REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /

Wniosek o dodatek węglowy. Złóż online lub pobierz PDF. Instrukcja krok po kroku

Można już złożyć wniosek o dodatek węglowy. Nie trzeba przesadnie się fatygować, wystarczy zrobić to online. Jak to zrobić? Gdzie w Internecie się udać? Podpowiadamy.

29.08.2022
8:24
Wniosek o dodatek węglowy. Złóż online lub pobierz PDF. Instrukcja krok po kroku
REKLAMA

Wniosek o dodatek węglowy może złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Nie trzeba być właścicielem danego lokalu, nie trzeba też być w nim zameldowanym.

REKLAMA

Dodatek węglowy jest jednak jednorazowy i przysługuje tylko jeden raz na gospodarstwo domowe. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Innymi słowy, każdy dom lub mieszkanie ogrzewane węglem może jednorazowo otrzymać na ręce dowolnego domownika dodatek w wysokości 3000 zł. Jeżeli mowa o budynku wielorodzinnym, ale ogrzewanym jednym piecem węglowym, dodatek niezmiennie przysługuje każdemu gospodarstwu z osobna.

Wniosek o dodatek węglowy: pobierz PDF, .doc lub .docx

Wniosek o dodatek węglowy jest udostępniany oczywiście w formie przeznaczonej do samodzielnego wydruku i złożenia we właściwym urzędzie. Co to ma wspólnego ze składaniem wniosku online? Właściwie tyle, że można wcześniej podejrzeć, jak wygląda i przygotować się na wszystkie zawarte w nim pytania.

"Papierowe" wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Poniżej zamieszczamy bezpośrednie linki do dokumentów w różnych formatach.

Jak złożyć online wniosek o dodatek węglowy? Instrukcja

Wniosek o dodatek węglowy online dostępny jest w państwowej usłudze ePUAP. Należy się do niej zalogować (na przykład przez Profil Zaufany). Następnie trzeba kliknąć sekcję Katalog spraw i wybrać Pismo ogólne do podmiotu publicznego.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Następnie należy wpisać informację, do kogo kierowany jest niosek. Ten rozpatrywany jest przez gminy, więc w zależności od miejsca zamieszkania, będą to wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Kolejnym krokiem jest podanie imienia, nazwiska, obywatelstwa, PESEL-u lub numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres, adres mailowy i numer telefoniczny. Należy też załączyć oświadczenie o liczbie członków gospodarstwa domowego i źródle ogrzewania oraz wskazać główne źródło.

Na sam koniec należy potwierdzić, że dane wypełnione we wniosku o dodatek węglowy są prawdziwe i zgodne ze stanem faktycznym. Kłamstwo grozi wysoką grzywną, wyższą od dodatku.

Wniosek o dodatek węglowy - do kiedy? Terminy

Składanie wniosków o dodatek węglowy jest możliwe od 17 sierpnia. Nie trzeba się spieszyć z ich składaniem, ale należy mieć na uwadze, że jest termin graniczny ich przyjmowania, a jest to 30 listopada 2022 r.

REKLAMA

Należy jednak mieć na uwadze, że im szybciej złożony wniosek, tym szybsza wypłata środków. Gmina ma bowiem maksymalnie 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie pieniędzy. Pieniądze zostaną przelane na konto wnioskodawcy, jeżeli ten wskazał stosowne konto bankowe we wniosku o dodatek węglowy. Można też się zdecydować na osobisty odbiór gotówki w urzędzie miasta bądź gminy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA