Regulacja okien na zimę to najłatwiejszy sposób na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu. Jak to zrobić samemu? Instrukcja
Kiedy nadchodzą zimne, jesienne dni, łapiemy się grzejników, ogrzewaczy i innych alternatywnych źródeł ciepła. Jednakże często zapominamy, że najprostszym sposobem na zachowanie ciepła w domu jest regulacja okien na zimę. W tym artykule pokażemy, jak to zrobić samodzielnie oraz pokażemy, ile kosztuje taka usługa.
Regulacja okien na zimę jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów nie tylko zachowania ciepła w domu, ale i zredukowania miesięcznych opłat za ogrzewanie. Dobrze wyregulowane okno pozwala na izolację zarówno od zewnętrznych źródeł chłodnego powietrza, jak i zatrzymuje przepuszczanie ciepła wygenerowanego w domu.
Regulacja okien na zimę jest właściwie darmowa, a od osoby podejmującej się tego zadania wymaga jedynie specjalnego klucza i - niekiedy - oleju do konserwacji okuć. Zadanie można wykonać samodzielnie, jednakże osoby mniej doświadczone lub posiadające okna w trudno dostępnych miejscach, czynność tą mogą powierzyć fachowcom.
Regulacja okien na zimę jest ważna. Dlaczego?
Regulacja okien na zimę jest ważna z niezwykle prostego powodu - okna oraz drzwi to główne źródła wentylacji i wymiany temperatur w mieszkaniu. Latem doprowadzają ciepłe powietrze z zewnątrz do domu, zimą natomiast stają się źródłem zimnego powietrza, które zmniejsza temperaturę w mieszkaniu.
Czytaj także:
Oprócz komfortu osób mieszkających w danym pokoju, budynku, odpowiednia regulacja okien przekłada się na coś jeszcze: koszty. Nieodpowiednio wyregulowane okno na zimę będzie przepuszczać chłodne powietrze, które sprawi, że będziemy dogrzewać mieszkanie, a to z kolei przełoży się na wyższe koszty ogrzewania.
Jak samemu wyregulować okna na zimę?
Regulacja okien różni się w zależności producenta, jednakże w zdecydowanej większości przypadków sprowadza się do ustawienia rolek ryglujących. Rolka ryglująca to część systemu okucia okna, która odpowiada za dociśnięcie skrzydła do ramy - innymi słowy to od jej pozycji zależy jak szczelnie okno po zamknięciu "przylega" do ramy.
Biorąc pod uwagę różnice w okuciu okien, wygląd rolki ryglującej różni się w zależności od producenta okna. Mimo tych różnic, rolki wyglądają bardzo podobnie i znalezienie ich w oknie nie powinno stanowić problemu.
Klucz do regulacji okien - bez niego nie ruszysz
Po zidentyfikowaniu gdzie znajdują się rolki należy zaopatrzyć się w klucz do regulacji okien - w zdecydowanej większości przypadków jest to po prostu klucz imbusowy (sześciokątny). Koszt tego narzędzia wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych - w zależności od producenta, modelu i sprzedawcy.
Regulacja okna zima - lato. Instrukcja krok po kroku
Następnym krokiem będzie zmiana pozycji grzybka rolki ryglującej. W większości okien posiadających grzybkowe rygle, regulacja okien sprowadza się do prostej czynności, jaką jest przekręcenie grzybka rolki za pomocą klucza w pozycji adekwatnej do pory roku.
Na zimę rolka największym (lub jedynym) kółkiem powinna być skierowana do środka pomieszczenia, latem powinna być skierowana na zewnątrz pomieszczenia, a w okresach wiosennym i jesiennym skierowana w dół.
W przypadku okien posiadających więcej niż jeden grzybek rolki ryglującej należy powtórzyć czynności we wszystkich grzybkach. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy okno otwiera i zamyka się bez oporów i ewentualnie nasmarowanie za pomocą specjalnego oleju ruchomych mechanizmów okna.
Samodzielna regulacja zawiasów w oknach plastikowych (PCV)
Oprócz rolek ryglujących za przywieranie okien odpowiadają również zawiasy. Tak samo jak rolki można je regulować. Producenci okien zgodnie odradzają samodzielną regulację zawiasów i zalecają oddanie sprawy w ręce fachowców.
Argumentują to przede wszystkim faktem, że osoby bez odpowiedniej wiedzy z zakresu montażu i obciążenia okien mogą doprowadzić do nadmiernego luzu w oknach, lub po prostu uszkodzenia, które tak czy tak doprowadzi do wezwania specjalisty - tym razem z obciążeniem większymi kosztami.
Gdyby ktoś jednak chciał samodzielnie przeprowadzić regulację zawiasów w oknach plastikowych, poniżej pokazujemy krótki film instruktażowy.
Ile kosztuje regulacja okien plastikowych?
Regulacji okien nie trzeba podejmować się samodzielnie, bowiem niemal każdy serwis zajmujący się wymianą i naprawą okien posiada w swej ofercie taką usługę. Cena różni się w zależności od firmy, wielkości okna i oczywiście liczby okien. Zwykle koszt ten zamyka się w granicach od 20 złotych do 50 złotych za okno i jest wyższy w przypadku okien balkonowych. Koszt regulacji okien w całym mieszkaniu lub domu to koszt od około 150 do 400 złotych.
Natomiast wymiana okuć - niezbędna zarówno w przypadku ich naturalnego zużycia jak i niewłaściwej regulacji - wynosi około 400 złotych.
Regulacja okien na zimę jest opłacalna nawet wtedy, gdy musimy zapłacić za usługę. Oszczędzamy za to na kosztach ogrzewania, zyskujemy komfort termiczny w niewielkiej cenie i przede wszystkim nie mamy uczucia, że wieje nam przez okna.
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 19.09.2022 roku