REKLAMA

Regulacja okien na zimę to najłatwiejszy sposób na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu. Jak to zrobić samemu? Instrukcja

Kiedy nadchodzą zimne, jesienne dni, łapiemy się grzejników, ogrzewaczy i innych alternatywnych źródeł ciepła. Jednakże często zapominamy, że najprostszym sposobem na zachowanie ciepła w domu jest regulacja okien na zimę. W tym artykule pokażemy, jak to zrobić samodzielnie oraz pokażemy, ile kosztuje taka usługa.

27.09.2022 06.59
Regulacja okien na zimę. Jak to zrobić samemu? Instrukcja
REKLAMA

Regulacja okien na zimę jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów nie tylko zachowania ciepła w domu, ale i zredukowania miesięcznych opłat za ogrzewanie. Dobrze wyregulowane okno pozwala na izolację zarówno od zewnętrznych źródeł chłodnego powietrza, jak i zatrzymuje przepuszczanie ciepła wygenerowanego w domu.

REKLAMA

Regulacja okien na zimę jest właściwie darmowa, a od osoby podejmującej się tego zadania wymaga jedynie specjalnego klucza i - niekiedy - oleju do konserwacji okuć. Zadanie można wykonać samodzielnie, jednakże osoby mniej doświadczone lub posiadające okna w trudno dostępnych miejscach, czynność tą mogą powierzyć fachowcom.

Regulacja okien na zimę jest ważna. Dlaczego?

Regulacja okien na zimę jest ważna z niezwykle prostego powodu - okna oraz drzwi to główne źródła wentylacji i wymiany temperatur w mieszkaniu. Latem doprowadzają ciepłe powietrze z zewnątrz do domu, zimą natomiast stają się źródłem zimnego powietrza, które zmniejsza temperaturę w mieszkaniu.

Czytaj także:

Oprócz komfortu osób mieszkających w danym pokoju, budynku, odpowiednia regulacja okien przekłada się na coś jeszcze: koszty. Nieodpowiednio wyregulowane okno na zimę będzie przepuszczać chłodne powietrze, które sprawi, że będziemy dogrzewać mieszkanie, a to z kolei przełoży się na wyższe koszty ogrzewania.

Jak samemu wyregulować okna na zimę?

Regulacja okien różni się w zależności producenta, jednakże w zdecydowanej większości przypadków sprowadza się do ustawienia rolek ryglujących. Rolka ryglująca to część systemu okucia okna, która odpowiada za dociśnięcie skrzydła do ramy - innymi słowy to od jej pozycji zależy jak szczelnie okno po zamknięciu "przylega" do ramy.

Biorąc pod uwagę różnice w okuciu okien, wygląd rolki ryglującej różni się w zależności od producenta okna. Mimo tych różnic, rolki wyglądają bardzo podobnie i znalezienie ich w oknie nie powinno stanowić problemu.

 class="wp-image-2442912"
Rolka ryglująca w pozycji podstawowej

Klucz do regulacji okien - bez niego nie ruszysz

Po zidentyfikowaniu gdzie znajdują się rolki należy zaopatrzyć się w klucz do regulacji okien - w zdecydowanej większości przypadków jest to po prostu klucz imbusowy (sześciokątny). Koszt tego narzędzia wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych - w zależności od producenta, modelu i sprzedawcy.

Regulacja okna zima - lato. Instrukcja krok po kroku

Następnym krokiem będzie zmiana pozycji grzybka rolki ryglującej. W większości okien posiadających grzybkowe rygle, regulacja okien sprowadza się do prostej czynności, jaką jest przekręcenie grzybka rolki za pomocą klucza w pozycji adekwatnej do pory roku.

Na zimę rolka największym (lub jedynym) kółkiem powinna być skierowana do środka pomieszczenia, latem powinna być skierowana na zewnątrz pomieszczenia, a w okresach wiosennym i jesiennym skierowana w dół.

Regulacja okien na zimę. Jak to zrobić samemu? Instrukcja

W przypadku okien posiadających więcej niż jeden grzybek rolki ryglującej należy powtórzyć czynności we wszystkich grzybkach. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy okno otwiera i zamyka się bez oporów i ewentualnie nasmarowanie za pomocą specjalnego oleju ruchomych mechanizmów okna.

Samodzielna regulacja zawiasów w oknach plastikowych (PCV)

Oprócz rolek ryglujących za przywieranie okien odpowiadają również zawiasy. Tak samo jak rolki można je regulować. Producenci okien zgodnie odradzają samodzielną regulację zawiasów i zalecają oddanie sprawy w ręce fachowców.

Argumentują to przede wszystkim faktem, że osoby bez odpowiedniej wiedzy z zakresu montażu i obciążenia okien mogą doprowadzić do nadmiernego luzu w oknach, lub po prostu uszkodzenia, które tak czy tak doprowadzi do wezwania specjalisty - tym razem z obciążeniem większymi kosztami.

Gdyby ktoś jednak chciał samodzielnie przeprowadzić regulację zawiasów w oknach plastikowych, poniżej pokazujemy krótki film instruktażowy.

Regulacja zawiasów w oknach plastikowych - poziomowanie okna

Ile kosztuje regulacja okien plastikowych?

Regulacji okien nie trzeba podejmować się samodzielnie, bowiem niemal każdy serwis zajmujący się wymianą i naprawą okien posiada w swej ofercie taką usługę. Cena różni się w zależności od firmy, wielkości okna i oczywiście liczby okien. Zwykle koszt ten zamyka się w granicach od 20 złotych do 50 złotych za okno i jest wyższy w przypadku okien balkonowych. Koszt regulacji okien w całym mieszkaniu lub domu to koszt od około 150 do 400 złotych.

Natomiast wymiana okuć - niezbędna zarówno w przypadku ich naturalnego zużycia jak i niewłaściwej regulacji - wynosi około 400 złotych.

Regulacja okien na zimę jest opłacalna nawet wtedy, gdy musimy zapłacić za usługę. Oszczędzamy za to na kosztach ogrzewania, zyskujemy komfort termiczny w niewielkiej cenie i przede wszystkim nie mamy uczucia, że wieje nam przez okna.

REKLAMA
Regulacja Okien. Oszczędzanie na Ogrzewaniu?

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 19.09.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA