REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy kaloryferem z cegłami w środku można ogrzać mieszkanie? Oto piec akumulacyjny. Jak to działa?

Elektryczny piec akumulacyjny może przypominać, w zależności od typu, zwykły kaloryfer na prąd, ale działa inaczej. Piec ma grzałki, które ogrzewają cegły. Po ich rozgrzaniu, cegły powoli oddają ciepło do otoczenia, ogrzewając pomieszczenie. Oto cały sekret urządzenia, które może być alternatywnym źródłem ogrzewania. Jego koszty eksploatacji mogą być bardzo niskie pod warunkiem, że posiadamy taryfę nocną.

30.09.2022
11:05
Piec akumulacyjny: dynamiczny, statyczny. Jak działa, co to jest?
REKLAMA

Trzecia dekada XXI wieku nie zaczyna się tak, jak na to liczyliśmy. Niby człowiek wraca na Księżyc i chce lecieć na Marsa, niby smartwatch już jest w stanie wykryć nieprawidłową pracę serca, a mimo to w 2022 roku głównym tematem i troską jest zapewnienie ogrzewania na zimę.

REKLAMA

Statystyki pokazują jasno, cała Europa wyszukuje w internecie informacji o tym w jaki sposób można tanio ogrzać dom lub mieszkanie podczas nadchodzącej zimy 2022/2023.

Gdyby rok temu, w czasie pandemii, ktoś powiedział, że to będzie główny temat debaty publicznej kilkanaście miesięcy później, to aż echo by się niosło od zbiorowego pukania się w czoło. A tymczasem jesteśmy tam, gdzie jesteśmy. Węgiel kosztuje kilka razy więcej niż rok temu, a nawet jeżeli ktoś jest w stanie sobie na niego pozwolić, to istnieje realne ryzyko tego, że nie będzie miał go gdzie kupić. Rosja właśnie zakręciła dopływ gazu gazociągiem Nord Stream 1, a… zima 2022/2023 nadchodzi.

Piec akumulacyjny jako alternatywne źródło ogrzewania

Ogrzewanie elektryczne nie kojarzy się z czymś tanim, jednak po spełnieniu pewnych warunków może się okazać realną, a nawet atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ogrzewania.

Piec akumulacyjny to piec elektryczny. Jak każdy piec elektryczny wyposażony jest w zestaw grzałek, które po podłączeniu do prądu nagrzewają się i... No właśnie, w tym miejscu pojawia się element akumulacyjny. Otóż grzałki zamiast ogrzewać pomieszczenie, ogrzewają znajdujący się wewnątrz piec blok cegieł. Po ich odpowiednim rozgrzaniu, grzałki wyłączają się, a cegły stopniowo, powoli oddają ciepło do otoczenia, ogrzewając pomieszczenie, w którym umieszczono piec.

Zobacz także:

Najczęściej wykorzystywane w piecach akumulacyjnych cegły magnetyzowe wolno i równomiernie oddają ciepło do otoczenia, przez co mogą je ogrzewać przez wiele godzin po nagrzaniu. Całość, to jest i grzałki i cegły zamknięte są zazwyczaj w stalowej obudowie przypominającej zwykły grzejnik.

Piec akumulacyjny - dla kogo?

Nie wszędzie piece tego typu pozwolą na jakąkolwiek oszczędność i obniżenie kosztów ogrzewania. Wykorzystanie pieca akumulacyjnego ma największy sens tam, gdzie instalacja elektryczna wyposażona jest w licznik dwutaryfowy. Jeżeli nasz dostawca energii oferuje energię po stawce dziennej i znacznie niższej nocnej, to jak najbardziej powinniśmy się zainteresować piecem akumulacyjnym.

Uzasadnienie w tym przypadku jest proste. Podłączamy piec do prądu w nocy, tańszą energią nagrzewamy grzałki i blok cegieł, a następnie odłączamy piec akumulacyjny od prądu przed przejściem na taryfę dzienną i ogrzewamy mieszkanie czy dom ciepłem zgromadzonym w nocy w cegłach. Taryfa niższa obowiązuje także przez dwie godziny w ciągu dnia (13:00-15:00). Wtedy też możemy uzupełnić zapasy ciepła.

Główną zaletą urządzenia jest zatem możliwość ładowania pieca tanią energię kiedy jest ona dostępna, a korzystanie z niej przez całą dobę. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku mamy do rozważenia jeszcze kwestię wyboru odpowiedniego rodzaju pieca akumulacyjnego.

Piec akumulacyjny dynamiczny

Piec akumulacyjny - dynamiczny czy statyczny?

Piece akumulacyjne dzielą się na prostsze piece statyczne oraz bardziej skomplikowane piece dynamiczne. Te pierwsze - piece statyczne - po odłączeniu grzałek od prądu od razu zaczynają oddawać ciepło zgromadzone w cegłach do otoczenia. Nie ma tutaj żadnej możliwości kontrolowania tego procesu. Ciepło oddawane jest do momentu całkowitego wystygnięcia cegieł.

W akumulacyjnych piecach dynamicznych istnieje natomiast możliwość zatrzymania ciepła w cegłach i sterowania, kiedy ciepło będzie oddawane do otoczenia, a kiedy nie. W tym przypadku piec wyposażony jest zawsze termostat. Jeżeli zatem chcemy obniżyć koszty ogrzewania do minimum, a korzystamy z akumulacyjnego pieca dynamicznego, zawsze powinniśmy obniżać temperaturę o kilka stopni wychodząc z domu na kilka godzin oraz w nocy. W ten prosty sposób możemy obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 proc. w relacji do tego, co musielibyśmy zapłacić, gdybyśmy ustawili stałą temperaturę i pozostawili ją na tym samym poziomie na całą dobę.

REKLAMA
Piece akumulacyjne dynamiczne

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 11.09.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA