REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Pompa ciepła i fotowoltaika to zgrany duet. Sprawdzamy koszt i opłacalność. Czy warto inwestować w taki zestaw?

Pompa ciepła to bardzo dobre i czyste źródło ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej, ale ma jedną dosyć dużą wadę - jest na prąd, a ten ciągle drożeje. Fotowoltaika może pomóc rozwiązać ten dylemat - pompa może zużywać nadmiar prądu wyprodukowanego przez panele. To się opłaca nawet wtedy, jeżeli weźmiemy pod uwagę różnicę w cnie sprzedanej i kupionej energii.

28.09.2022
10:03
Pompa ciepła i fotowoltaika - koszt i opłacalność. Jakie są?
REKLAMA

Czy opłaca się montować pompę ciepła? Mój redakcyjny kolega stwierdził, że bardzo. Jego inwestycja była specyficzna, a mimo to osiągnął korzyści. Mogą być jeszcze większe, jeżeli zainstalujemy ją w połączeniu z fotowoltaiką.

REKLAMA

Piotr Barycki zamontował u siebie pompę ciepła niejako z przymusu: innych spełniających jego oczekiwania źródeł energii po prostu nie było. Mimo braku alternatywy z montażu jest zadowolony, także pod względem finansowym.

Od momentu instalacji w listopadzie 2019 roku, czyli przez mniej więcej 33 miesiące, pompa ciepła - obsługująca u mnie CO i CWU - pochłonęła 7803 kWh, co daje średnio 236 kWh miesięcznie i 2832 kWh rocznie. To z kolei, według kalkulatora mojego dostawcy energii, daje bonusowe 156 zł miesięcznie, czyli niecałe 1900 zł na rok. (…) Prawdopodobnie mógłbym ten parametr zdecydowanie poprawić, ustawiając harmonogramy, modyfikując krzywą grzewczą, zmieniając temperaturę w pomieszczeniach (żona niestety życzy sobie okolic 21 stopni), planując od początku sensowne, większe grzejniki, a do tego obniżyć koszt energii przez dostosowanie czasu grzania do taryfy nocnej

Zobacz także:

Na tym polega problem w odpowiedzi na pytanie, czy dane źródło ciepła się opłaca. Odpowiedź "to zależy" nie jest zapewne satysfakcjonująca, jednak tak właśnie jest. Już na samym wstępie trzeba zadać sobie pytanie, czy zależy nam na wygodzie, czy może najważniejsze jest zaoszczędzenie każdej możliwej złotówki.

Fotowoltaika + pompa ciepła - koszt energii w drugim roku użytkowania

Każdy dom jest inny, każdy ma też swoje własne preferencje, które wpływają na ceny rachunków. W przypadku Piotrka niemożliwe było ogrzewanie podłogowe, a grzejniki były zbyt małe, żeby zapewnić optymalne grzanie z wykorzystaniem pompy ciepła.

Do grzejników leci więc cieplejsza woda, niż opłaca się w przypadku pompy ciepła, czyli znacznie powyżej 30 stopni, momentami nawet powyżej 40 stopni. Spokojnie wystarczyło to nawet na przejściowe mrozy w ostatnich latach, choć nie były one raczej przesadnie groźne.

Pompa ciepła i fotowoltaika to zgrana para

W opinii wielu najlepszym przyjacielem pompy ciepła jest fotowoltaika. Dlaczego? Wiąże się to z cechą paneli słonecznych. A konkretnie tym, że wyprodukowana nadwyżka trafia do zewnętrznej sieci. To problem, bo gdy produkcja prądu spada, właściciele instalacji muszą odkupować prąd od operatora. Sęk w tym, że cena sprzedaży jest niższa od tej, za którą energię się kupuje.

Problem by nie występował, gdyby każdy dysponował dużym magazynem energii, ale obecnie to melodia przyszłości. Rozwiązaniem jest sprawienie, aby wyprodukowane przez fotowoltaikę nadwyżki prądu zostały w gospodarstwie. Czyli zasilały np. pompę ciepła czy ładowarkę do pojazdów elektrycznych. W ten sposób ogranicza się straty w autokonsumpcji - nie sprzedaje się prądu po niższej cenie, ale wykorzystuje do ogrzewania domu.

Pompa ciepła z fotowoltaiką: opłacalność. Czy warto inwestować w taki zestaw?

Każdy dom jest inny, więc na potrzeby wyliczeń przyjmijmy założenia podane przez jednego z dystrybutorów fotowoltaiki. Według przykładu dom o pow. 100 m2 i zapotrzebowaniu na energię cieplną na poziomie 100 kWh/m2/rok, potrzebuje rocznie 10 000 kWh energii cieplnej.

Fotowoltaika i Pompa Ciepła 2022. Czy to się jeszcze opłaca?

Pompa ciepła musi wygenerować ok. 2000 kWh do ogrzania wody dla czteroosobowej rodziny. Z kolei jej zużycie wynosi 2500 kWh energii elektrycznej. Przy fotowoltaice o mocy 5 kW, generującej rocznie 5000 kWh, ok. 2400 kWh prądu przeznaczonych jest na domowe sprzęty. Dla pompy ciepła fotowoltaika wygenerować może więc nawet 2600 kWh, choć dystrybutor zaznacza, że bezpieczniej przyjąć, że średnia to 1300 kWh.

Fotowoltaika i pompa ciepła - koszt. Po ilu latach inwestycja się zwróci?

Koszt zestawu fotowoltaika i pompa ciepła może się więc wahać w 2022 pomiędzy 46 a 76 tys. zł (kwota zależna jest też od dotacji, jakie możemy otrzymać). Zwrot z inwestycji szacowany jest co najmniej po 10 latach.

Oczywiście powinniśmy odczuć ulgę w rachunkach, ale jednak najpierw trzeba zainwestować. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to duży koszt i nie jest może sposobem na to, by z dnia na dzień poprawić domowy budżet - a raczej wręcz przeciwnie - ale też nie da się ukryć, że od takiej formy ogrzewania trudno będzie w przyszłości uciec. Musimy przestawiać się na alternatywne źródła energii i taki zestaw jest po prostu inwestycją.  

REKLAMA
Jak dobrać fotowoltaikę do pompy ciepła, by zwiększyć autokonsumpcję?

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 9.09.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA