REKLAMA

Test laptopa OMEN MAX 16: w tym roku postawili na maksymalną moc

W tym roku gamingowe laptopy OMEN od HP zostały wydane z dopiskiem MAX w nazwie. Postanowiłem sprawdzić, czy aby nie na wyrost, porównując wyniki modelu z kartą GeForce RTX 5080 z wydajnością innych maszyn o zbliżonej konfiguracji.

Test laptopa OMEN MAX 16: w tym roku postawili na maksymalną moc
REKLAMA

Widoczna zmiana. W tym roku gamingowe laptopy OMEN debiutują na rynku z MAX w nazwie, jak testowany OMEN MAX 16 z kartą GeForce RTX 5080. Skąd taka decyzja? Przypuszczam, że HP odwołuje się do maksymalnej mocy, jaką można wycisnąć z OMENÓW, dzięki zniesieniu blokad TGP oraz nowym możliwościom podkręcania laptopa.

REKLAMA

OMEN MAX 16 to laptop ze zniesioną blokadą TGP. Dzięki temu można wykorzystać pełen potencjał kart GeForce RTX 50.

Układy graficzne NVIDIA GeForce RTX 50 oferują potężną wydajność, generując przy tym masę ciepła. Aby skutecznie je rozpraszać, potrzeba naprawdę wydajnego układu chłodzenia. To duże wyzwanie dla inżynierów, dlatego część producentów wybiera inną drogę: nakłada blokady TGP na GPU, przez co układy nie działają z maksymalną mocą, za to sam laptop może być cieńszy, lżejszy i cichszy. Tak robi np. Razer.

HP wybrało odmienny kierunek. Firma opracowała nowy system chłodzenia OMEN Tempest Cooling Pro, z powiększonym przepływem powietrza w obudowie i większymi odstępami między podzespołami. System współtworzy komora odparowywania, przewody cieplne, dwa wentylatory oraz pasta wykorzystująca krzem zamiast indu. Co ciekawe, wentylatory otrzymały funkcję samo-oczyszczania, zmieniając kierunek obrotów. Dzięki tym rozwiązaniom nowe laptopy OMEN MAX 16 są kompatybilne z pełnym portfolio kart NVIDIA, wliczając w to topową GeForce RTX 5090.

OMEN MAX 16 - najważniejsze elementy konfiguracji:

  • GPU: NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7
  • CPU: Intel Core Ultra 9 275HX
  • RAM: 32GB DDR5 5600 MHz (16x2)
  • SSD: 1TB
  • TDP: 250W
  • TGP: 175W
  • Zasilacz: 330W

Do redakcji trafił model z kartą NVIDIA GeForce RTX 5080, z maksymalnym możliwym TGP na poziomie 175W. Więcej w przypadku tego układu po prostu się nie da, mamy do czynienia z maksymalną dostępną wydajnością. W maksymalnych konfiguracjach łączne TDP karty oraz procesora to aż 250W. Aby zaspokoić tak duże zapotrzebowanie na moc, laptop jest sprzedawany w zestawie z dużym, ciężkim zasilaczem 330W. Ładowanie przez USB-C PD także jest możliwe, laptop zachowa wtedy równowagę energetyczną podczas pracy biurowej.

OMEN MAX 16 w testach wydajności uzyskuje lepsze wyniki od innych laptopów ze zbliżoną konfiguracją.

W popularnym teście Steel Nomad w programie 3DMark, OMEN MAX 16 uzyskuje więcej punktów niż wynosi średnia dla laptopów o tej samej konfiguracji GPU/CPU. Warto dodać, że wyższy wynik został osiągnięty bez podkręcania parametrów w aplikacji HP. Bez problemu mógłbym podnieść uzyskany wynik o kolejne kilkanaście – kilkadziesiąt punktów. Kwestia zabawy kilkoma suwakami.

No właśnie, suwaki. HP oddaje więcej możliwości podkręcania laptopa niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy manipulować masą parametrów procesora oraz karty graficznej bez wchodzenia w BIOS, co ucieszy power userów oraz doświadczonych użytkowników. Jeśli zależy nam na irracjonalnie wysokiej wydajności przez ograniczony czas - np. podczas renderowania – OMEN MAX 16 świetnie wpisuje się w taką potrzebę.

