REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Zima w Polsce raczej nie będzie surowa. Aktualne prognozy pogody dają nadzieję

Polacy mogą odetchnąć, bo póki co prognozy pogody na kolejne miesiące są łaskawe. Nie będzie nadzwyczajnie zimno, za to powinno być bardzo mokro. Taką zimę długoterminowo prognozuje IMGW.

12.09.2022
12:04
Długoterminowa prognoza pogody - zima 2022/2023 od IMGW
REKLAMA

IMGW już wcześniej pokazało, jaka będzie tegoroczna jesień i początek zimy. Teraz ich długoterminowa prognoza pogody została wzbogacona o styczeń. Czego się dowiadujemy?

REKLAMA

Długoterminowa prognoza pogody na zimę 2022/2023 od IMGW

Według najnowszej długoterminowej prognozy pogody na zimę 2022/2023, grudzień w tym roku zarówno pod względem temperatury jak i opadów będzie "powyżej normy". Możemy więc spodziewać się raczej ciepłego i mokrego początku zimy.

Styczeń, jeżeli chodzi o temperaturę, nie będzie nadzwyczajny, ale za to suma opadów może już odbiegać od normy.

"W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej" - czytamy na stronie.

Co dokładnie oznacza to powyżej normy? IMGW wyjaśnia:

Prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 20°C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej  0°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Prognoza długoterminowa IMGW-PIB. Jak powstaje i jakimi błędami może być obarczona?

Nadchodząca zima spędza Polakom sen z powiek

To dobra wiadomość dla Polaków, którzy obawiają się, że ewentualna mroźna zima mogłaby doprowadzić do jeszcze większego uderzenia po kieszeni. W końcu pesymistyczne informacje mówią nie tylko o tym, że węgiel dalej pozostanie drogi, ale nawet go zabraknie.

Już teraz bardzo wielu Polaków zastanawia się nad alternatywnymi metodami ogrzewania domu. Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem sprawdzania różnych pieców, np. akumulacyjnych, grzejników - farelek, promienników, pomp ciepła w zestawie z fotowoltaiką, a nawet starych dobrych kóz.

REKLAMA

Dość optymistyczna - bo nie zakładająca nadzwyczajnych mrozów - długoterminowa prognoza pogody na zimę 2022/2023 może sprawić, że u nas nie pojawią się pomysły, jak na zachodzie Europy. Włochy i Szwajcaria rozważają wprowadzenie wysokich kar za utrzymywanie w mieszkaniu temperatur powyżej 19 stopni Celsjusza.

Niektórych to bulwersuje, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy poprzednie lata nie były życiem na kredyt, kiedy to nie brało się pod uwagę tego, że zasoby mogą się skurczyć. Jak nie ze względów naturalnych, to geopolitycznych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA