W mObywatelu sprawdzisz, czy cię nie zaleje. Zobacz mapę zagrożeń
Deszcze jeszcze nie opuszczają Polski, a premier Donald Tusk mówi, że musimy być gotowi na każdy scenariusz. Dlatego dobrze mieć najważniejsze informacje pod ręką w mObywatelu.

"Proszę o pełną mobilizację nawet jeśli ostatnia noc nie obfitowała w dramatyczne wydarzenia. Sytuacja pogodowa nie jest stabilna" – zaapelował premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.
Szef rządu podkreślił, że musimy być gotowi na każdy scenariusz
Jak poinformował dyrektor IMGW, w ciągu 12 godzin opad powyżej 90 mm zanotowano na jednej stacji meteorologicznej, między 90 a 50 mm - na 18, a między 50 a 20 - na 83. Mimo że opady będą spadać, to spodziewany jest wzrost poziomu rzek w ciągu najbliższych 48 godz.
- Spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na pewno takie będą występowały – przekazał podczas posiedzenia Robert Czerniawski, dyrektor IMGW, cytowany przez PAP.
Z prognoz IMGW wynika, że silne opady mają utrzymać się w centralnej i południowej Polsce, ale intensywność będzie się zmniejszać. Na wschodzie spodziewane są z kolei burze. "Ze względu na niski poziom kondensacji pary wodnej oraz nieco podwyższoną skrętność wiatru w dolnych partiach troposfery, nie można wykluczyć powstania lejów kondensacyjnych/trąb powietrznych" – przestrzega IMGW, zaznaczając jednak, że ryzyko wystąpienia tych zjawisk jest bardzo niskie.
Premier przypomniał, że przed wrześniową powodzią w 2024 r. prognozy pogody nie brzmiały pesymistycznie i dlatego "niektórzy wyciągali fałszywe wnioski". Donald Tusk liczy, że teraz nie powtórzy się sytuacja związana z lekceważeniem pogody.
- Bardzo bym chciał, żebyśmy sobie nie pozwalali na optymistyczne interpretacje prognoz, które nie brzmią w tej chwili alarmistycznie – zaznaczył.
Właśnie dlatego warto zaglądać do mObywatela
Resort cyfryzacji przypomniał, że w aplikacji na bieżąco aktualizowane są ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla każdego z regionów Polski. Znajdziemy też informacje, jak postępować w razie zagrożenia powodziowego lub w trakcie powodzi.
Usługa Alert powodziowy zapewnia szybki dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji dotyczących sytuacji powodziowej w Polsce. Dzięki temu użytkownik sprawdzi: gdzie występuje zagrożenie, np. w jakim województwie lub na jakim odcinku rzeki, w jakim okresie występuje zagrożenie, jaki jest stopień zagrożenia: najniższy, średni czy najwyższy - podkreśla resort.
Oprócz tego znajdziemy mapę pozwalającą sprawdzić obszary, których dotyczą ostrzeżenia hydrologiczne. Wzrost poziomu wody, który może przekroczyć stany ostrzegawcze lub alarmowe prezentowany jest w trzystopniowej skali kolorystycznej. Niebieski to najniższy stopień, pomarańczowy oznacza średni, a czerwony zwiastuje przekroczenie stanów alarmowych.
"W usłudze Alert powodziowy użytkownicy znajdą też zasady bezpieczeństwa i postępowania w trakcie zagrożenia powodzią i w czasie powodzi. Dowiedzą się m.in., jak zabezpieczyć gospodarstwo domowe, przygotować się do ewentualnej ewakuacji, podjąć kontakt ze służbami ratowniczymi w sytuacji zagrożenia" – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Na łamach Spider's Web nieraz chwaliliśmy mObywatela i to kolejny dowód na to, że pochwały były uzasadnione. Sprawy urzędowe, które da się załatwić w aplikacji to jedno, równie istotne jest to, że rządowy program pomaga przygotować się na niebezpieczne zjawiska.
Zdjęcie główne: FotoDax / Shutterstock.com