Warto dodać, że dzięki rdzeniom AI w kartach GeForce RTX oraz procesorach Intel Core Ultra, praca z narzędziami wykorzystującymi lokalne modele SI jest błyskawiczna. Odszumianie zdjęcia w Adobe Lightroom trwa moment, tak samo generowanie grafik bez wsparcia chmury w Stable Diffusion. Do tego laptop świetnie spisuje się w zaawansowanych programach do pracy twórczej, jak Blender, DaVinci Resolve czy Photoshop. Mój prywatny MacBook z M3 został mocno w tyle.

Jak OMEN MAX 16 spisuje się w grach? To urządzenie gotowe na nową generację tytułów z obowiązkowym ray tracingiem.

DOOM The Dark Ages działa na tym laptopie w ponad 60 klatkach, z maksymalnymi ustawieniami graficznymi, w natywnej rozdzielczości 1600p i bez pomocy DLSS oraz generatora klatek. Możecie napisać, że 60 fps na laptopie za kilkanaście tys. zł to żaden sukces. Byłaby to racja, gdybyśmy mówili o dowolnej innej grze. Jednak nowy DOOM to produkcja z obowiązkowym oświetleniem ray tracing, którego nie da się wyłączyć w ustawieniach graficznych.

Oznacza to, że każdy promień światła oraz każde odbicie jest liczone w tej strzelaninie w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem technologii ray tracing. To ogromne obciążenie dla podzespołów. Z tej perspektywy te ponad 60 klatek na sekundę w maksymalnych ustawieniach, bez DLSS i w natywnym 1600p, zaczyna robić duże wrażenie. OMEN MAX 16 stanowi bramę do świata płynnej rozgrywki RT, który jest tuż za zakrętem. Jestem przekonany, że po grach DOOM oraz Indiana Jones przyjdą kolejne, w w których oświetlenie ray tracing będzie obowiązkowe.

W przypadku innych zasobożernych produkcji, jak polski Cyberpunk 2077, natywna rozgrywka z maksymalnymi ustawieniami graficznymi, bez wsparcia DLSS i generatorów klatek, oznacza płynność na poziomie 90 fps. Posiłkując się DLSS w nieinwazyjnym trybie Quality/Jakość, tych klatek na sekundę jest już prawie setka. Świetny wynik.

W mniej zasobożernych produkcjach, jak popularny Counter Strike 2, rozgrywka w natywnej rozdzielczości 1600p z wysokimi ustawieniami grafiki przekłada się na ponad 180 klatek na sekundę. Zawrotna wartość, gwarantująca wysoką resaponsywność oraz dynamikę. Laptopy OMEN MAX 16 oferuję duże matryce IPS/OLED 16:10 o maksymalnej częstotliwości odświeżania na poziomie 240 Hz, pozwalające dobrze wykorzystać ten wysoki klatkarz.

Osobnym tematem jest nowy generator wielu klatek (MFG) firmy NVIDIA, dostępny wyłącznie na kartach graficznych GeForce RTX 50. Ten potrafi podnieść liczbę klatek nawet trzykrotnie, a także utrzymuje ich stałą wartość także podczas dynamicznych wydarzeń na ekranie, gdzie otoczenie szybko się zmienia. Oczywiście takie pasywne klatki nie zwiększają realnej wydajności gry, za to pozwalają dobrze wykorzystać ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania, nadając rozgrywce wrażenie dodatkowej płynności.

Cyberpunk 2077:

  • 1600p, Ultra, RT Off, DLSS Off, MFG Off: 88 fps
  • 1600p, Ultra, RT Ultra, DLSS Off, MFG Off: 39 fps
  • 1600p, Ultra, RT Ultra, DLSS Quality, MFG Off: 64 fps
  • 1600p, Ultra, RT Off, DLSS Quality, MFG Off: 99 fps
  • 1600p, Ultra, RT Off, DLSS Off, MFG x4: 226 fps
  • 1600p, Ultra, RT Ultra, DLSS Off, MFG x4: 125 fps
  • 1200p, Ultra, RT Off, DLSS Off, MFG Off: 115 fps
  • 1200p, Ultra, RT Ultra, DLSS Off, MFG Off: 64 fps
  • 1200p, Ultra, RT Ultra, DLSS Quality, MFG Off: 96 fps
  • 1200p, Ultra, RT Off, DLSS Quality, MFG Off: 114 fps
  • 1200p, Ultra, RT Off, DLSS Off, MFG x4: 330 fps
  • 1200p, Ultra, RT On, DLSS Off, MFG x4: 198 fps

DOOM The Dark Ages:

  • 1600p, Ultra, RT On, DLSS Off, MFG Off: 63 fps
  • 1600p, Ultra, RT On, DLSS Jakość, MFG Off: 92 fps
  • 1600p, Ultra, RT On, DLSS Off, MFG x4: 185 fps
  • 1200p, Ultra, RT On, DLSS Off, MFG Off: 90 fps
  • 1200p, Ultra, RT On, DLSS Jakość, MFG Off: 122 fps
  • 1200p, Ultra, RT On, DLSS Off, MFG x4: 260 fps

Counter Strike 2:

  • 1600p, bardzo wysokie: 180 fps
  • 1600p, wysokie: 191 fps
  • 1600p, bardzo wysokie: 186 fps
  • 1200p, wysokie: 193 fps

Marvel Rivals:

  • 1600p, Ultra, DLSS Off: 72 fps
  • 1600p, Ultra, DLSS Quality: 109 fps
  • 1600p, High, DLSS Off: 92 fps
  • 1600p, High, DLSS Quality: 129 fps

HP daje graczom wybór: IPS albo OLED. Duże 16-calowe ekrany docenią także twórcy.

W tegorocznych OMENACH są instalowane matryce IPS oraz OLED. Testowany laptop został wyposażony w 16-calowy IPS 240 Hz 2,5K o moich ulubionych proporcjach 16:10. Dzięki nim użytkownik zyskuje nieco więcej przestrzeni w pionie, co świetnie wykorzystują np. gry strategiczne. Dodatkowa przestrzeń robocza jest także czymś, co docenia się podczas pracy biurowej oraz przeglądania internetu.

Panele wykorzystywane przez HP wychodzą daleko ponad potrzeby typowego gracza. Nie tylko dzięki maksymalnemu odświeżaniu na poziomie 240 Hz, ale również deklaratywnemu pełnemu pokryciu profilu DCI-P3. W moich testach pokrycie wynosi 99 proc., co za tym idzie, laptop może służyć także do pracy twórczej, np. produkcji wideo oraz edycji fotografii.

OMEN MAX 16 - najważniejsze informacje o ekranie:

  • Panel: IPS (jest też wariant OLED)
  • Przekątna: 16 cali
  • Rozdzielczość: 2560 na 1600 pikseli (WQXGA)
  • Proporcje: 16 na 10
  • Jasność: deklaratywnie 500 nitów w HDR
  • Odświeżanie: do 240 Hz

Przeciętna jest natomiast jasność wyświetlacza. W praktycznych testach wynosi niecałe 500 nitów. Co za tym idzie, nie jest to panel na którym w pełni docenimy niuanse treści HDR, widząc smaczki odsłonięte dzięki szerokiemu zakresowi tonalnemu. O wiele lepiej wyświetlać na nim treści SDR, tutaj laptop realizuje się znacznie, znacznie lepiej.

Bardzo mi się podoba, że mimo wysokiej mocy, gamingowy OMEN MAX 16 jest elegancki oraz zachowawczy.

Matowa, aluminiowa obudowa jest solidna i buduje wrażenie obcowania z produktem premium. Zawiasy pokrywy są niezwykle stabilne, przednia kamera otrzymała zaślepkę, membranowa klawiatura zyskała indywidualne podświetlenie dla każdego klawisza. Wykończenie zdecydowanie nie jest czymś, na czym HP oszczędzało.

Z drugiej strony, dzięki surowej elegancji, OMEN MAX 16 jest laptopem, który pasuje nie tylko do jaskini gracza, ale także gabinetów, biur oraz auli wykładowych. Maszynę można bez cienia żenady zabrać do studia projektowego, gdzie będzie się prezentować zacnie, jako profesjonalne narzędzie pracy twórczej. Będąc graczem z ponad 30 latami na karku, bardzo podoba mi się taki kierunek projektowy.

HP zgarnia też dodatkowe plusy za osadzenie portów związanych z siecią, zasilaniem oraz wideo na tyle obudowy. Uwielbiam takie rozwiązanie. Dzięki niemu, korzystając z laptopa w duecie z zewnętrznym monitorem, nie tworzymy na biurku widocznej plątaniny kabli. Złącza można estetycznie schować za obudową, dzięki czemu blat w gabinecie pozostaje schludny.

Do pełni szczęścia brakuje mi tylko czytnika SD na boku obudowy, pojawiającego się w wielu laptopach RTX 50 uwzględniających potrzeby twórców. Doceniam za to możliwość rozbudowy SSD, bo 1 TB na własne dane w laptopie z wysokiej półki to zdecydowanie za mało. Nawet w bazowym wariancie sprzedażowym pojemność powinna być większa.

OMEN MAX 16 – porty i łączność

  • USB 3.2 Gen.2 x2
  • USB4 USB-C z TB4 x2
  • HDMI 2.1
  • Audiojack
  • LAN 2.5 Gb/s
  • Gniazdo zasilania
  • Wi-Fi 7
  • Bluetooth 5.4

Będąc przy wadach, nowy system chłodzenia kapitalnie utrzymuje temperatury GPU w ryzach. Temperatura CPU podczas długiego obciążenia (Cyberpunk pozdrawia) jest wyższa i zbliża się do granicy 100 stopni Celsjusza, natomiast nie jest to wartość przekraczająca możliwości tego układu założone przez producenta. Praca układu chłodzenia MAX-a pracującego pod obciążeniem jest słyszalna. Niby norma w obszarze gamingowych bestii RTX 50, ale warta odnotowania.

Akumulator wytrzymuje niespełna trzy godziny typowej pracy biurowej. Na szczęście dzięki USB-C z Power Delivery nie jest to duży problem, urządzenie można zasilać w biurze bez noszenia ze sobą dużej ładowarki dołączonej do zestawu. Mimo tego uważam, że wydajność energetyczna mogłaby być znacznie lepsza.

Czyli ten MAX w nazwie jednak nie jest na wyrost.

HP obrało w 2025 r. kierunek pod tytułem maksymalna możliwa moc, za priorytet stawiając pełne wykorzystanie potencjału topowych podzespołów Intela oraz NVIDIA. Z tego powodu laptop taki jak OMEN MAX 16 docenią przede wszystkim doświadczeni użytkownicy, mogący konfigurować i podkręcać wiele aspektów działania maszyny bez wchodzenia w BIOS, dopasowując jej działanie do własnych potrzeb.

Największe zalety:

  • 250W TDP. GeForce RTX 50 bez limitów mocy
  • Masa narzędzi GPU/CPU bez wchodzenia w BIOS
  • Solidny ekran IPS 2,5K 240 Hz
  • Elegancki design, uniwersalna forma
  • Porty wideo/zasilania z tyłu obudowy
  • Możliwość rozbudowy
  • Nieco tańszy od rywali z bliźniaczą konfiguracją…
  • …za to nieco od nich wydajniejszy

Największe wady:

  • Akumulator mógłby pozwalać na dłuższą pracę bez gniazdka
  • Słyszalna praca wentylatorów
  • TB SSD w wariancie bazowym
REKLAMA

Duże zalety tego laptopa do elegancki design oraz wykończenie na poziomie premium. Za to kultura pracy oraz efektywność energetyczna akumulatora mogła być lepsza. Jestem natomiast zadowolony z ekranu 240 Hz (IPS lub OLED), który docenią nie tylko gracze, ale także profesjonalni twórcy. No i te porty z tyłu – nie do przeceniania podczas pracy biurowej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-07-08T15:19:37+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T14:54:21+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T14:37:54+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T13:13:38+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T11:20:00+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T10:26:59+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T06:34:00+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T06:12:00+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T06:01:00+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T20:07:15+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T18:31:46+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T17:58:35+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T17:10:40+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T16:07:58+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T15:53:55+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T15:08:02+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T13:05:25+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA