REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Poradniki
  4. Ekologia /
  5. Sprzęt - Poradniki

Czy promiennik podczerwieni ogrzeje dom i mieszkanie? Ile daje ciepła, ile kosztuje i ile prądu zużywa?

Czy promiennik podczerwieni może być tanim, alternatywnym źródłem ogrzewania mieszkania w bloku lub domu? Czy wytwarzane przez niego ciepło wystarczy do tego celu? Jaka jest cena zakupu urządzenia oraz jak wyglądają koszty zużycia prądu? Jak działa i ile energii pobiera to coraz popularniejsze urządzenie? W tym artykule przybliżamy zalety i wady promienników ciepła na podczerwień.

22.09.2022
7:57
Promiennik podczerwieni - sposób na tanie ogrzewanie domu?
REKLAMA

Rosnące ceny gazu i węgla, a także problem z dostępnością tego drugiego, sprawiają, że coraz częściej Polacy rozglądają się za alternatywami pomagającymi ogrzać dom i mieszkanie w bloku. Jedną z nich jest promiennik podczerwieni. Tylko czy źródło ciepła działające na prąd to faktycznie skuteczne wyjście?

REKLAMA

Jak działa promiennik podczerwieni?

Kluczem jest grzałka, która zapewnia wysoką temperaturę. Promiennik podczerwieni ogrzewa otoczenie poprzez promieniowanie, a nie jak tradycyjne grzejniki przez ogrzewanie powietrza, co zajmuje więcej czasu. Dzięki temu wszystkie elementy pomieszczenia nagrzewane są równomiernie, co pozwala uzyskać lepszy komfort cieplny.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie nagrzewa się powietrze. Co za tym idzie, nie unoszą się pyłki i kurze, a wilgotność pomieszczenia nie spada. To bardzo ważne z perspektywy alergików. Ciekawostką jest to, że promienniki podczerwieni można stosować również na zewnątrz, np. na tarasie. Ciepło trafia do nas "bezpośrednio", tak jakby świeciło na nas słońce.

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?

Jak zwykle odpowiedź brzmi: to zależy od potrzeb. W sklepach znajdziemy spory wybór, a ceny zaczynają się już od całkiem atrakcyjnych 200-300 zł za model. Taki najtańszy promiennik podczerwieni według opisu jest w stanie ogrzać 12-18 m2 powierzchni. Jego moc wynosi 2000 W. Problemem jest fakt, że ma tylko jeden poziom ciepła i nie ma termostatu.

Dla porównania sprzęt za 1400 zł również ma 2000 W mocy, ale już 3 poziomy grzania i termostat. Z kolei model promiennika ciepła na podczerwień, którego cena zbliża się do 2 tys., dysponuje mocą 2960 W i jest w stanie ogrzać powierzchnię 30 m2.

Promiennik podczerwieni QH3015

Promienniki ciepła mają też różne kształty. Niektóre przypominają po prostu duże żarówki, innym bliżej do tradycyjnych lamp.

Bardzo ważnym parametrem jest rodzaj podczerwieni. Dostępne są krótko, średnio i długofalowe. Im krótsza fala, tym bardziej intensywne jest ciepło. W warunkach domowych sprawdza się najczęściej średniofalowy, natomiast krótkofalowe wykorzystuje się do ogrzewania dużych powierzchni, jak np. hale produkcyjne czy hodowle roślin oraz zwierząt.

Cena promiennika ciepła na podczerwień. Ile to kosztuje?

Kupno samego urządzenia to jedno, Potem dochodzą rachunki za prąd. Cena promiennika ciepła na podczerwień zależy oczywiście od wielu czynników takich jak moc czy chociażby producent. Najtańsze promienniki podczerwieni można kupić poniżej 200 złotych. Najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy.

Cena to jedno, ale jakie są koszty użytkowania urządzenia? Kiedy ceny energii rosną, promienniki ciepła trochę tracą na swojej atrakcyjności. Wszystko zależy od tego, jakim sprzętem dysponujemy. Rodzaj grzejnika,  długość fali i sposób rozchodzenia się ciepła zależy od tego, jak urządzenie pracuje i wpływa na koszty ogrzewania promiennikami podczerwieni.

Promiennik podczerwieni - zużycie prądu. Ile energii pobiera? Miesięczne koszty ogrzewania

Stosując wyliczenia jednego ze sprzedawców, promiennik podczerwieni o mocy nominalnej 2000 W, zalecany do ogrzewania powierzchni do 16 m 2, użytkowany średnio 3 godziny dziennie przez 180 dni w roku, generuje zużycie prądu na poziomie 1080 kWh.

Przyjmując cenę PGE (0,78 zł/kWh) wyjdzie nam, że koszt ogrzewania promiennikiem ciepła na podczerwień wyniesie 842 zł, czyli nieco ponad 140 zł miesięcznie. Pamiętajmy, że mowa tu o promienniku włączonym tylko 3 godziny dziennie.

Jeden ze sprzedawców dodaje, że do tego należy doliczyć różnicę w efektywności oddawania ciepła między dobrej klasy promiennikiem podczerwieni i najtańszym odpowiednikiem kwarcowym. Wynosi ona średnio ok. 50 proc. (ta różnica wynika z efektywności zamiany energii elektrycznej na cieplną), co oznacza, że zużycie prądu i koszt ogrzewania spada o połowę, jeżeli dysponujemy sprzętem tej dobrej klasy.

Ciepło z promiennika podczerwieni można skierować tam, gdzie chcemy, aby było "wyczuwalne" bardziej niż w rzeczywistości (podobnie jak Słońce), co pozwala zaoszczędzić dużo energii

Czy ogrzewanie promiennikiem podczerwieni się opłaca? Oczywiście pytanie nie jest łatwe, bo pamiętajmy, że mówimy o jednym grzejniku, który ogrzewa daną część pomieszczenia (w zależności od jego mocy).

Mając większe mieszkanie czy dom, potrzebujemy większej liczby, jeżeli chcemy postawić na tę formę ogrzewania. Cena urządzeń, jak i zużycie prądu, będzie rosnąć. Z drugiej strony, jako dodatek, promiennik podczerwieni może być dobrym uzupełnieniem obecnych źródeł ciepła.

REKLAMA
Podstawy ogrzewania na podczerwień

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 31.08.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA