemniej jest pod latarnią

Ostatnią kwestią, której przyjrzeć mogą się osoby szukające oszczędności w gazie, są kaloryfery. Nierzadko zdarza się, że ustawiamy temperaturę grzania na relatywnie wysoką, a mimo to kaloryfer pozostaje niewzruszony na ustawienia termostatu. Przyczyną tego zjawiska jest zapowietrzenie grzejników. Bieżąca obserwacja kaloryferów i odpowietrzanie ich przełoży się na lepszą efektywność ogrzewania, a ta na obniżenie kosztów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA