REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Kiedy spółdzielnie, administracje i wspólnoty włączą ogrzewanie miejskie? Niedobra wiadomość - to już

Z powodu chłodów dużo osób zastanawia się, kiedy jesienią w 2022 roku spółdzielnie włączą ogrzewanie w blokach. My to sprawdziliśmy i odpowiadamy.

21.09.2022
8:42
Kiedy włączą ogrzewanie miejskie w 2022 roku? Niedobra wiadomość
REKLAMA

No i widzisz, Bożenko, zaraz kaloryfery włączą, potem wszystkich świętych, grudzień, wigilia, nowy rok, a potem znów wiosna i narzekanie na upały. Och, żeby to było takie proste. Na razie możemy cieszyć się "złotą polską jesienią", ale ciepło w tym roku to już było. Kolejne miasta zapowiadają, że włączą ogrzewanie, a niektóre spółdzielnie już to zrobiły.

REKLAMA

Nie przepadam za Łoną, tym bardziej nie lubię tej piosenki, ale jej celność uderza nawet we mnie. Tak, to już ten okres, kiedy "nieoczekiwanie centralne ogrzewanie tak splata mi się z przemijaniem". Mam pecha, że moje urodziny są w październiku, za oknem szybko robi się ciemno, pada deszcz, wieje wiatr, jest zimno i mrocznie - no jak tu w takich warunkach myśleć optymistycznie? By zacytować innego (już też nielubianego) przeze mnie wokalistę: "jest jesień, cały dzień mógłbym spać".

Początkiem tego złego momentu w roku podobnie jak dla Łony jest dla mnie ten, w którym spółdzielnie i wspólnoty włączają ogrzewanie. Z przerażeniem zobaczyłem, że to już. Humor popsuł mi wpis na Facebooku informujący o tym, że w Pabianicach kaloryfery zaczęły grzać od poniedziałku.

Teoretycznie żaden mieszkaniec nie powinien być tym zaskoczony. Jak przypomniał lokalny serwis:

W 2015 r. kaloryfery zaczęły grzać 25 września, w 2016 r. – 22 września, 2017 r. - 18 września, 2018 r. - 27 września, 2019 r. - 20 września, 2020 r. - 25 września, 2021 r.- 20 września

Kiedy włączą ogrzewanie miejskie? Kiedy spółdzielnia musi włączyć ogrzewanie?

Decyzja o tym, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, zależy głównie od spółdzielni mieszkaniowych, które włączają kaloryfery. Przepisy są mało konkretne.

Według prawa (rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku) sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów" i to wtedy właśnie spółdzielnia musi włączyć ogrzewanie.

Ten okres w wielu miejscach w Polsce już się zbliża. "Jesteśmy gotowi do sezonu grzewczego 2022/23" - poinformował Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy spółki Fortum. W podjęciu decyzji pomagają coraz częściej czujniki automatyki pogodowej, które mają za zadanie włączenie ogrzewania w momencie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do określonego poziomu.

We Wrocławiu przyjęło się, że dzieje się to wówczas, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach jest poniżej 16 stopni.

W Dąbrowie Górniczej decyzja o włączeniu ogrzewania zapadnie w tym tygodniu. W jednej z olsztyńskich spółdzielni już w piątek rozpoczęto grzanie. Od czwartku 15 września niektórzy mieszkańcy PSM na Piątkowie  w Poznaniu powinni mieć ciepłe kaloryfery.

"System we wszystkich blokach powinien zacząć działać maksymalnie na początku obecnego tygodnia" - informuje epoznan.pl.

I znowu. Wrażenie, że "wczesny wrzesień, ale mimo wszystko lato w pełni, a tu jesień mi gruchnęła przez grzejnik". Ja, na szczęście, cieszę się ostatnimi złudzeniami, że jeszcze będzie ciepło od słońca, jeszcze będzie normalnie. Może nawet celowo nie włączę kaloryfera przez tych kilka dni - byle dotrwać do października.

REKLAMA
A tu bonus - największy kaloryfer świata

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 17.09.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA