REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wietrzenie mieszkania a ogrzewanie. Jak wietrzyć dom zimą? Instrukcja

Zima jest okresem, kiedy każde domostwo staje przed dylematem: wywietrzyć czy zachować ciepło? Wietrzenie jest niezbędną czynnością, niezależnie od metrażu i położenia mieszkania lub domu, a jednocześnie robione nieroztropnie może doprowadzić do strat cennego ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Jednak i zimą istnieje na to prosty sposób. Zobacz, jak wietrzyć mieszkanie zimą, żeby nie uciekło ciepło.

30.09.2022
8:29
Jak wietrzyć mieszkanie zimą, żeby nie uciekło ciepło? Instrukcja
REKLAMA

Zimą jednym z kluczy do utrzymania komfortu termicznego w domu jest zamykanie drzwi i okien. Choć jest to prawdą, to oprócz odpowiedniej temperatury każde mieszkanie potrzebuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. A z tą w okresie zimowym bywa trudno.

REKLAMA

Wietrzenie podczas sezonu grzewczego to wyzwanie dla każdego mieszkańca. Z jednej strony jest ono niezbędne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza, z drugiej prowadzi ono do zjawiska kolokwialnie nazywanego "uciekaniem ciepła". Przy otworzeniu czy to drzwi, czy okna, naturalnym zjawiskiem jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma środowiskami, na którą nie mamy większego wpływu. Natomiast przy odpowiednim otwieraniu okien, wietrzenie zimą może iść w parze z efektywnym ogrzewaniem.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Jednym z najczęściej popełnianych w zimie błędów jest zostawianie okna otwartego podczas nieobecności domowników. Myśl sama w sobie jest dobra, bowiem istotnie pomieszczenie zostanie wywietrzone. Jednak dłuższa ekspozycja na zimne powietrze doprowadzi do wychłodzenia ścian i mebli, które dzięki swej dużej powierzchni mają znaczący udział w regulacji temperatury w mieszkaniu. Nawet jeżeli ogrzewanie zostanie wyłączone na czas dłuższego wietrzenia, zyski z takiego podejścia zostaną "wyrównane" poprzez energię zużytą na ponowne ogrzanie pomieszczenia.

Idealnym sposobem wietrzenia mieszkania zimą, w sezonie grzewczym, są dwie serie: rano, po obudzeniu się oraz wieczorem, tuż przed pójściem spać. Każde otwarcie okna idealnie powinno trwać pomiędzy 5 a 10 minut, odbywać się przy zamkniętych drzwiach (nawet w przypadku wietrzenia całego mieszkania jednocześnie), a ponadto zawsze powinno być poprzedzone wyłączeniem grzejników lub kaloryferów.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Osoby mieszkające w miejscowościach zmagających się z problemem smogu, przed wietrzeniem powinny zapoznać się z aktualnymi informacjami dotyczącymi jakości powietrza w ich regionie.

Dlaczego wietrzenie mieszkania zimą jest ważne?

Wietrzenie mieszkania jest ważne zarówno zimą, jak i o każdej innej porze roku. Regularny napływ świeżego powietrza ma ogromny wpływ na jakość powietrza w domu, a ta z kolei przekłada się na dobre samopoczucie osób w nim przebywających. Przebywanie w źle wentylowanym pomieszczeniu może poskutkować również bólami i zawrotami głowy, uczuciem zmęczenia, podrażnieniem błon śluzowych czy wysuszeniem skóry.

Ponadto "zaduch" jest również źródłem nieprzyjemnych zapachów, do których jako domownicy możemy się przyzwyczaić, lecz goście natychmiastowo je odczują. Zbiór dolegliwości związanych z niską jakością powietrza w medycynie znany jest pod nazwą syndrom chorego budynku (SBS).

Zimą, ze wszystkich pomieszczeń mieszkania lub domu, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na regularne wietrzenie kuchni. Bowiem kuchnia jako miejsce przechowywania żywności, używania dużej ilości wody i miejsce generowania dużych temperatur, jest środowiskiem idealnym dla rozwoju grzybów i pleśni. Dodatkowo, w przypadku posiadania kuchenki gazowej, wietrzenie jest jeszcze ważniejsze.

Co jeszcze pomoże utrzymać ciepło w domu?

REKLAMA

Każda osoba, która szukając oszczędności spogląda w okno, powinna zainteresować się regulacją okien na zimę. Bowiem okucia współcześnie produkowanych okien posiadają możliwość regulacji w zależności od pory roku. Odpowiednio wyregulowane okno na zimę pozwala na lepszą izolację i uniknięcia strat ciepła. Natomiast w sezonie letnim regulacja pozwala na uzyskanie większego przewiewu w domu.

Firany i zasłony również mają swój udział w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. W okresie jesienno-zimowym powinniśmy łapać każdy promień słońca, odsuwając zasłony i rolety kiedy na niebie pojawia się słońce. Dzięki temu wpadające do mieszkania promienie ogrzeją znajdujące się zasięgu słońca przedmioty, które oddadzą ciepło do pomieszczenia. Z kolei w nocy jak i podczas pochmurnych dni powinniśmy zadbać o zasłonienie okien firanami, tak by stanowiły one warstwę izolacyjną i nie przepuszczały ciepłego powietrza. Jeszcze lepiej do tego celu służą specjalne zasłony termiczne, ktore zimą izoluję ciepło wewnątrz mieszkania, a latem na zewnątrz.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA