REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Biokominek zamiast drewna pochłania alkohol. Czy ogrzejemy nim zimą mieszkanie? Ile daje ciepła?

Biokominek to nie tylko ozdoba, ale i alternatywne źródło ogrzewania do domu i mieszkania. Tylko czy jest bezpieczny? Czy ogrzejemy się nim zimą, czy tylko dogrzejemy? Ile ciepła daje to urządzenie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

29.09.2022
9:36
Czy biokominek grzeje? Ile daje ciepła? Czy jest bezpieczny?
REKLAMA

Bezpieczniejszy, bardziej ekologiczny, ale czy tańszy i skuteczniejszy od tradycyjnego? Biokominek stanowi alternatywę dla palenia węglem, jednak raczej nie rozwiąże on problemu z rosnącymi cenami energii.

REKLAMA

Pewnie dla wielu osób biokominek nie był rozważany jako metoda ogrzewania domu lub mieszkania. Mógł to być dodatkowy argument, ale można się domyślać, że głównie chodziło o wygląd. Biokominek można zainstalować wszędzie tam, gdzie montaż tradycyjnego jest niemożliwy. Choć tak naprawdę lepiej by było, gdyby na to rozwiązanie stawiali nawet ci, którzy mogą palić drewnem.

Biokominek nie truje, a kominki przykładają się do smogu

Nie bez przyczyny w wielu regionach w Polsce w tzw. dni smogowe nie wolno palić drewnem, o ile nie jest to jedyne źródło ciepła. Tymczasem drzewo potrafi emitować równie szkodliwe substancje co węgiel, na dodatek zatruwa się nie innych, a bezpośrednio siebie, pod własnym dachem.

Właśnie z tego powodu biokominek mógł być bezpiecznym i zdrowszym rozwiązaniem. Również powstaje ogień, ale bez dymu, popiołu i zapachu sadzy. To dlatego, że "zasila" się go nie drewnem, a biopaliwem.

Ile kosztuje bioetanol - paliwo do biokominka?

Bioetanol może powstawać w wyniku procesu destylacji organicznych surowców roślinnych, dzięki czemu pozyskuje się alkohol etylowy doskonałej jakości. Płyn jest oczyszczany i "uszlachetniany za pomocą nowoczesnych urządzeń molekularnych", jak informuje jeden ze sprzedawców, co sprawia, że emituje wyłącznie małe ilości dwutlenku węgla i pary wodnej.

Zobacz także:

Za 5 litrów, ponoć dobrej jakości bioetanolu do biokominka, trzeba zapłacić 65 zł. Trudno oszacować, ile paliwa się spali, bo wszystko zależy od samego kominka i wysokości płomienia. Można jednak znaleźć szacunki, z których wynika, że litr bioetanolu spala się przez ok. 3-6 godzin.

Ile kosztuje biokominek? Cena jest bardzo różna

A ile trzeba zapłacić za sam biokominek? Odpowiedź brzmi jak zwykle przy tego typu zakupach: to zależy. Na przykład dość elegancki, mający kształt okręgu, który można powiesić lub postawić na drewnianych nóżkach, kosztuje ok. 8,5 tys. zł. Maksymalny czas palenia wynosi 4,5 h, a minimalna kubatura pomieszczenia: 25 m3. Dodatkowo można dokupić moduł WiFi lub pilot umożliwiający zdalne sterowanie.

Biokominek jako alternatywne źródło ciepła?

Znajdziemy też bardziej industrialne, by nie powiedzieć futurystyczne, biokominki - jak ten wykonany w całości z polerowanej stali nierdzewnej. Przeznaczony jest do podwieszenia na suficie i może wykonywać obrót 360 stopni wokół własnej osi. W odróżnieniu od innych modeli Aeris Stainless Steel sprawdzi się też latem. Można wypełnić go lodem i trzymać w nim napoje. Cena? Jedynie nieco ponad 17 tys. zł.

Z podwieszanych na suficie modeli zejdźmy z powrotem na ziemię. Znajdą się też dużo tańsze urządzenia, kosztujące przeszło 2 tys. zł, ale cena najtańszych, "chińskich" produktów to niecałe 300 zł. Wyglądają one trochę jak mikrofalówka lub piekarnik, w zależności od kształtu. W przypadku tańszych wersji mniejszy jest czas palenia biokominka, który w tym przypadku wynosi 2-3 godziny.

Czy biokominek jest bezpieczny?

Odpowiedź brzmi: tak. Jeżeli używamy urządzenia zgodnie z przeznaczeniem oraz stosujemy się do wszystkich zaleceń producenta, biokominek jest tak samo bezpieczny, jak na przykład kuchnia gazowa. W mieszkaniu musi być sprawna wentylacja, nie możemy też zapomnieć o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Oczywiście nie można eksperymentować z paliwem - należy stosować tylko to, które jest wskazane w instrukcji obsługi.

Czy biokominek grzeje? Ile daje ciepła?

Biokominek grzeje, ale nie aż tak bardzo. Jak czytamy na stronie jednego ze sprzedawców, efektywność biokominka wynosi około 3 kW. Dla porównania tradycyjny kominek daje od 5 do 16 kW ciepła. Teoretycznie więc możliwe jest delikatne ocieplenie pomieszczenia mającego 30 m2, ale problemem jest np. krótki czas spalania. Jasne, do zwykłego kominka też trzeba dokładać, ale jednak jego efektywność jest już dużo większa.

Biokominek raczej nie będzie więc głównym źródłem ciepła, ale może występować jako uzupełnienie. Choć jego cena, w przypadku markowych produktów sprawia, że będzie to dodatek dla osób, które pewnie nie muszą specjalnie martwić się cenami energii. Bardziej niż na cieple zależy im na klimacie.

REKLAMA
Czy biokominek grzeje? Ile daje ciepła?

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 14.09.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA