REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Jaka będzie zima 2022/2023 w Polsce? Prognoza pogody naukowców jest optymistyczna

Tegoroczna jesień i zima 2022/2023 budzi szczególne obawy Polaków i Europejczyków. W związku z rosnącymi cenami energii i uzależnieniem gazowym od Rosji nie tylko my obawiamy się nadchodzących miesięcy. Tymczasem pierwsze prognozy nastrajają raczej optymistycznie - na surową zimę się nie zanosi. Jaka będzie pogoda? Oto prognoza naukowców.

05.09.2022
7:55
Jaka będzie zima 2022/2023 w Polsce? Prognoza naukowców
REKLAMA

Przez drogi węgiel i gaz cała Europa szuka oszczędności. W Polsce już teraz robi się zapasy węgla i innych grzewczych materiałów na nadchodzącą zimę 2022/2023. Jarosław Kaczyński powiedział wprost: "trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana".

REKLAMA

Już wcześniej niektórzy komentatorzy z obawą patrzyli w kalendarz obawiając się, że ciężka, zimna zima zmusi do negocjacji z Putinem. Ryzyko jest duże, bo jak zauważał Jakub Majmurek:

Rosja z pewnością użyje tej jesieni i zimy swoich źródeł energii jako broni. W jej interesie jest, by społeczeństwa Europy Zachodniej zniechęciły się do Ukrainy, by zaczęły winić Kijów za zimno i spowolnienie gospodarcze. Zwłaszcza że fala niezadowolenia może wynieść do władzy bliskie Kremlowi partie.

Na ile ludziom wystarczy cierpliwości chodzenia po ciemnych miastach, nieogrzewanych budynkach publicznych? Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono. I chociaż Ukraina płaci znacznie, znacznie większą cenę, to obawy o dobre samopoczucie zachodniej Europy muszą się pojawiać.

Prognoza pogody na najbliższe miesiące - źle nie będzie

Przynajmniej tak wynika z najnowszych prognoz pogody IMGW. Z tej eksperymentalnej i długoterminowej wynika, że czeka nas cieplejszy wrzesień niż zwykle - temperatura będzie powyżej normy.

Prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej  5°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy - zaznacza IMGW.

Zarówno październik, listopad oraz grudzień mają być miesiącami normalnymi, choć w październiku i grudniu spodziewane są opady powyżej normy. Będą to więc miesiące mokre, ale nie przesadnie zimne.

Oczywiście IMGW podkreśla, że to prognoz trzeba podchodzić z dystansem:

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Jaka będzie zima 2022/2023? Pogoda w Polsce będzie nam sprzyjać, zima nie pomoże Putinowi

W piątek w programie "Newsroom WP" Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dodał, że według specjalistów modelowania meteorologicznego "przynajmniej początek zimy, tj. grudzień, ma być całkiem normalny, a nawet miejscami z temperaturą wyższą niż norma przewiduje".

REKLAMA

Niezależnie od tego, jaka będzie zima 2022/2023, i tak uderzy Polaków oraz Europejczyków po kieszeni. Ale nie zanosi się na to, by było tak ciężko, że skorzystają na tym prorosyjskie ugrupowania.  

Patrząc jednak długoterminowo, ciepła zima jest oznaką zmieniającego się klimatu. Brak śniegu będzie oznaczał brak wody, która wiosną powinna płynąć wgłąb kraju. Susza nie odpuści. Musimy mieć to na uwadze, choć teraz najważniejsze jest to, aby energetyczny szantaż Putina nie robił na Europie wrażenia - w czym pomoże właśnie ciepła zima.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA